Nová divadelní sezóna nabídne i hru o Věře Čáslavské
S koncem prázdnin se otevírají nejen brány všech škol, ale oprašují se i jeviště většiny tuzemských divadel, která během letních prázdnin zela prázdnotou. Konkurence divadelních scén je především v Praze opravdu vysoká a proto je zapotřebí nabídnout co nejlákavější tituly. Prostřednictvím našich stránek Vás seznámíme s těmi nejzajímavějšími premiérami, na které se v divadelní sezóně 2017/2018 můžete napříč naší republikou těšit…
1) Národní divadlo slavnostně zahájí 135. sezónu, Vinohradské oslaví 110. jubileum
Do nové, slavností 135. sezóny vstupuje Národní divadlo s několika novinkami a plánovanými obměnami. Od nového generálního partnera v podobě společnosti Raiffeisenbank, přes plánované obměny ve vedení souboru, pokračováním v rekonstrukci Státní opery, až po otevření nového sídla činoherního souboru v prostorách Anenského kláštera. Především, pro diváka, nejdůležitějším faktem je plánovaných 21 premiér v činohře, baletu i opeře. V prostředí Zlaté kapličky bude možné zhlédnout premiéru klasického dramatu Maryša od bratří Mrštíků. Tři premiéry má pak v plánu uvést Divadlo Stavovské. Bude jimi Noční sezóna Rebeky Lenkiewiczové, tragikomický příběh v hlavních rolích s Janou Preissovou a Ondřejem Pavelkou, dále Goethův Faust a v neposlední řadě česká premiéra britské hry od Moiry Buffiniové Vítejte v Thébách, v režijním pojetí Daniela Špinara.
Významné výročí slaví také scéna Vinohradského divadla, která právě prožívá 110. výročí své existence. Slavnostní sezónu zahájí jak jinak, než slavnostní inscenací. 21.října uvede vinohradská scéna hru Jamese Goldmana Lev v zimě. Toto historické drama bylo poprvé uvedeno v roce 1966 na Broadwayi, kde sklidilo bouřlivý úspěch a záhy poté byl podle hry natočen úspěšný film s Katherine Hepburn a Peterem O’Toolem. V české divadelní podobě režiséra Jana Buriana se nyní v hlavních rolích představí ředitel vinohradského divadla Tomáš Töpfer a Dagmar Havlová. V prosinci jevištní prkna ovládnou Čarodějky ze Salemu režiséra Juraje Deáka a v neposlední řadě pak může divák navštívit jevištní epos Sňatky z rozumu Vladimíra Neffa. Poutavý příběh o budovatelích Žižkova a Vinohrad vzniká právě ke sto desátému výročí otevření Divadla na Vinohradech.
2) Na Smíchově dojde na lámání chleba, na Štvanici si bude prozpěvovat Orfeus
Smíchovská scéna chystá od letošního září do června příštího roku pět premiér, z nichž si mohou diváci vybrat světovou klasiku i původní autorské inscenace. Letošní sezónu zahájí konfrontační drama spisovatele Josefa Holcmana Lámání chleba, které diváka provede osudy přátel na pozadí politických událostí od doby poválečné až po Sametovou revoluci. Premiéra je naplánována na 21.října v režii Doda Gombára. Holcman, který hru sepsal přímo pro jevištní prkna smíchovského divadla je tak po Petře Hůlové a Natálii Kocábové dalším, dá se říci kmenovým dramatikem. Z již zmíněné světové klasiky určitě stojí za zmínku drama Oscara Wildea Obraz Doriana Graye v režii Martiny Kinské, či vrcholné dílo Friedricha Schillera Úklady a láska režiséra Martina Františčáka. Více informací o plánovaných premiérách i zákulisí smíchovského divadla se návštěvníci dozví v rámci dne otevřených dveří, který proběhne 13. září.
Ještě dva týdny mají milovníci klasických antických příběhů možnost navštívit Vilu Štvanice a nasát antickou atmosféru. Divadelní soubor Tygr v tísni a ostrovní scéna Vila Štvanice totiž pořádají již II. ročník výjimečné divadelní události – plenérového cyklu antického divadla pod širým nebem. A tak od 9. do 20. září se ostrov Štvanice stane dějištěm nesmrtelného příběhu, který bude zasazen do jedinečných přírodních kulis ostrova. Uvede Ovidiova Orfea – jeden z nejznámějších antických příběhů, který inspiroval a stále inspiruje nejen spisovatele, ale i skladatele a další umělce, vypráví příběh nadčasový a stále aktuální, který dal základ mnoha pozdějším významným dílům. Diváci se mohou těšit na výkony Davida Prachaře, nebo Sašu Rašilova.
