O víkendu se otevřou pražské architektonické skvosty
Dlouho vyhlížený první ročník festivalu architektury Open House Praha se co nevidět rozběhne. Stane se tak o nadcházejícím víkendu, během něhož si zájemci budou moci zevnitř prohlédnout 33 velezajímavých pražských staveb, které jsou jinak běžně veřejně nepřístupné. Navštívit bude kupříkladu možné Kramářovu vilu, Tančící dům, chátrající Invalidovnu, nebo některé málo známé prostory Strahovského kláštera.
Hlavní myšlenkou celosvětového konceptu Open House je vzbudit u obyvatel zájem o aktivní účast na utváření města a veřejného prostoru. Nejdelší historii má festival v Londýně, kde nápad před 23 lety vzniknul a postupně se rozšířil do dalších slavných světových metropolí. Tento týden se k nim poprvé připojí i naše hlavní město. Počet festivalů tak stoupne na 32. „V Praze máme mnoho zajímavých objektů, které bohužel většinou nejsou veřejnosti přístupné a tento nedostatek se festival Open House snaží napravit,“ vysvětlil radní Jan Wolf. Patronkou netradiční architektonické přehlídky se letos stala architektka Eva Jiřičná, která stála i u zrodu londýnského festivalu. Na Open House Praha by měla dorazit také Victoria Thorntonová, z jejíhož popudu přehlídka roku 1992 vznikla a postupně se etablovala, ač to zprvu nevypadlo jako moc pravděpodobné.
Na své by si v rámci festivalu měli přijít jak milovníci historie, tak současné architektury. Ti první si zřejmě nenechají ujít příležitost projít se Anežským klášterem nebo Palácem Kinských, o jehož oživení se chce v nadcházejících měsících a letech pokusit Národní galerie, v jejíž správě se významná rokoková budova nachází. „Svojí polohou v samotném centru Prahy je palác Kinských nejdůležitějším strategickým objektem Národní galerie v Praze, který chceme proměnit na místo vyhledávané širokou veřejností nejen pro atraktivní mezinárodní program krátkodobých výstav, ale i pro možnost klidného posezení při dobré kávě,“ nechal se před nedávnem slyšet ředitel Národní galerie Jiří Fajt. Nemalé pozornosti se jistě dostane také císařskému salonku Masarykova nádraží, Kramářově vile, nebo Strahovskému klášteru, kde si bude možné prohlédnout některé málo známé místnosti. Jedinečným zážitkem by se podle organizátorů akce měla stát i prohlídka chátrajících, ale zároveň okouzlujících prostor Invalidovny. Podle ředitele festivalu Michala Tošovského je možné, že lidé objekt postavený slavným barokním architektem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem budou moci v tomto nelichotivém stavu navštívit naposledy. Ministerstvo obrany, jemuž budova patří, totiž nadále jedná o jeho dalším osudu. Filozofická fakulta Univerzity Karlovy by ho kupříkladu ráda přeměnila ve svůj kampus.
Z moderních staveb otevře v rámci festivalu Open House Praha své brány i dvojice nejvýznamnějších porevolučních realizací od zahraničních architektů, tedy jak Tančící dům na Jiráskově náměstí od Franka O. Gehryho, tak smíchovský Zlatý Anděl postavený podle návrhu francouzského držitele Pritzkerovy ceny Jeana Nouvela. Kromě nich si bude možné projít také několik zbrusu nových kancelářských budov v čele s karlínským Main Pointem, který v roce 2012 získal cenu pro nejlepší stavbu tohoto druhu na světě. „Snažili jsme se hledat objekty, ze kterých jsou zajímavé a neotřelé výhledy na Prahu,“ dodal Tošovký. Navštívit tak o víkendu bude možné i nedaleký Danube House ve tvaru obří lodi, nebo jednu z nejnovějších a nejkontroverznějších pražských budov, před rokem dokončené Florentinum Jakuba Cíglera.
Období funkcionalismu reprezentuje v rámci festivalu Dům odborových svazů, přezdívaný někdy také kachlíkárna a jedna z nejkvalitnějších předválečných bytových staveb v našem hlavním městě Skleněný palác v Bubenči. Své brány otevřou i slavné pražské paláce Lucerna a Metro, nebo poněkud méně známý a lehce skrytý Langhans. Navštívit se určitě vyplatí i budovu Ministerstva průmyslu a obchodu od Josefa Fanty nedaleko vyústění ulice Na Františku. „Je to krásná budova, kterou nikdo nezná, protože kolem ní není žádná jasná pěší komunikační trasa. Nahoře je krásná kopule, ze které je jedinečný výhled. Najednou jste očima na úrovni na Letenské pláni a vidíte celou čtvrť za ní,“ nechal se slyšet ředitel Open House Praha. Na své si přijdou také milovníci technických památek. Jak organizátoři slibují, bude si totiž kupříkladu možné prohlédnout přímo za provozu elektrárnu na Štvanci, nebo aerodynamický tunel v libeňském plynojemu. V Nákladovém nádraží Žižkov, o jehož budoucím využití se v poslední době vede živá diskuze, zase čeká na návštěvníky výstava. V jednom z oblouků Negrelliho viaduktu, který byl svého času nejdelším mostem světa, proběhne v rámci přehlídky diskuze ohledně jeho plánované rekonstrukce, jež měla začít letos, ale která byla zatím odložena na neurčito. Celý program festivalu najdete na oficiálních stránkách přehlídky www.openhousepraha.cz.
Mám to blízko na Masarykovo nádraží a k Florentinu, tak se asi zajdu podívat tam. Přemýšlím ještě o kupoli budovy Ministerstva průmyslu a obchodu…
Úžasná přehlídka. Všem bych ji do budoucna doporučila navštívit, vybrat si ideálně dva objekty na každý den a ty si důkladně prohlédnout. My s přítelem jsme byli v Kramářově vile, Skleněném paláci, v Lucerně a Negrelliho viaduktu.
Nakonec jsem navštívil všechna tři výše zmíněná místa a nelitoval. Nejhezší a nejnetradičnější pohled ovšem poskytla kupole Ministerstva průmyslu a obchodu.