Paul Klee
31. 10. 2008 – 8. 2. 2009
Vesmír Paula Klee
V posledních několika málo letech mohou milovníci umění se zájmem sledovat souboj dvou německy mluvících metropolí, Berlína a Vídně, o post „nejumělečtěji“ založeného města v oblasti střední Evropy.
Oběma velkoměstům jde ve vzájemném soupeření o hodně, především o mezinárodní prestiž. Není tedy divu, že se ani jedné ze stran nechce jen tak couvnout. Na scénu se tak postupně dostávají stále těžší a těžší kalibry. Zatímco Vídeň v poslední době vsadila na výstavy Vincenta van Gogha a Edwarda Hoppera, Berlín kontruje expozicí Paula Klee a Jeffa Koonse.
Z bratrovražedného souboje dvou odvěkých rivalů mohou profitovat především uměníchtiví občané Evropské unie, kteří tak mají jedinečnou možnost seznámit se s pracemi těch nejvěhlasnějších umělců současnosti a minulosti. Expozice obrazů Paula Klee si navíc kromě svých nesporných uměleckých cílů klade také za cíl překonat nedávno skončenou výstavu obrazů téhož autora, která v polovině tohoto roku proběhla ve vídeňské Albertině.
V rámci právě probíhající výstavy v prostorách Neue Nationalgalerie si návštěvníci budou moci prohlédnout na 250 nejznámějších děl slavného švýcarského malíře, grafika a ilustrátora Paula Klee. Expozice se tak svých rozsahem zařadila mezi nejrozsáhlejší retrospektivní výstavy, které byly kdy tomuto rodákovi z Münchensee u Bernu věnovány.
Paul Klee, který během první světové války jako voják maskoval letadla, se v roce 1924 společně s Kandinským, Javlenským a Lyonelem Feiningerem spolupodílel na vytvoření umělecké skupiny s názvem Modrá čtyřka (Die Blau Vier). Od dvacátých let vyučoval na Bauhausu v Dessau a od roku 1931 na akademii v Düsseldorfu. Roku 1933 byl nacisty označen za zvrhlého umělce. Jeho obrazy se nesměly vystavovat a Klee musel uprchnout do Švýcarska, kde také 29. června 1940 zemřel.
Jak již samotný název expozice napovídá, snahou německých kurátorů je představit Paula Klee a jeho imaginativní svět, kterému ve svých plátnech vdechl život. Jeho středem, okolo něhož se vše točí, je lidské individuum. Abstraktní obrazy plné barev, jednoduchých linek a šipek znázorňujících přírodní síly, které uvádějí vesmír do pohybu, odkazují k čarokrásnému světu dětí a nevinnosti.
V centrální části výstavy si návštěvníci budou moci porovnat, nakolik se při vytváření svého univerza nechal Paul Klee inspirovat jinými slavnými umělci, jakými byli například Pablo Picasso, Joan Miro, Vincent van Gogh či Vasilij Kandinsky. A kdyby Vám ani to nestačilo, není nic snažšího, než si připlatit jedno Euro a prohlédnout si také práce Jeffa Koonse.
Kde:
Neue Nationalgalerie
Potsdamer Straße 50
10785 Berlin, Germany
Otevřeno:
denně kromě pondělí 10.00 – 18.00 (ve středu do 22:00)
Vstupné:
Plné: 10,- Euro
Snížené: 5,- Euro
Společná vstupenka na výstavu Paula Klee a Jeffa Koonse
Plná: 12,- Euro
Snížená: 6,- Euro
Pavel BestA