Opět vychází bible fanoušků kapely The Beatles
Jen málo publikací aspiruje na titul „bible čtenářů“. Kniha The Beatles v písních a obrazech, kterou ve druhé půli šedesátých let sestavil renomovaný britský výtvarník Alan Aldridge, si však tento přídomek zaslouží.
Její český překlad a v několika případech také originál dávaly čtenářům v tehdejším Československu radost a naději v těžkých dobách. Každý zachovaný výtisk se stával cennou relikvií ohmatanou stovkami prstů. Originální titul vyšel ve dvou dílech v letech 1969 a 1971, česky vydal první díl v roce 1969 pražský Panton. K tuzemským čtenářům se nyní, po 44 letech, dostává publikace znovu – ovšem v revidované, a především kompletní podobě. Kniha The Beatles v písních a obrazech je svého druhu jedinečným dílem. Obsahuje výběr těch nejlepších textů Beatles jako Can’t Buy Me Love, A Hard Day’s Night, Rocky Raccoon, Revolver či Yellow Submarine. Ty ale navíc prokládají vtipné komentáře Johna, Paula, George a Ringa. Ilustrují je a často interpretačně rozvádějí pečlivě vybrané kresby, grafická díla a fotografie předních umělců té doby.
Výpravná kniha věrně odráží surrealistický a psychedelický svět, ve kterém Beatles žili a tvořili. A zároveň dokládá nesmírný vliv „brouků “ na životní styl jejich generace. Vedle editora Alana Aldridge se na knižní podobě podíleli renomovaní tvůrci jako Clive Arrowsmith, David Bailey, Mel Calman, David Hockney, Ronald Searle, Peter Max, Ralph Steadman a mnoho dalších. O získání práv a vydání knihy usilovalo nakladatelství Svojtka & Co. více než dvacet let. Situace byla zkomplikována tím, že kromě autorských práv ke knižnímu vydání a ilustracím bylo potřeba dojednat ještě autorská práva k písním, a to souběžně. „Ke knize mám osobní vztah z několika důvodů. Jsem velikým obdivovatelem a fanouškem skupiny The Beatles. Dodnes vlastním původní české vydání prvního dílu knihy, kterou vydal Panton Praha, a je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. I proto jsme přípravě publikace věnovali maximální péči. Věřím, že čtenářům uděláme stejnou radost jako sami sobě,“ říká nakladatel Václav Svojtka.
První české vydání ikonické publikace The Beatles v písních a obrazech se na prahu normalizace stalo na dlouhou dobu posledním paprskem svobody a radosti. Britská a americká hudba v čele s kapelami The Beatles a The Rolling Stones tehdy představovala závan tak trochu jiného, svobodného světa. Nekvalitní magnetofonové nahrávky a občas i dražší LP desky se leckdy sehnat daly, ale s tiskem, fotografiemi a obrazovým materiálem či texty interpretů to bylo podstatně horší. I proto se kniha stala vzácným grálem nespoutané radosti, prohlíženým potajmu o přestávkách ve vyučování a na víkendových mejdanech. Zároveň s tím plnila i unikátní funkci uměleckého kreativního nástroje, informačního a inspiračního zdroje. V některých výtiscích byly tužkou zaznamenávány více či méně pracně odposlouchané akordové značky, v jiných fanoušci vytrhali celé stránky.
Stránky žádné jiné knihy nebyly tolikrát ručně kopírovány a variovány v době, kdy byla kopírka v Čechách hudbou daleké budoucnosti. Pomohl tedy průsvitný pauzovací papír na překreslení motivu do památníku, čtvercový rastr na zvětšení fotografie pro vytvoření ručního plakátu nebo předlohy šablony, vyřezávané holicí čepelkou Astra do čtvrtky. Tak se tváře The Beatles, překreslované či nastříkané pomocí prvních sprejů s barvou na obuv, objevily na tričkách, školních brašnách, pouzdrech na hudební nástroje i na samotných kytarách. A také na zdech: třeba na pražské Kampě. Alan Aldridge se v šedesátých letech rozhodl, že se pokusí přesvědčit přední britské výtvarníky, aby svými ilustracemi vytvořili k textům The Beatles obrazový doprovod. Oslovil také fanoušky, kteří měli zaslat své vlastní vizuální návrhy k písním, jež tak hluboce ovlivnily celou generaci. A tento záměr mu vyšel stoprocentně.
Tak tuhle knížku si určitě budu muset koupit.
Knížku plánuji koupit manželovi k Vánocům, tak snad se mu bude jako velkému fanouškovi Beatles líbit. Nevypadá špatně.