Pablo Picasso
11. 2. 2011 – 29. 5. 2011
Mír a svoboda
Od února letošního roku jsou ve výstavních prostorách Louisianského musea moderního umění v dánském Humlebeaku k vidění práce slavného španělského malíře Pabla Picassa. Expozice zde potrvá až do 25. května.
Cílem současné výstavy je představit geniálního umělce narozeného v jihošpanělské Malaze v poněkud jiném světle, než je obvyklé. Kurátoři expozice si totiž za cíl vytkli přiblížit Picassa nejen jako malíře, ale také jako politicky aktivního muže. „Máme radost, že můžeme ukázat nového, politicky angažovaného Picassa,“ komentuje to jeden z kurátorů výstavy pan Christoph Grunenberg. Jak již název samotné expozice napovídá, jde ale v Picassově případě o politiku v té nejobecnější rovině. Slavný španělský umělec totiž proslul svým odporem k Frankově diktatuře a především k válce.
V rámci výstavy si návštěvníci budou moci prohlédnout více jak dvě stě děl zapůjčených ze šedesáti mezinárodních sbírek. Obrazy jsou přitom řazeny chronologicky podle data jejich vzniku. Divák tak má možnost prohlédnout si Picassův stále se proměňující styl od jeho počátku až do jeho konce v roce 1973. Picasso se politice po dlouhá léta úspěšně vyhýbal. Teprve v roce 1936 na něho plnou vahou dolehla situace v rodném Španělsku. Na začátku občanské války proto Picasso raději uprchnul do Francie, kde v roce 1944 vstoupil do komunistické strany, v níž setrval až do své smrti.
Asi nejznámějším Picassovým protiválečným symbolem se stala holubice. Tu slavný malíř zachytil na svých plátnech a skicách bezpočtukrát. Jako symbol míru se však holubice v jeho díle objevila poprvé v roce 1949 na Prvním mezinárodním světovém mírovém kongresu v Paříži. Později byla mnohokrát použita na známkách i užitkových předmětech. Stěžejním dílem první části výstavy je bezesporu obraz Márnice, který patří společně s Guernicou mezi Picassovy nejdůležitější protiválečné práce.
Také v dalších sálech dánského muzea jsou k vidění díla, která reagují na politickou situaci ve světě. Ve třetí místnosti jsou to kupříkladu variace na Velázquezovy portréty – Las Meninas. Podle kurátorů výstavy na těchto plátnech Picasso „obžalovává Frankův režim a jeho roajalistickou politiku.“ Slavný Únos Sabinek pak má odkazovat k tehdejší kubánské krizi. Z protiválečných prací ještě vzpomeňme například Masakr v Koreji nebo Válku a mír. Expozici navíc doplňují archivní dokumenty a noviny, které mají dokreslit tehdejší situaci ve světě.
Hodnocení:
Snaha dánských kurátorů představit slavného španělského malíře Pabla Picassa v poněkud novém světle se vydařila. Výstava v Louisiansském museu moderního umění je určitě jednou z nejvýraznějších picassovských výstav za posledních několik desítek let. Ukazuje totiž dílo španělského mistra v nových doposud neprobádaných souvislostech.
Výstava potrvá od 11. 2. 2011 do 29. 5. 2011
Kde:
Louisiana Museum For Modern Art
Humlebeak, Dánsko
Otevřeno:
pondělí až neděle 10.00 – 18.00
středa 10.00 – 21.00
Vstupné:
Plné: 9,5,- Euro
Zlevněné: 7,- Euro
94%
Jan Perniš