Nový román Dona DeLilla bude o snaze ošálit smrt
Po dlouhých šesti letech by se na pultech knihkupců měl objevit nový literární počin od významného amerického spisovatele Dona DeLilla. Jmenovat se bude Zero K a jeho hlavní dějová linka se bude podle všeho točit okolo smrti a snahy se jí vyhnout.
Posledním zářezem na literární pažbě newyorského rodáka byl až doposud román nazvaný Bod Omega, který v zahraničí vyšel v roce 2010. Čeští čtenáři se ho ve své mateřštině dočkali díky nakladatelství BB art ještě v témže roce. Ačkoli bude slavnému americkému spisovateli letos již osmdesát let, nestane se Bod Omega jeho posledním příspěvkem do světové knihovny, jak se mohlo dlouho zdát. Letos v květnu se totiž podle autorova domovského nakladatelství Scribner chystá Don DeLillo vydat další knihu. Ponese tajemný název Zero K a bude o miliardáři, který se rozhodne uchovat tělo své mladé umírající manželky. Hlavním vypravěčem příběhu bude Jeffrey Lockhart, syn zmíněného miliardáře Rose. „Půjde o obsahově nejhlubší, jazykově nejbohatší a zároveň i nejzábavnější román Dona DeLilla z posledních let,“ charakterizuje připravovanou knihu vydavatelství Scribner. Ve Velké Británii by román mělo s malým zpožděním vydat nakladatelství Picador. Kdy spatří světlo světa v češtině, je zatím ve hvězdách. Dá se ovšem očekávat, že to bude až napřesrok.
Z anotace díla vyplývá, že ústřední zápletka se bude točit kolem snahy šedesátiletého miliardáře Rosse Lockharta vyrvat ze spárů smrti svou mladou manželku trpící zhoubnou nevyléčitelnou chorobou. Lockhart proto investuje nemalou část svého majetku do tajemného výzkumného střediska, v němž „je smrt ovládána a těla se uchovávají, dokud nebudou moci nabídnout vyšší kvalitu života“, jak stojí na přebalu knihy. Stárnoucí miliardář se samozřejmě nakonec rozhodne do projektu zapojit i svoji manželku, která se tak na čas musí rozloučit se svým dosavadním tělem. „Rodíme se, aniž bychom si to vybrali. Měli bychom stejně i umřít? Není vlastně hrdinstvím člověka, pokud odmítne svůj osud?“ ptá se DeLillo v knize. Malou část z ní si již někteří čtenáři mohli na sklonku roku poslechnout. Krátký úryvek ze Zera K totiž před pár měsíci přečetl autor s italskými kořeny, který prožil dětství v nechvalně proslulé čtvrti Bronx, při své návštěvě Lisabonu.
V České republice naposledy od DeLilla vyšla sbírka povídek Anděl Esmeralda, kterou před několika málo měsíci nechalo vytisknout nakladatelství Argo. Kromě této knihy si tuzemští čtenáři mohli v minulosti přečíst autorovy romány Bílý šum, Prašivý pes, Cosmopolis a dvě kritiky nejvyzdvihovanější prózy Podsvětí a Padající muž. Před čtyřmi lety zavítal DeLillo do Prahy, kde byl hostem Festivalu spisovatelů, kterému letos magistrát odmítl poskytnout jakoukoli finanční podporu do dalších let. V předcházejících měsících stihl newyorský rodák nejen seznámit veřejnost s tím, že dopsal další knihu, ale převzít cenu americké Národní knižní nadace za přispění světové literatuře a také se vyjádřit ke stále častějším útokům osamělých střelců. „Agrese je jakousi náhradou za skutečný život. Je to způsob, jak ukončit vlastní život, stejně jako životy nevinných lidí,“ prohlásil v rozhovoru s novinářkou Deborah Treismanovou pro americký deník New Yorker. Sám se přitom podobným tématem zabýval v knize Libra zachycující imaginární život Harvey Lee Oswalda, pravděpodobného vraha prezidenta J. F. Kennedyho.
Knihy Dona DeLilla mám moc ráda, takže se na další jeho román dost těším. Podle anonce vypadá rozhodně interesantně.
Jeho Padající muž byl skvělý. Snad i tato kniha bude podobně dobrá. Je dobře, že se u nás o takových věcech píše…
Osobně jsem nikdy nechápala, co kdo na knihách od DeLilla vidí. Četla jsem od něho dvě a obě mi přišly nic neříkající, takové zbytečné, bezobsažné stejně jako je asi vyprahlý celý americký svět.