Oscaři rozdáni; žádné překvapení se nekoná!
Letošní udílení Oscarů žádné překvapení nepřineslo. Prestižní cenu si nakonec odnesli ti, u nichž se to očekávalo. Za jedinou výjimkou lze považovat vítězství Christopha Waltze v kategorii za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.
Zlatou sošku za nejlepší film získalo favorizované drama Argo v režii Bena Afflecka, který ve filmu pojednávajícím o záchraně 6 Američanů z rozbouřeného Íránu ztvárnil jednu z titulních rolí. Thriller byl podle slov jeho tvůrců natočen podle skutečné události, k níž došlo na konci 70. let minulého století během íránské revoluce, kdy skupina radikálů pronikla na americké velvyslanectví v Teheránu a zajala zde 52 rukojmích. Šesti Američanům se však podařilo uprchnout a ukrýt se v domě kanadského velvyslance, odkud se je snaží CIA v přestrojení za filmový štáb dostat ze země.
Film si nijak nezadá se snímky, které ve východním bloku vznikaly v nechvalně proslulých padesátých letech. Ve své podstatě jde o politickou agitku motivovanou snahou zdiskreditovat režim, proti kterému právě Spojené státy zřejmě nejvíce brojí. Koneckonců podobně tomu bylo i v minulosti. Vzpomeňme jen vysoce angažovaný snímek Alexandr Veliký, jež si na pozadí tažení jednoho z největších vojevůdců všech dob vyřizoval účty se Saddámem Husajnem alias Dareiem III. To, že něco podobného vzniká, není žádným velkým překvapením. Podobná díla se objevovala takřka od počátku věků, jen si až dosud neodnášela prestižní umělecké ceny. Ty nakonec Argo získalo tři. Kromě sošky za nejlepší film roku, to byly ještě ceny za střih a nejlepší scénář podle předlohy.
Nejvíce Oscarů si ze slavnostního předávání, které proběhlo v Los Angeles, a jež moderoval komik a zpěvák Seth MacFarlane, odnesl snímek Pí a jeho život vyprávějící o indickém chlapci, jehož loď se během plavby do Kanady potopí a on je nucen přežít společně s několika zvířaty ze zoologické zahrady v záchranném člunu. Celkem jich dobrodružné drama získalo čtyři, navíc mezi nimi byl i Oscar za nejlepší režii, již druhý pro thajwansko-amerického tvůrce Anga Lee. Zklamaný mohl být naopak Steven Spielberg. Ten nejenže vyšel z režisérského klání jako poražený, navíc jeho favorizovaný Lincoln z dvanácti nominací proměnil jen jednu. Získal ji Daniel Day-Lewis za nejlepší mužský herecký výkon, čímž přepsal oscarové rekordy. Ještě žádnému jinému herci se totiž dosud nepodařilo získat prestižní ocenění potřetí.
Sošku pro nejlepší herečkou v hlavní roli si z večera odnesla dvaadvacetiletá Jennifer Lawrenceová za film Terapie láskou. Oscary za vedlejší role si vysloužili německý herec Christoph Waltz za výkon ve filmu Nespoutaný Django a herečka Anne Hathawayová za to, jak zahrála v novém zpracování Bídníků. Oscar za nejlepší zahraniční film putuje po zásluze do Rakouska. Získal ho Michael Haneke za jedinečný snímek s názvem Láska.
Jan Perniš
Rok od roku jsou americké filmy slabší a slabší.