Nově objevená Fitzgeraldova povídka půjde do tisku
Na začátku roku objevený text nazvaný Temperature slavného amerického romanopisce Francise Scotta Fitzgeralda by se již záhy měl dočkat publikace. Vyjít by měl tento měsíc v literárním časopise Strand, jehož majitel povídku letos v zimě nalezl v archivu univerzity v Princetonu.
Americký časopis se na uveřejňování krátkých povídek specializuje dlouhodobě. Jeho vlastník, nakladatel Andrew Gulli v minulosti už několikrát prokázal, že na hledání pozapomenutých textů slavných autorů má nebývalý nos. Loni se mu kupříkladu podařilo v pozůstalosti Johna Steinbecka objevit dosud nepublikovanou povídku slavného držitele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1962. Právě tento úspěch Gulliho podle vlastních slov nabudil k tomu odjet do Princetonu a důkladně zde projít všechny materiály nashromážděné a sepsané jedním z nejvýraznějších autorů takzvané ztracené generace. A bedlivá práce opět přinesla zdar. V hnědých deskách v sekci vzácných tisků totiž nakladatel našel Fitzgeraldův dosud nepublikovaný rukopis nazvaný Temperature (Teplota). Napsaný byl roku 1939 spisovatelovou oblíbenou tužkou číslo dvě a jak připomíná americká novinářka Anne Danielová, jde o „něco mezi povídkou a scénářem.“
Ačkoli má dnes řada lidí Fitzgeralda spojeného s robustními romány jako Velký Gatsby, nebo Něžná je noc, autor jazzového věku, jak se mu někdy říká, byl také skvělý povídkář. Že tomu tak skutečně bylo, se mohli tuzemští čtenáři nedávno opět přesvědčit ve znovu vydaných sbírkách Žabci a filozofové, Poslední polibek, Příběhy Pata Hobbyho a Povídky jazzového věku. Krom toho u nás znovu spatřil světlo světa také krátký text nazvaný Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, který se před pár lety dočkal filmového zpracování. K psaní povídek se pohledný americký literát dostal tak trochu nechtěně. Začal na nich pracovat o víkendech, aby zaplatil stále nákladnější koníčky své ženy Zeldy a později i její prodlužující se pobyty v nemocnicích. Zřejmě ze stejného důvodu se následně pustil také do sepisování scénářů pro velká hollywoodská studia. Dne 7. června roku 1939 do sbírky jeho literárních prací přibyl nedlouhý příběh nazvaný Temperature, který stojí kdesi na hraně mezi povídkou a filmovým textem. „V ten moment se kamera přesune do domu a my s ní,“ dočítám se kupříkladu v díle.
Povídka je podle Andrew Gulliho dokončená. „Rukopis je velmi dobře napsaný a zcela čistý, bez poznámek a úprav,“ nechal se nakladatel slyšet nedlouho po nálezu rukopisu. K jeho nezveřejnění došlo podle všeho proto, že Fitzgerald byl v té době rozhádaný se svým literárním agentem. „Rukopis je datován 7. června 1939. Fitzgerald adresoval dopis svému agentovi o týden později, v němž ho žádal o výrazné změny v jejich spolupráci. Nechtěl být už nadále zastupován agenturou Harold Ober, což by vysvětlovalo, proč nenašel text uplatnění,“ prohlásil Gulli. Fitzgerald přišel do Hollywoodu v polovině roku 1938, kdy uzavřel smlouvu se studiem Metro-Goldwyn-Mayer. Spolupráce ale brzy skončila a uvadající literát se v Los Angeles začal živit jako scénárista na volné noze. Své poslední práce publikoval v časopisu Esquire, kde vycházely ještě několik let po jeho smrti, k níž došlo v prosinci roku 1940.
Dlouho ztracený rukopis se sestává ze zhruba 8000 slov. Vypráví příběh jedenatřicetiletého spisovatele jménem Emmet Monsen, těžkého pijana se srdečním onemocněním, který je ovšem výjimečně pohledný, což mu alespoň trochu ulehčuje jeho tvrdý úděl. Dílo tak nese silně autobiografické rysy. Také Fitzgerald byl totiž v mládí považovaný za mimořádně přitažlivého a talentovaného muže, z něhož se postupem doby stal alkoholik. Ve čtyřiačtyřiceti letech navíc rodák ze Saint Paul v Minnesotě předčasně zemřel na infarkt. „Jde o dílo vybroušené, lehce napsané, a plné humoru, ačkoli jeho autor neměl v té době důvod být veselý; prostě klasický Fitzgerald,“ prohlásila na jeho adresu Anne Danielová. Povídku nazvanou Temperature si již tento měsíc budou moci zájemci přečíst v časopise Strand, kde kupříkladu mimo jiné vyjde i zbrusu nový text skotského literáta Iana Rankina. Zda se někdy dočkáme české překladu Temperature je zatím ve hvězdách…
Škoda, že takoví spisovatelé už nejsou. Jeho styl byl naprosto jedinečný. Úsporný, vždy s nádechem lehké komičnosti a zároveň i neuvěřitelně údarný.
Kéž by takovéhle literární časopisy vycházely u nás. Jediné, co se tomu snad blíží, je Revolver Revue. Tak prestižní autory ale ve svém portfoliu ale rozhodně nemá.
Naprosto souhlasím. Je škoda, že u nás něco podobného příliš nefunguje. Nově nalezená Fitzgeraldova povídka u nás asi ještě dlouho nevyjde, že?