Pink Floyd
Dark Side Of The Moon
Máte doma gramofon? Stále si vychutnáváte ten obřad, když vysunete černý kotouč z přebalu a opatrně na něj pokládáte jehlu? Také milujete to krátké zašumění před prvními tóny? A taky si pamatujete každý detail z přebalu nejhranějších desek?
Deska Dark Side Of The Moon má geniální obal. Vlastně jednoduše geniální. Slovo geniální musíme užít i na hudební obsah, protože tato deska je jednou z nejlepších nahrávek minulého století. Je to totiž jedna z těch šťastných desek, které se Vám nikdy neoposlouchají (pokud jí nemáte na kazetě:))!
Kapela měla v době vydání této desky za sebou psychedelickou zkušenost a hodně zvláštní album Atom Heart Mother. Samotné album Dark Side Of The Moon se stalo nejprodávanějším albem kapely a pro mnohé posluchače tím nejlepším, co z tohoto kvarteta vypadlo. Následující počiny Wish You Were Here a Orwellem inspirované album Animals hodnotím také hodně vysoko. Album The Wall je pro mě až příliš v režii Waterse a to ho někdy shazuje, přestože je v rámci scény výborné. Jistě, dá se namítnout, že už Animals bylo hodně v režii Waterse,ale v mých očích je výš než Zeď. A to i kvůli geniální Gilmourově skladbě Dogs ( mimochodem za nejlepší skladbu The Wall považuji také Gilmourovu skladbu, konkrétně Confortably Numb). Po rozdělení kapely vyšla další kvalitní alba, ale na milník Dark Side Of The Moon se dívají už jen ze závěsu. Zkuste překonat téměř nepřekonatelné!
Celé album Dark Side Of The Moon je velkolepé koncepční dílo. Výhradním autorem textů na albu je Roger Waters, který se v koncepčních albech opravdu vyžíval, což můžeme dosvědčit následníky tohoto opusu. Podíváme-li se blíže do diskografie kapely, tak zjistíme, že Waters byl velmi plodný (stále mám na mysli texty:), jelikož alba kapely po Dark Side… vycházela zhruba s dvouletým odstupem. Příběh pitvaného alba pojednává o životě člověka, o nezodpovězených otázkách, o pohledu na svět, o společnosti, o penězích a lidských hodnotách. První strana desky obsahuje písně Speak To Me ( dejme tomu intro), Breathe, podivnou instrumentálně-ruchovou On The Run, geniální Time a The Great Gig In The Sky, ve které slyšíme zpěvačku Clare Torry. Po otočení LP nejprve uslyšíme jednu z nejznámějších písní kapely, Money. Vsadil bych se, že jestli uslyšíte nějakou skladbu PF v rádiu, tak to bude jedna z trojice Another Brick In The Wall pt. 2, Wish You Were Here nebo právě Money. Dále můžeme slyšet poklidnou Us And Them, instrumentální Any Colour You Like, o bláznech pojednávající Brain Damage (nepřímo namířená i na Syda Barreta) a poslední Eclipse. Celé album drží neuvěřitelně pohromadě a písně na sebe skvěle navazují. Skladby jsou dost technické, ale to jim neubírá na chytlavosti. Není to jako soutěž o co nejkrkolomnější sólo. A zmiňovaná chytlavost není v žádném případě prvoplánová nebo podbízivá, při každém poslechu totiž najdete něco nového, dosud neobjeveného.
Hodnocení:
DSOTM je album, které i po 34 letech neztrácí nic ze svého lesku. Bohužel i koncept alba je stále aktuální a u alba budete nuceni přemýšlet nad textovým obsahem. Je to album, které předběhlo svou dobu a odkazy na něj najdete na mnoho pozdějších nahrávkách. Je to také první Dolby Stereo album v historii, takže i zde kapela předběhla své vrstevníky. Ale hlavně je to album, ke kterému se budete často a rádi vracet. Je to dokonalé album!
Rok vydání:
1973
Vydavatelství:
Harvest
Seznam skladeb:
Speak To Me
Breathe
On The Run
Time
The Great Gig In The Sky
Money
Us And Them
Any Colour You Like
Brain Damage
Eclipse
Sestava:
Roger Waters – baskytara, zpěv
David Gilmour – kytara, zpěv
Rick Wright – klávesy, zpěv
Nick Mason – bicí, perkuse
100% (škoda, že nejde víc)
–jt-
Dark side… bych klidně označil za nejlepší a nejemocionálnější album, které Pink Floyd v celé své kariéře vyprodukovali; dá se poslouchat pořád dokola a vždy přinese neopakovatelný zážitek…
Špatná zpráva pro všechny Pink Floyd maniaky. Dnes zemřel klávesák Rick Wright.