Plečnikovy návrhy
15. 5. 2008 – 20. 8. 2008
Raně moderní slovinský architekt
Při příležitosti Evropského předsednictví Slovinska, trvajícího od 1. ledna 2008 až do 30. června 2008, zorganizovalo bruselské Royal Museum of Fine Arts of Belgium výstavu věnovanou významnému slovinskému architektovi a urbanistovi Josipu Plečnikovi (1872-1957).
Josip Plečnik se narodil v roce 1872 v slovinské Lublaně jako třetí ze čtyř dětí v rodině Andreje a Heleny Plečnikových. Už od dětství velice rád kreslil. Tuto zálibu však musel před svým otcem skrývat, neboť ten se obával, aby se z mladého Josipa nestal bohém. V roce 1888 začal šestnáctiletý Plečnik studovat na průmyslové škole ve Štýrském Hradci, kde se věnoval truhlařině. Nečekaná smrt otce vyústila v odchod Josipa Plečnika do Vídně, kde po dva roky pracoval v továrně na nábytek. V letech 1894 až 1897 studoval na Akademii výtvarných umění. V roce 1911 odešel do Prahy, kde se ve 20. a 30. letech 20. století významnou měrou podílel na novém vzhledu Pražského hradu. Koncem roku 1920 byl jmenován profesorem architektury na nově vzniklé universitě v Lublani. Oproti pražské zde panovaly zcela odlišné poměry. Škola nedisponovala velkými financemi, chyběly prostory i odborná literatura. Plečnik tedy vyprojektoval skromnou jednopodlažní budovu v Aškenazově ulici a na podzim následujícího roku v ní přivítal první studenty…
Z jeho nejvýznamnějších realizací jmenujme jen některé: rekonstrukce prvního a třetího nádvoří Pražského hradu, úprava jižních zahrad Pražského hradu, kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech, Langerova vila ve Vídni, Zacherlův palác, plán regulace Lublaně, park Tivoli, Národní knihovna a mnohé další.
Expozici Plečnikových návrhů připravil vídeňský architekt Boris Podrecca, který se mimo jiné podílel i na Plečnikově retrospektivní výstavě uspořádané v roce 1986 v Centre G. Pompidou.
Právě probíhající expozice v Royal Museum of Fine Arts of Belgium představuje průřez dílem tohoto slavného slovinského architekta. Boris Podrecca při výběru Plečnikových projektů a realizací kladl s pochopitelných důvodů důraz na práce, které Plečnik navrhl pro slovinské hlavní město Lublaň. Ve výstavních prostorách jsou k vidění jak Plečnikovy skici, nákresy či zápisky, tak jeho modely, či film věnovaný jeho osobnosti.
Výstava potrvá od 15. 5. 2008 – 20. 8. 2008
Kde:
Royal Museums of Fine Arts of Belgium
Rue de la Régence 3, 1000 Bruxelles
Otevřeno:
denně kromě pondělí 10.00 – 17.00
Vstupné:
Zdarma
Pavel BestA