Ostravský důl Hlubina ožívá pod rukama umělců
Bývalý uhelný důl Hlubina v Ostravě už řadu let neslouží k těžbě uhlí, zato zde funguje jiný provoz. A to doslova. Skupina mladých umělců se rozhodla, že nevyužívaným prostorům dá smysl a pod hlavičkou sdružení Provoz začala uprostřed Ostravy tvořit kulturní čtvrť. Kompletně by měla být hotová začátkem příštího roku.
Akce se v ní ale pořádají od roku 2010, odkdy se postupně budova opravuje a vyklízí. Poslední vůz s černým uhlím odtud vyjel v roce 1992, o několik let později byly jámy zasypány a budova opuštěna. Před třemi lety se sdružení Dolní oblast Vítkovice podařilo získat evropskou dotaci ve výši 192 milionů korun na rekonstrukci této významné památky. Ruku v ruce s tím se tým umělců složený z profesionálů i zanícených aktivistů dal do zvelebování bývalého dolu. I když areál není ještě zcela opraven, sdružení Provoz v něm už pořádalo řadu kulturních akcí. Konal se zde například filmový a divadelní festival. Loni v prostorách bývalého dolu proběhl druhý ročník Deepcampu, desetidenního tvůrčího setkání filmařů, hudebníků, sochařů, performerů, malířů, divadelníků a fotografů, během něhož v areálu vznikla řada nových děl, která byla následně prezentována veřejnosti.
Podílet se na vytváření netradičního kulturního centra může prakticky kdokoli. Prostory bývalého dolu mají totiž sloužit všem, kteří chtějí aktivně rozvíjet svůj um. Ostravané tak budou mít v pěti budovách o rozloze 4000 metrů čtverečních k dispozici ateliéry, nahrávací studia, zkušebny a sály pro divadlo. V bývalé kompresorovně by se měly pořádat výstavy a konat koncerty, v někdejších koupelnách pak zase vznikne kinosál. Důl z 19. století se tak promění v budovu plnou umění a zábavy. Bude zde denní i noční klub a několik kaváren. „Ulice, do které přijdete a zažijete od kultury přes umění po nějakou zábavu a zase jdete dál,“ popsal svou vizi David Pacult z týmu Provoz. Budova navíc nebude sloužit jen k uměleckým účelům. Vzniknout by zde měla i tzv. zážitková jídelna pro číšníky a kuchaře, kteří budou každý týden vařit pod jiným šéfkuchařem. Své místo by v dole měla najít posluchárna soužící pro výuku technických oborů.
Cílem ojedinělého projektu je propojit důl Hlubina i se zbývajícím prostorem Dolních Vítkovic, který je už dva roky zpřístupněn veřejnosti a nabízí například prohlídku vysokých pecí. Umělci z Provozu vymalovali vstupní podchod, kterým se vchází nejen do dolu Hlubina, ale do celého areálu, kterým proudí davy návštěvníků i na festival Colours of Ostrava. Právě malby na stěnách patří k nejviditelnějším počinům skupiny Provoz, která na jejich realizace vyhlašuje na svých stránkách soutěže. Před nedávnem zde tak vzniklo originální dílo dvojice umělců Artur Magrot a Alessandra Svátek, kteří na tovární stěnu namalovali obrázek uhlí a nočních motýlů jako symboliku přerodu areálu z centra těžařství v něco kreativního a krásného. Centrum Ostravy se totiž může v brzké době stát novou Mekkou současného tuzemského umění a zároveň příjemným místem pro setkávání lidí.
Jen houšť. Kéž by podobných projektů u nás vznikalo více.
Projekt chválihodný, jen by se na něm měli podílet renomovaní umělci, a ne domácí matlalové, patlalové…
Podle mě se na projektu podíleli a nadále podílejí renomovaní a hlavně schopní umělci. Třeba „noční motýli“ se vyloželeně povedli.