Pod Vyšehradem vzniknou plovoucí lázně, plánuje Krnáčová
Už příští rok si možná Pražané budou moci zaplavat v unikátním bazénu. Hlavní město totiž pod Vyšehradskou skálou plánuje postavit plovoucí lázně ve tvaru lodi. Dvoupodlažní stavba má vedle bazénu nabídnout také vířivku a místo pro opalování.
Ruské kolo nakonec na Smíchově nevznikne, v metropoli by se ale měl brzy rozběhnout neméně rozporuplný a obdobně ambiciózní projekt. Po sauně na lodi, která lidem v centru města poprvé zpříjemnila zimní měsíce před pěti lety, by na březích Vltavy mělo zakotvit ještě originálnější plavidlo. Tentokrát ovšem ne jen na pár měsíců, ale natrvalo. Hlavní město tu po vzoru Berlína či Vídně chce zřídit plovoucí bazén s čistou vodou. „Lázeňství na Vltavě mělo v minulosti velkou tradici, a já proto chci, abychom ji obnovili. Momentálně se zpracovává projekt, v létě roku 2019 by už měly být tyto lázně v provozu,“ prohlásila před časem primátorka Adriana Krnáčová. Dvoupatrový objekt má zakotvit na konci podskalské náplavky. Bazén tak nabídne pohled na Radlice a Smíchov na jedné straně a Vyšehrad na té druhé. V dáli bude možné spatřit také siluetu Pražského hradu. Nábřeží na Praze 2 ale dozná výraznějších změn. Nepřibudou zde jen nové lázně, ale revitalizací projde celá zdejší náplavka.
Autorem návrhu plovoucího bazénu je architekt Petr Janda, kterého zatím nejvíce proslavil Památník obětem komunismu v Liberci, s nímž zabodoval i v mezinárodní soutěži BigMat. Třiačtyřicetiletý zlínský rodák má na kontě obdobný projekt, který se pohupuje na Rašínově nábřeží, tedy nedaleko místa, kde by měl zakotvit plovoucí bazén. Jde o pavilon (A)void Floating. Původně mělo jít o zbrusu nové plavidlo s výraznou síťovanou konstrukcí místo střechy. Z finančních důvodů se realizace ale smrskla jen na zrezivělé torzo parníku, zapůjčeného Pražskou paroplavební společností. Na projektu originálních lázní spolupracoval Janda se svými kolegyněmi ze studia brainwork Annou Podroužkovou a Maty Donátovou. Budova bude mít tvar lodě a s pevninou ji bude spojovat nevelká lávka. Skládat se má ze dvou podlaží. Horní paluba bude sloužit pro opalování a sezení. Její design navrhl Janda velmi puristicky – má být vytvořena z dřevěných latí, které se budou směrem ke břehu mírně zdvíhat. Velké molo doplní jednoduché zábradlí.
Návrh počítá s tím, že se k bazénu s filtrovanou vodou bude sestupovat po dvou rampách. Nádrž má samostatně plout po Vltavě. Podpalubí pak nabídne zázemí pro plavce, tedy kabinky na převlékání a toalety. Kromě toho zde vznikne občerstvení, posezení a také několik vířivek. Kolik bude projekt Prahu stát, není v současnosti jasné. Podle odhadů by se výsledná částka mohla pohybovat mezi 70 až 100 miliony korun. Vizualizaci si zájemci mohou nyní prohlédnout v CAMPu na Karlově náměstí, kde Institut plánování a rozvoje představuje nejnovější pražské projekty. Na náplavce pod Vyšehradem by do roku 2019 neměly vzniknout jen lázně na vodě, ale vyrůst by zde měly kavárny či galerie. Součástí plánů na revitalizaci, která se rozběhne letos v polovině dubna, jsou i futuristicky vyhlížející toalety. Jak jinak než plovoucí. A náklady? Město na úpravu Rašínova nábřeží na letošní rok vyčlenilo 225 milionů korun. Jen jestli nejsou současné plány magistrátu příliš megalomanské a vedení města by raději nemělo řešit závažnější problémy, s nimiž se Praha v této době potýká…
Na podobné, s dovolením, blbosti, paní Krnáčovou užije. Jestli se nepletu, tak před pár dny magistrát vyhlásil výběrové řízení na nový vzhled autobusových zastávek MHD. Hlavně, aby pak měl dopravní podnik peníze na nové autobusy.
Celý ten projekt revitalizace nábřeží je strašidelně předražený. Vlastně nic moc se tam nezmění, jen z „kobek“ se udělají galerie a kavárny, což by ale měli platit soukromníci a ne město, přidají se plovoucí lázně, toalety a kdoví co a my za to vyplázneme přes 300 milionů. Nádhera
Nevím, jestli Praha potřebuje nový bazén. Lepší by bylo dát do pořádku ty stávající. Navíc proč plovoucí. Není to zbytečný přepych?