Od Tiziana po Warhola
25. 10. 2012 – 31. 3. 2013
Od vzniku Muzea umění v Olomouci uplynulo přesně šedesát let. Při příležitosti tohoto jubilea se v jeho prostorách koná mimořádně ambiciózní výstava, jež představuje skvosty, které se v minulosti podařilo získat do zdejších sbírek.
A že je vskutku co ukazovat. Jak již název výstavy napovídá, jedním z vrcholů expozice je Tizianův obraz Apollo a Marsyas, jenž v roce 1673 zakoupil od obchodníků s uměním, bratrů Imstenreadových olomoucký biskup Karel z Lichtenštejna, který ho na sklonku života odkázal svým následovníkům. „Apollo a Marsyas shrnuje vše podstatné, k čemu Tizian během svého dlouhého života dospěl,“ nechal se před časem slyšet ředitel muzea Pavel Zatloukal. Obraz zachycující stažení satyra Marsya z kůže vytvořil Tizian na sklonku svého dlouhého života, kdy maloval tlustými štětci, a někdy dokonce vlastními prsty. Podle některých ho k vytvoření plátna inspirovalo dobytí pevnosti Famagusta, tehdy patřící Benátkám, po němž Turci nechali stáhnout z kůže zdejšího velitele Marcantonia Bragadina.
Krom tohoto obrazu si návštěvníci Arcidiecézního muzea mohou prohlédnout další vysoce ceněná díla od Anthona van Dycka, Lucase Cranacha, nebo Jan Brueghela staršího. Za nebývale kvalitní a komplexní sbírku starého umění vděčí Muzeum umění v Olomouci již zmíněnému Karlu z Lichtenštejna, z něhož by si mohli vzít příklad i ti největší současní mecenáši umění, neboť olomouckému biskupovi se během života podařilo získat na 1500 uměleckých předmětů. „Sestavit výsledné expozice bylo náročné a trvalo nám to dva roky. Museli jsme totiž vybírat ze zhruba 170 000 děl, která muzeum spravuje,“ vysvětlil Pavel Zatloukal. Celkem je na výstavě k vidění na pět set exponátů.
Zatímco staré umění je umístěno v budově Arcidiecézního muzea, novější umění počínaje 19. stoletím je ke zhlédnutí v Muzeu moderního umění. Zde již převažují díla českých výtvarníků, jako byli Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Josef Mánes, nebo Václav Myslbek. Perlou této části expozice je bezesporu dílo Gustava Courbeta s názvem Toilleta, u něhož dlouho panovaly spory, zda bylo skutečně vytvořeno tímto slavný francouzským malířem. „Poválečnou a soudobou výtvarnou kulturu nemapujeme plošně na základě dobových tendencí. Její vývoj představujeme na mimořádných dílech vybraných osobností včetně zahraničních tvůrců a autorů z oblasti art brut,“ objasnil kurátor Ladislav Daněk.
Vzhledem k politické situaci, jaká v Československu panovala od roku 1948 až do sametové revoluce, je poslední část expozice nejchudší na významné zahraniční autory. Prostor proto opět dostávají tuzemští výtvarníci. A jde opět o elitu. Mezi vystavenými pracemi najdeme díla Jiří Koláře, Adrieny Šimotové, Karla Malicha, Zdeňka Sýkory, či Stanislava Kolíbala, jemuž před několika málo dny skončila výstava Jiný svět v Jízdárně pražského hradu. Pomyslnou tečku tvoří autorská kniha s řadou grafických listů Andy Warhola s názvem Brillo.
Hodnocení:
Na přelomu roku jako by se s kvalitními výstavami roztrhnul pytel. Národní galerie sází v Praze na Františka Kupku, Galerie výtvarného umění v Ostravě láká na práce Jana Zrzavého a olomoucké Muzeum umění na neméně kvalitní expozici s názvem Od Tiziana po Warhola, kterou si určitě nenechte ujít.
Výstava potrvá od 25. 10. 2012 do 31. 3. 2013
Kde:
Muzeum umění Olomouc
Denisova 47, 771 11 Olomouc
Otevřeno:
úterý až neděle od 10 do 18 hodin
Vstupné:
Plné: 50,- Kč
Zlevněné: 25,- Kč
91%
Jan Perniš
Konečně také nějaké mimopražská recenze. Vypadá to, jako kdyby se veškerá kultura odehrávala jen v Praze. Pokud jde o výstavu, tak ta je naprosto mimořádná a určitě stojí za navštívení. Už jen pro toho Tiziana.
Skutečně zážitek. lepší výstava na Moravě dlouho nebyla.
Ještě že takoví lidé jako Karel z Lichtenštejna u nás byli. Škoda jen, že dneska už nikdo takový u nás zřejmě není, nebo to zatím alespoň tak vypadá.