Obří španělské loutky opanují Skupovu Plzeň
V rámci projektu Plzeň 2015 se zcela výjimečně uskuteční tradiční loutkové bienále i v letošním roce. A mimořádný ročník festivalu si zaslouží i mimořádný program. Západočeská metropole tak na poslední srpnový víkend chystá značně opulentní akci, na kterou plánuje přilákat tisíce diváků. Pomyslné brány Skupova loutkového festivalu otevře španělský soubor Carros de Foc, jehož gigantické marionety, dvacetimetrový drak a obří létající pták zaplní centrum města. Chybět však nebudou ani tanečníci a akrobaté, kteří společně s loutkami uvedou představení nazvané La Niña a promění tak historické jádro města v divadelní jeviště.
Skupova Plzeň proběhne od 28. srpna do 6. září a to ve dvou cyklech. První část věnovanou open-air produkcím zahájí již zmiňovaný španělský soubor. Obří loutky budou k vidění po celý víkend. Během dne si je budou moci dychtiví diváci prohlédnout, a v noci za pomoci několika motorů, devíti zvukových souprav a řady vodičů ožijí a budou uvedeny do pohybu. Společně s desítkami českých tanečníků, muzikantů, akrobatů a velkým heliovým balónem vytvoří průvodové představení, které vyjde z náměstí Republiky a vyvrcholí v prostorách DEPO 2015. Gigantické loutky sehrají pohádkový příběh, jenž vychází ze snu malého děvčátka, v němž ožily hračky, rozdělily se na hodné a zlé a společně bojují o dívčinu přízeň. Poprvé v historii souboru se představí divákům všech osm marionet najednou a dokonce budou mluvit česky. Svůj hlas slíbili loutkám propůjčit čeští herci, například Martin Stránský, Jiří Lábus či Antonín Procházka. „Představení obřích loutek patří mezi největší akce projektu Plzeň 2015. Zároveň jde o vyjádření pocty tradici plzeňského loutkářství, do které spadají velikáni jako Josef Skupa nebo Jiří Trnka,“ dodává ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.
Samotná příprava a realizace loutkářské open-air akce není vůbec snadná. Původně měla být v režii francouzského souboru Royal de Luxe, nakonec však západ naší vlasti navštíví španělský soubor Carros de Foc. „Zvolili jsme tak především proto, že španělský soubor má výhodu v tom, že loutky a marionety jsou pohyblivější. Nebude tak zřejmě vůbec nutné zvedat kvůli průvodům troleje, a to i přes to, že nejvyšší z nich měří jedenáct metrů. Většina se umí sklonit,“ vysvětlil Jiří Suchánek. K jeho vyjádření přitakává i primátor města, Martin Zrzavecký: „Obří loutky v Plzni jsou produkčně nesmírně náročný projekt i kvůli hustému trakčnímu vedení. Do přípravy byly spolu s kolegy ze společnosti Plzeň 2015 zapojeny technické složky města včetně Plzeňských městských dopravních podniků. Trasa průvodu je zvolena tak, aby měla co nejnižší možný dopad na veřejnou dopravu.“
Druhý, volně navazující cyklus, festivalu bude patřit přehlídce současných špičkových souborů z celého světa. První zářijový týden se tak diváci mohou těšit na holandské zvířecí loutky divadla La Pavana, francouzský stan Theatre Risorius, australského baviče Nevilla Trantera s jeho nejnovější premiérou inscenace The King (na motivy života Elvise Presleyeho). Plzeň bude mimo jiné hostit i takové umělce, jako je izraelská hvězda Yael Rasooly, či držitelé Stříbrného lva, španělský soubor Company Serrano. Představí se však i tuzemské soubory – Divadlo bratří Formanů, Divadlo Spejbla a Hurvínka, či plzeňské divadlo Alfa, v němž si zájemci mohou v rámci kreativních workshopů a pod vedením profesionálních lektorů vyrobit vlastní loutky, vyzkoušet si práci s projekcí, či loutkovou animací. Při procházkách historickým centrem Plzně se bude v té době možné osobně setkat i s řadou loutkářských osobností, kupříkladu s Peterem Saundersem, který společně s Ianem Mackinnonem vytvořil postavičky pro Burtonův trhák Mrtvá nevěsta, Parkerův Slepičí úlet, či kultovní seriál Bořek Stavitel.
Pro nejmenší návštěvníky připravili organizátoři festivalu hned několik inscenací, ať už pantomimické, nebo s českým dabingem. Andersenův příběh O cínovém vojáčkovi bude možné zhlédnout v podání argentinského umělce Omara Alvaréze, spojení pohybu loutek, stínohry a klasické hudby v rukou japonského loutkaře Noriyuki Sawy, či dánskou pohádku Mr. Muffin. Z tuzemských souborů se vedle Spejbla a Hurvínka dětem představí i Divadlo Bratří Formanů s českou verzí inscenace o Aladinovi a kouzelné lampě. Na veškeré open air programy bude vstup volný, předprodej vstupenek na ostatní představení festivalu byl zahájen 1. června a probíhá na portálu Plzeňská vstupenka.
To zní zajímavě. Myslím, že Plzeň letos rozhodně jako Evropské město kultury neudělá ostudu. Ba naopak.
Na ty velké loutky jsem zvědavá.