Nobelovku za literaturu získala povídkářka Munroová
Přestože sázkové kanceláře letos favorizovaly romanopisce Haruki Murakamiho, Nobelovu cenu za literaturu si nakonec odnáší Kanaďanka Alice Munroová, jíž proslavily povídky přinášející přesný obraz ženské duše.
Čeští čtenáři mohou dvaaosmdesátiletou prozaičku znát díky sbírkám Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky, Útěk, nebo Nepřítel, přítel, ctitel, milenec, manžel, jež se všechny točí kolem témat jako jsou partnerství, rodičovstí, či milostné vztahy. Typický je pro ně též smysl pro jemně zachycený a přesně popsaný detail. „To, oč při psaní usiluji, se v jednotlivých mých povídkách mění, a rozhoduje o tom samotný námět. Při syrovém a zemitém námětu se nesnažím o žádnou rafinovanost a nehledám elegantní slova. Chci naprostou, třeba i těžkopádně znějící srozumitelnost,“ vysvětlila před časem Munroová přirovnávaná často k novodobému Antonu Pavloviči Čechovovi. Nejnovější knihou, kterou si čeští čtenáři mohou od slavné autorky přečíst, je sbírka Příliš mnoho štěstí vyprávějící o hrůzné rodinné tragédii, sexuálním pokoření a nemožnosti zapomenout na někdejší krutý čin.
V uplynulých letech se nicméně rodačka z provincie Ontario psaní příliš nevěnovala, neboť se potýkala se závažnými zdravotními problémy, nejprve jí byla diagnostikována rakovina, kterou nakonec zdárně překonala a později se podrobila i úspěšné operaci srdce. Letos však autorku známou tím, že nesnáší publicitu a jen velmi zřídka poskytuje rozhovory, postihla další tragédie, přišla o manžela Geralda Fremlina, s nímž vychovala dceru Andreu. Tři předešlé děti si pořídila v padesátých letech se svým prvním manželem Jamesem Munroem. V té době měla za sebou již úspěšný literární debut. První povídka s názvem The Dimensions of a Shadow jí vyšla časopisecky už v devatenácti letech. Delším útvarům se však, kvůli starostem o rodinu, nemohla nikdy příliš věnovat, a proto dodnes zůstala věrná především povídkám. Jedna z nich byla navíc nedávno zfilmována a nominována na Oscara v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář.
Před udělením Nobelovy ceny za literaturu získala kanadská spisovatelka řadu jiných ocenění, třikrát kupříkladu nejvýznamnější kanadské literární ocenění Governor General’s Award, v roce 2009 pak i mezinárodní Man Bookerova cena. „Alice Munroová je známá především jako novelistka, přináší tolik hloubky, moudrosti a preciznosti do každého příběhu, co vkládají mnozí romanopisci do svých děl celý život. Číst díla Alice Munroové znamená přiučit se pokaždé něčemu novému, o čem jste dříve nepřemýšleli,“ napsala tehdy ve svém prohlášení tříčlenná porota. Nobelova cena společně s pamětní medailí a diplomem bude Alici Munroové, jež je teprve třináctou ženou, která se může prestižním oceněním pochlubit, oficiálně předána v rámci ceremoniálu, který proběhne 10. prosince v den výročí smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. Kanadská spisovatelka mimoto obdrží 8 milionů švédských korun, tedy bezmála 24 milionů korun českých.
Jan Perniš
Přečtěte si zajímavou recenzi knížky Útěk od Alice Munroové.