3) Rokoko sází na Alzheimerovu nemoc, ABC na soudní líčení
Městská divadla pražská pro aktuální sezónu přichystala celkem sedm premiérových představení. Bezpochyby nejlákavější se zdá inscenace francouzského dramatika Floriana Zellera Otec, kterou se pod režijní taktovkou Petra Svojtky chystá 4. listopadu uvést divadlo Rokoko. „Florian Zeller je výjimečný autor mladší generace a jsem moc rád, že ho v Praze uvedeme jako první, navíc ho představíme hrou, kterou považuji za jeho nejlepší,“ vysvětluje režisér Petr Svojtka. „Hra je pozoruhodná tím, že na dění nazírá očima nemocného. Diváci pocítí, jaké to je, když člověka zasáhnou výpadky paměti, když nepoznává své blízké, svůj domov, když se stává zmatenějším a ztracenějším. Také budou konfrontováni s tíživou situací jeho dcery, která se na jedné straně chce o otce starat, zároveň však nehodlá rezignovat na vlastní život,“ přibližuje dále režisér. V hlavních rolích inscenace se objeví Jan Vlasák a Veronika Gajerová. Pro začátek listopadu chystá pro Divadlo ABC režisér Ondřej Zajíc interaktivní drama německého dramatika Ferdinanda von Schiracha s názvem Teror. Na jevištních prknech Městských divadel pražských jde o vůbec první způsob, jak vtáhnout diváky do děje a zúčastnit se představení. V rámci inscenace se divák stává porotcem a na konci pak za použití hlasovacího zařízení rozhodne o vině, či nevině obžalovaného. V rámci jarních premiér pak v březnu přijde Rokoko s klasikou F. M. Dostojevského Idiot režiséra Pavla Kheka a sousedící scéna divadla ABC bude zas pojednávat o problémech těhotenství a mateřství během inscenace izraelské dramatičky Hadar Galronové I love Mamma.
4) V Brně ožije Marie Stuartovna, v Ostravě zas Paní Bovaryová
Národní divadlo v Brně nabízí hned několik zajímavých titulů. Vedle operních klasik Fausta a Markétky, či Čajkovského Pikové Dámy v prostorách Mahenova divadla, i řadu jedinečných činoherních kousků. Nabídka brněnských scén je velmi pestrá. Na diváky čeká kupříkladu irská variace na antickou Médeu ve hře U kočičí bažiny, francouzská komedie Kdo je pan Schmitt?, či klasická hořká komedie Rozmarné léto Vladislava Vančury. Scéna Mahenova divadla pak představí především světovou klasiku. V listopadu se mohou diváci těšit na Homérovu Odysseu režisérky Julie Wissert, v červnu příštího roku pak na Schillerovo historické drama Marie Stuartovna. To na Zelném trhu v prostorách brněnské Reduty bude připomenut osud naší sportovní legendy Věry Čáslavské ve stejnojmenné inscenaci a v rámci cyklu Spílání Brnu přivede Reduta jako první na brněnské jeviště inscenaci brněnského rodáka, dramatika Milana Uhdeho, Zázrak v Černém domě. V neposlední řadě uvede tato scéna v polovině prosince unikátní projekt Hoří v sadě rodném květ.
Národní divadlo Moravskoslezské bude mít jistě důvod k nostalgii. Scéna divadla Antonína Dvořáka si totiž připomene významné jubileum. Dne 28. září 2017 uplyne 110 let od jejího založení. Více než sto let provozu si mohu příchozí diváci připomenout během jednoho večera a jednoho představení, které umožní vrátit se v čase a pozorovat bouřlivé okamžiky v historii divadla. Každý jednotlivý rok bude symbolizován jednou minutou jevištního času. V tomto zrychleném toku dějin bude možné sledovat uplynulé události v podobě vyprávění, tance, hereckých a kostýmních výstupů, divadelních obrazů, projekcí či abstraktních výjevů ztvárňující různé události, které se váží k danému roku. Dalšími premiérami Dvořákova divadla bude například adaptace francouzského románu Paní Bovaryová, který dodnes patří mezi základní pilíře světové literatury. Dalšími klasickými kousky pak bude operní představení Othello, či baletní klasika Don Quijote. Scéna Myronova divadla pak v prosinci ovládnou texty ostravské legendy Jaromíra Nohavici v rámci muzikálového představení Romeo a Julie (Poselství lásky).
5) Plzeň, Hradec, Jižní Čechy
Plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla uvede v sezóně 2017/2018 celkem čtyřiadvacet nových titulů. Kupříkladu baletní rok zahájí pohádkový příběh Malé mořské víly, chybět ale nebude ani milostné drama Manon Lescaut, či Kafkova Proměna v choreografii renomovaného souboru DekkaDancers. V rámci činohry se mohou diváci těšit na komediální příběh Počestné paní plzeňské aneb mistr ostrého meče, Tylovu klasiku Drahomíra a její synové, či drama Kazimír a Karolina Ödöna Von Horvátha. Jedním z posledních činoherních titulů, které plzeňský soubor uvede, je komedie z pera Antonína Procházky Zácpa. Výjimečnou premiérou pak bude v říjnu letošního roku operní představení Jakub Jan Ryba, mapující život a tvorbu přeštického rodáka. Sezónu završí v rámci již čtvrtého ročníku oblíbené open air produkce Noc s operou v Lochotínském amfiteátru představení Turandot.
Klicperovo divadlo V Hradci Králové letos vsadí na klasiku. V nastávající divadelní sezóně uvede kupříkladu Shakespearovo komedii Sen noci svatojánské, Vrcholné dílo Fjodora Michajloviče Dostojevského Bratři Karamazovi, či Slavné české poetické drama Radúz a Mahulena, které na motivy slovenské pohádky napsal Julius Zeyer.
A Jihočeské divadlo v centru Českých Budějovic uvede sedm nových titulů, z toho čtyři v české premiéře. Za zmínku stojí adaptace čtyř hororových povídek Edgara Allana Poea s názvem Černý kocour, groteska Živý obraz, jenž jako externí kolega zrežíroval Petr Zelenka, či crazy komedie Pane, Vy jste vdova inspirovanou stejnojmenným filmem Václava Vorlíčka.
Nabídka tuzemských divadel je opravdu pestrá. Vybrat si, na co všechno zajít, proto nebude letos nejjednodušší…