Stane se Šroubovice od Josefa Pleskota Stavbou roku?
Ocelové srdce republiky se od letošního roku může pochlubit zbrusu novým nejvyšším geografickým bodem. Stala se jím neotřelá vyhlídková věž Bolt Tower, kterou v areálu Vítkovických železáren navrhnul loňský držitel prestižní ceny Architekt roku Josef Pleskot.
S výstavbou rozhleden a obdobných výškových turistických staveb se u nás v uplynulých letech doslova roztrhnul pytel. Jen během loňského roku jich bylo na naše území dostavěno a nově zpřístupněno přes třicet. Letos k nim navíc přibyla více než desítka dalších. Celkem jich tak na našem území můžeme dnes napočítat okolo čtyř set. Nedávno jsme Vás na našich stránkách kupříkladu informovali o otevření věže Máminka, kterou na vrcholu Krušné hory u Hudlic na Berounsku postavil známý český architekt Martin Rajniš se svým ateliérem Huť architektury, nebo o zpřístupnění šroubovité rozhledny na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí z dílny architekta Václava Hlaváčka. Další taková stavba před nedávnem vyrostla na místě, kde by to člověk úplně nečekal. Mezi rezavými komíny ostravských Vítkovic, které se postupně mění z centra těžkého průmyslu na kulturní, vzdělávací a odpočinkovou zónu, byla totiž k nebi vztyčena vyhlídková věž navržená Josefem Pleskotem.
Oproti valné většině tuzemských rozhleden je Bolt Tower specifická také tím, že nevyrůstá ze země, jak je obvyklé. Vížka totiž vznikla jako nástavba pro již řadu let nefunkční vítkovickou vysokou pec č. 1. S nápadem použít někdejší tavicí zařízení jako svého druhu podstavec pro rozhlednu přišel Josef Pleskot, považovaný mnohými za nejvýznamnějšího českého polistopadového architekta, před čtyřmi lety. „Projekční přípravy začaly už roku 2011 a trvaly celkem dva roky. Samotná realizace pak probíhala jen 10 měsíců, od června 2014 do dubna letošního roku,“ přiblížil výstavbu věže její autor. Jméno dostal Pleskotův nejnovějších architektonický výtvor v soutěži. Tu vypsalo sdružení Dolní oblast Vítkovic, které z více jak tisíce zaslaných návrhů vybralo Bolt Tower (česky šroubovice). Právě název rozhledny je zřejmě tou jedinou vadou na kráse, jíž zbrusu nová stavba trpí. Neexistuje totiž žádný relevantní důvod, který by použití anglického jména namísto českého ospravedlňoval. Z hlediska architektonického jde ale bezesporu o skvost.
Vyhlídková věž není zdaleka první stavbou, jíž Pleskot v Ostravě realizoval. Je to právě on, kdo se výraznou měrou podílel a dosud podílí na revitalizaci někdejšího průmyslového areálu Vítkovických železáren. V roce 2012 zde kupříkladu za více jak 300 milionů korun dokončil přestavbu bývalého plynojemu do multifunkční auly Gong, která si následně vysloužila titul Stavba roku 2013 a byla zařazena mezi TOP 10 staveb světa. O rok později slavný písecký rodák v areálu otevřel nové vědecko-společenské centrum Svět techniky rozkládající se na úctyhodné ploše 14 000 m², za nějž si odnesl cenu Architekt roku. Kromě toho ještě Pleskot v minulosti stihl ve Vítkovicích dokončit rekonstrukci bývalých šaten Dolu Hlubina na klub Heligonka. Od května letošního roku se mezi jeho zdejšími architektonickými dítky vyjímá další. Je jí 77,7 metrů vysoká vyhlídková věž Bolt Tower.
Náklady na postavení rozhledny se vyšplhaly na 56 milionů korun. Jak už je u podobných projektů v dnešní době zvykem, stavba je multifunkční. Kromě toho, že je z jejího vrcholu, který se nachází ve výšce 345 metrů nad mořem, díky čemuž jde o nejvyšší geografický bod Ostravy, možné rozhlédnout se po okolí, ukrývá v sobě věž ještě kavárnu a klub. „Pevné jádro nástavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště i toalety. Kolem skleněného válce, jenž má podstavu devatenáctihranného mnohoúhelníku, se obtáčejí v šestiprocentním sklonu vnější lávky spojující jednotlivé úrovně,“ přibližuje nám stavbu publicistka Kateřina Henrychová. Při vymýšlení tvaru věže se Pleskot údajně nechal inspirovat vzhledem dvou významných děl, a sice avantgardní Věží třetí internacionály Vladimira Tatlina a Nekonečným sloupem rumunského sochaře Constantina Brancusiho. Výsledný objekt má symbolizovat oheň, který svého času nad vysokou pecí planul. „Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka,“ prohlásil o stavbě sám architekt. Rozhlednu, která je od letošního jara přístupná veřejnosti, na sklonku měsíce května osobně navštívil jamajský fenomén Usain Bolt, který ji nedlouho před svým startem na Zlaté tretře také pokřtil. Šroubovitá věž se možná v dohledné době bude pyšnit titulem Stavba roku 2015. Před necelým měsícem totiž prošla do druhého kola této prestižní soutěže, kde bude o titul usilovat společně s dalšími 30 vybranými projekty.
Pana Pleskota považuji momentálně za našeho nejvýznačnějšího architektka. Jen škoda, že zatím, jestli se nepletu, neměl moc příležitostí ukázat svůj um v zahraničí.
Vypadá zajímavě. Jen si nejsem úplně jistý, jestli Vítkovice potřebují další komín. I když tento je z nich určitě nejkrásnější.