Své brány znovu otevřelo Picassovo muzeum v Paříži
Po dlouhých pěti letech mohou zájemci opět vkročit do útrob proslulého Picassova muzea v Paříži. Před několika málo týdny totiž skončila jeho nákladná rekonstrukce a došlo k jeho slavnostnímu otevření. Zdejší expozice nově nabízí přes 5000 Picassových děl, což z ní dělá největší sbírku prací tohoto malíře na světě.
Postupná oprava barokní budovy ze 17. století nacházející v samém jádru města, v historické čtvrti Marais, se neobešla bez obtíží. Rekonstrukce byla totiž původně naplánována na pouhé dva roky, z důvodu nedostatku finančních prostředků se ale práce protáhly na dlouhých pět let. Letos na jaře kvůli tomu také musela z postu ředitelky muzea odejít Anne Baldassariová, kterou odvolal nynější francouzský ministr kultury, který na její pozici dosadil Laurenta Le Bona. Devětapadesátiletá kunsthistorička však v muzeu i nadále působí. Nyní ovšem jen v roli šéfkurátorky. „Jsme tomu rádi. Sbírka je magická a výsledek je díky tomu ještě magičtější,“ nechal se slyšet nový ředitel. Baldassariová je totiž tvůrkyní zdejší nové instalace.
Picassovo muzeum v Paříži poprvé otevřelo své brány v roce 1985. Jádro jeho sbírky tvoří autorovy práce, které francouzský stát získal po malířově smrti od Picassových dědiců, kteří tímto způsobem zaplatili dědickou daň. Do vlastnictví Francie se díky tomu dostalo 203 obrazů, 158 plastik, 16 koláží, 29 reliéfních obrazů, 83 keramik a přes 3000 kreseb a grafických listů. V pozdějších letech pak zdejší kolekci doplnila díla, která muzeu věnovala druhá Picassova manželka Jacquelin a někdejší choť ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahna Anne Sinclairová, působící v muzeu v roli členky představenstva. Kromě Picassových děl si návštěvníci mohou v barokním paláci prohlédnout také několik Degasových, Cézannových, či Matissových prací.
Peníze nutné na dokončení oprav získalo muzeum nakonec až díky zápůjčkám svých děl do zahraničí. Celkové náklady na rekonstrukci budovy se vyšplhaly na 52 milionů eur (tedy asi 1,42 miliardy korun). Důvodem renovace přitom nebyl jen nevyhovující stav barokního paláce, v němž se kolekce Picassových prací nachází, ale také nedostatek místa pro vystavení všech sbírkových předmětů. To se díky rekonstrukci změnilo. Výstavní prostory se totiž zpřístupněním dalších místností rozrostly takřka na trojnásobek původní rozlohy. Nynější sbírka čítající 5000 Picassových prací se rozkládá na 58 000 metrech čtverečných, tedy ploše odpovídající bezmála šesti fotbalovým hřištím. Jde přitom o nejucelenější expozici věnovanou tomuto slavnému rodákovi z jihošpanělské Malagy. Nabízí totiž průřez celou jeho tvorbou. Návštěvník se tak v jedné budově setká s modrým, růžovým, kubistickým a následně i pozdním obdobím Picassovy tvorby.
Do muzea se samozřejmě nově vejde nejen více uměleckých exponátů, ale také více návštěvníků. Zatímco až do roku 2009, kdy se s opravou paláce známého také jako Hotel Salé začalo, v něm mohlo najednou být jen 380 lidí, nyní to bude moci být až 650. Roční návštěvnost by tak měla podle vedení galerie vzrůst z původního půl milionu až na 850 000 platících hostů. Slavnostního otevření se 25. října zúčastnil také francouzský prezident François Hollande, který při té příležitosti označil Picassa za umělce, jenž „neuznával žádné hranice.“
Člověka to tak trochu potěší, když si počte, že i jinde nejdou věci vždy na 100%. 😀
O Vánocích se chystáme s manželkou do Paříže, tak se určitě zajdeme podívat. Byli jsme v muzeu už před jeho rekonstrukcí, tak jsme zvědaví, jak moc se proměnilo.
Hlavně abychom se my někdy dočkali rekonstrukce Národního muzea. Je to hrozné denně kolem něho chodit a vidět, jak se někdejší chlouba našeho národa drolí a vypadá jako po válce.