Picasso
28. 3. 2010 – 30. 8. 2010
Themes and Variations
Grafické práce geniálního španělského malíře a sochaře Pabla Picassa budou až do konce měsíce srpna okouzlovat návštěvníky newyorského Musea moderního umění.
Výstava grafických prací, na níž jsou představeny lepty, litografie i linoryty slavného rodáka z Malagy, se navíc koná v době, kdy Picassův obraz Nahá žena se zelenými listy a bystou zlomil dražební rekord, když byl v newyorské aukční síni Christie’s prodán za neuvěřitelných 106 milionů dolarů (v přepočtu 2,1 miliardy korun). Částka tak překonala dosavadní světový rekord, který od února letošního roku držel Kráčející muž od Alberta Giacomettiho vydražený za 104 milionů dolarů.
Expozice, v rámci níž mohou diváci obdivovat více jak sto Picassových děl, se zaměřuje na formální i námětové proměny, jimiž autorovy grafické práce prošly od prvních desetiletí minulého století až do let sedmdesátých. Hlavním tématem prvních Picassových grafických listů, pojmenovaných jednoduše Les Saltimabanques (Kejklíři), které si bylo možné v loňském roce prohlédnout i v Praze ve Veletržním paláci, byla osamělost a chudoba lidí žijících na okraji tehdejší společnosti. Na newyorské výstavě samozřejmě nechybí zřejmě nejznámější práce z této série, a sice Střídmý pokrm (1904) zachycující pohublou dvojici postav za poloprázdným jídelním stolem. O něco později se v dílech slavného španělského malíře objevují i náměty jiné, čerpané z prostředí cirkusu Médrano, který Picasso společně se svými přáteli rád navštěvoval. Na grafických listech z této doby můžeme rozpoznat siluety klaunů a postav z italské commedie dell’arte. Byla to především osoba harlekýna, která Picassa učarovala a v průběhu následujících let se nepřestala objevovat v jeho dílech. Jako model mu několikrát v kostýmu harlekýna stál i jeho syn Paul.
Picassovým životem za více jak devadesát plodných let prošlo velké množství žen. Celá řádka z nich se objevila i na jeho plátnech a grafikách. Po svém příjezdu do Paříže žil Picasso nejprve s Madelaine, dcerou majitele kabaretu na Montmartru, kterou na výstavě připomíná práce s názvem Hlava ženy (1905). Na jiném leptu pro změnu figuruje další z umělcových lásek Marie Therése Walterová, jež čtyři roky po Picassově smrti spáchala sebevraždu. Ani podobizna Françoise Gilotové, s níž se Picasso seznámil po osvobození Paříže v roce 1944 a s níž měl dvě děti, na výstavě nechybí.
Pokud něco Picassa inspirovalo stejně intenzivně jako ženy, pak to byly ve Španělsku velmi oblíbené býčí zápasy. V díle Minotauromachie z roku 1935, jež je na výstavě také k vidění, se mu podařilo propojit mýtus o Minotaurovi s vlastními osobními problémy i s krutostí, jež býčí zápasy odedávna provází. Značná část výstavy je samozřejmě věnována i Picassovým kubistickým grafikám ze začátku 20. století.
Výstava potrvá od 28. 3. 2010 – 30. 8. 2010
Kde:
The Museum of Modern Art
11 West 53 Street
New York, NY 10019
Otevřeno:
denně od 10:30 – 17:30
vyjma úterý, kdy je zavřeno a pátku, kdy je otevřeno až do 20:00
Vstupné
Plné: 20$
Snížené: 12$
Jan Perniš
Jenom škoda, že je to tak z ruky
Výstavu s názvem Pablo Picasso – grafické práce, která v loňském roce proběhla ve Veletržním paláci jsem viděl a moc se mi líbila. Myslím, že výstava v New Yorku bude ještě úžasnější.
Great site! much appreciated.
Výstavu jsem měl možnost osobně navštívit a musím říct, že byla úžasná. Pan Picasso byl prostě umělec s velkým P. Musím říci, že jeho grafické práce se mi mnohde líbí více, než jeho obrazy.