Norman Foster
Cena prince Asturského za umění 2009
Slavný britský architekt Norman Foster se může pochlubit dalším významným oceněním a sice španělskou Cenou prince Asturského za umění. Rozhodla o tom porota 20. 5. 2009 v Oviedu.
Čtyřiasedmdesátiletý Foster je v dnešní době považován za jednoho z největších avantgardních architektů světa. Je držitelem celé řady prestižních ocenění jako například Ceny Miese van der Rohe za rok 1992 či Pritzkerovy ceny za rok 1999, která je ve světě architektury přirovnávána svým významem k ceně Nobelově.
Ke slavnostnímu předání ceny z rukou dědice španělského trůnu prince Felipeho dojde letos v říjnu a Foster si s trofejí navíc odnese dotaci ve výši 50. 000 eur a reprodukci sošky malíře Joana Miróa.
Norman Foster se stal teprve třetím architektem, kterému se tohoto prestižního ocenění dostalo. Předním se to povedlo jen Santiagu Calatravovi (1999) a Franciscu Javier Sáenz de Oizovi (1993). Z dalších umělců, kteří doma ve vitríně mohou nalézt stejnou sošku jsou kupříkladu skladatel a zpěvák Bob Dylan (2007), španělský režisér Pedro Almodóvar (2006), nebo Woody Allen (2002).
Foster se do širšího povědomí veřejnosti dostal až v polovině osmdesátých let uplynulého století. Zásluhu na tom má především jeho návrh skleněného mrakodrapu v Hong Kongu se 47 poschodími z roku 1985. Mezi jeho nejslavnější projekty ovšem patří most přes francouzskou řeku Tarnu, jehož konstrukce se klene v neuvěřitelné výšce 243 metrů nad zemí, nová skleněná kopule Reichstagu v Berlíně, či takzvaná Okurka v Londýně.
Několik jeho staveb se nachází také v samotném Španělsku. V roce 1988 byla Fosterovi svěřena práce na věži Collserola v katalánské metropoli Barceloně a o několik let později v roce 1997 podle jeho návrhu vznikla podzemní síť metra v Bilbau. Letos Foster ve španělském hlavním městě Madridu dokončil věž Caja a dále pokračuje na přestavbě slavného fotbalového stadionu Nou Camp v Barceloně.
Cenu prince Asturského, která je udělovaná každoročně od roku 1981 v osmi samostatných kategoriích, získal v roce 1997 v oblasti humanitních věd a médií bývalí český prezident Václav Havel.
Více informací naleznete na:
1. fundacionprincipedeasturias.org
2. www.fosterandpartners.com
Pavel BestA
Architektuře se dnes v rámci kulturních webů věnuje jen málokdo. Dík. Great Job !!!
Přesně. Hlavně v rámci multikulturních webů je architektuře většinou věnována malá pozornost, ale tyto stránky mě mile překvapily právě svoji tématickou vyvážností