Peter Murphy
Sezona v pekle
Peter Murphy je autorem jediného románu. Jeho debut má název Sezona v pekle (z anglického originálu John the Revelator) a byl v nejužším výběru nominován na literární cenu Costa Book Awards.
Peter Murphy se ve své prvotině pokusil o zvláštní literární syntézu. Výchozí premisa přitom nebyla úplně špatná. Autor chtěl čtenáři nabídnout příběh ze světa irských teenagerů, ve kterém by nechyběla tradiční křesťanská morálka, maloměstská každodennost ani strach ze smrti. Murphy vsadil na existenciální kolorit a propracovanou symboliku. Evidentně mířil vysoko. Jeho cílem bylo koncepčně ucelené dílo, mnohovrstevnatý klenot, který by předčil běžný rámec autorských debutů a s okamžitou platností by mu zajistil místo na literárním nebi. Tento okatý kalkul mu však tak úplně nevyšel. Proč?
Vypravěčem a zároveň hlavní postavou je teenager John Svatý. Pokud vám přijde spojení anglického jména s českým příjmením absurdní, nejste jediní. Hned vedle titulů (českého i anglického) jde totiž o jednu z mnoha literárně-turistických značek, které mají čtenáře provést pozoruhodným lesem Murphyho transcendentální exhibice. V centru románové dění stojí John, jeho nejlepší přítel Jamey Corboy, a matky obou teenagerů. Pokud znáte Burgessův Mechanický pomeranč, mohli by vám John a Jamey připomínat Alexovu partu.
Děj románu se odehrává v malém irském městě Kilcody. Je zvláštní hovořit o ději knihy, ve které se nic extra neděje. John má mámu, Jamey má mámu. John má rád Jameyho, Jamey má rád Johna. John je posedlý červy a parazity, Jamey píše povídky. Johnova máma umírá. Navíc je tu jedna otravná sousedka, procházky v lese, místní kostel a pár dalších běžných věcí. Na jeden díl nekonečného seriálu komerční televize by to možná stačilo, na knihu je to trochu málo.
Formálně je román rozdělen do jedenácti kapitol, mezi kterými se coby refrén objevují pasáže věnované havranovi. Jejich spojitost s příběhem Johna není žádnou složitou šifrou: Johnovi se o havranovi prostě zdává. Havran je přitom v Bibli i ve snáři považován za nečisté zvíře, za cosi a priori špatného, což ví i malé dítě, které pravidelně sleduje Arabelu. Havran v Murphyho románu tedy není ničím jiným, než prvoplánovým symbolem, který se příběhem vine jako Johnova oblíbená tasemnice. Rozdíl je akorát v tom, že s tasemnicí by autor nedosáhnul vytouženého přesahu.
Anglický titul John the Revelator je aluzí, jedním ze symbolů i zkratkou celého příběhu. Ano, John je pokřtěný podle oblíbeného Kristova učedníka. John the Revelator (= Jan Zjevovatel) je navíc původní název jednoho z gospelů. Písně se stejným názvem můžeme najít mimo jiné v repertoáru Depeche Mode, Dave Matthews Band nebo The White Stripes, to jen pro představu, jak silnou zbraň má Peter Murphy v ruce. Překladatelka Markéta Musilová zvolila pro český název knihy dobrou alternativu. Pomineme-li fakt, že debut nazvaný Jan Zjevovatel by si zřejmě nekoupili ani zapřísáhlí katolíci, titul Sezona v pekle plní tutéž funkci: ve své mnohoznačnosti odkazuje k Rimbaudovi, Jameymu a navíc ideálně koresponduje s celkovou atmosférou knihy.
Hodnocení:
Těžko Murphyho soudit za to, že chtěl napsat něco odzbrojujícího. Něco, z čeho bychom my, čtenáři, byli úplně paf. Výsledek jeho snažení, alespoň tedy pro mě, žádnou transcendentní revoluci nepřinesl. Možná by mu napoprvé neuškodilo, kdyby byl k prázdnému papíru o něco pokornější a své transcendentální choutky držel pevněji na uzdě. Jak je totiž známo, první vlaštovka jaro nedělá.
Vydavatelství:
Odeon
Rok:
2010
Překlad:
Markéta Musilová
65%
Monika Petrlová
Vzhledem k tomu, že jde o autorův debut, tak bych knihu hodnotila velmi kladně. Tak doufejme, že další tituly budou jen lepší a lepší…
Myslím, že autora do jisté míry zahchraňuje pouze fakt, že jde o jeho první knihu, jinak bych ji jako recenzent naprosto rozcupoval.