Plečnikův kostel získá nový oltář od architekta Pleskota
Římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od slovinského architekta Josipa Plečnika, nakonec nebude bojovat o zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho vnitřní prostory však bude zdobit zbrusu nový oltář. Zhotoví jej přední český architekt Josef Pleskot, který svůj návrh představí veřejnosti příští týden.
Monumentální Plečnikova stavba, která je symbolem pražského náměstí Jiřího z Poděbrad, byla stavěna v letech 1928 až 1932 z režného zdiva. Na první pohled mu dominuje široká věž o výšce čtyřiceti dvou metrů s kulatými hodinami, které mají průměr 7,5 metru a jsou tak největšími v České republice. Při architektonickém zpracování se Plečnik inspiroval Noemovou archou a řadou vladařských symbolik. Vnější fasáda s vystouplými kameny připomíná královský hermelínový plášť a báň na vrcholu hlavní věže zas královské jablko. Interiér zdobený zlatými prvky s drahokamy pak mají odkazovat na Karla IV. Plečnikův svatostánek byl v roce 2010 zařazen mezi národní kulturní památky České republiky. V témže roce započala také rozsáhlá, několikaletá rekonstrukce vnějších i vnitřních prostor. Opravy vyšly na téměř 6 milionů korun. O čtyři roky později jej radní Prahy 3, Ministerstvo kultury a Slovinská republika nominovali k možnosti zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
K zápisu svatostánku na prestižní listinu nakonec nedojde. Slovinci se totiž na základě doporučení odborných poradců rozhodli pokračovat pouze v přípravě samostatné národní nominace Plečnikova architektonického a urbanistického díla v Lublani. „Velmi lituji toho, že nadnárodní nominace, při jejíž přípravě poskytovala Praha 3 všestrannou a intenzivní součinnost, nebude završena zápisem kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad do seznamu UNESCO,“ sdělila loni v prosinci médiím starostka Prahy 3 Vladislava Hujová. Zároveň však dodala: „Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně zůstává obdivovanou národní kulturní památkou. Spolupráce všech zúčastněných subjektů přinesla mnoho pozitivního pro samotnou památku, městskou část a v neposlední řadě pro posílení přátelských vztahů se slovinskými partnery, které chceme rozvíjet i nadále.“ Duchovní Jan Houkal, spravující farní kostel, uvedl, že dle odborníků není samostatná nominace kostela průchodná. Za výsledek je spíš rád, jelikož by závazky plynoucí ze zápisu na seznam světového dědictví byly pro farnost velkou zátěží. „Kostel musí především zůstat kostelem, tedy posvátným prostorem a tomu profánní a takřka vše profanující turistický ruch dnešní doby příliš neprospívá,“ prohlásil.
Chrám Nejsvětějšího Srdce Páně sice prestižní titul neobdrží, získá ale zbrusu nový oltář z dílny předního českého architekta Josefa Pleskota. Ten současný, který má být nahrazen, vytvořil v roce 1992 architekt Tomáš Černoušek a byl od počátku koncipován jako provizorní s tím, že pokud se jeho umístění liturgicky osvědčí, bude později nahrazen oltářem stabilním. S nápadem nepořádat výběrová řízení, ale oslovit přímo Josefa Pleskota, jehož intervence do historického prostředí jsou obecně kladně přijímané, přišla sama farnost. Návrh předního tuzemského architekta byl uvítán i Národním památkovým ústavem. „Reakce odborníků ze všech stran jsou doposavad jen kladné,“ sdělil duchovní Jan Houkal a zároveň dodává: „Že i s novým oltářem zůstane vše plečnikovské i nadále v interiéru zachováno.“ Nepozměněn by měl zůstat celý presbytář. Nový oltář v podobě bílé polokoule bude stát na malé světlé podestě, která znovu umožní pohled do podzemní krypty, což v současnosti není možné. Nový oltář a s ním spojené interiérové práce si vyžádají mimo jiné další investice. „Na tento účel budou věnovány čtyři nedělní sbírky. Doufám, že se shromáždí i další dary,“ dodává závěrem Houkal. Návrh nového oltáře bude farnost prezentovat přímo v kostele za účasti autora Josefa Pleskota a architekta Norberta Schmidta příští týden ve čtvrtek od 19:00.