Polsko koupilo da Vinciho Dámu s hranostajem
Polské vládě se podařilo získat sbírku uměleckých artefaktů čítající zhruba 250 tisíc předmětů, včetně 86 tisíc uměleckých děl, mezi nimiž jsou kupříkladu malby holandského malíře Rembrandta, kresby Augusta Renoira, dopisy skladatele Chopina, či da Vinciho Dáma s hranostajem.
Uměleckou kolekci, kterou shromáždila šlechtická rodina Czartoryských, prodal po složitých jednáních s polským ministerstvem kultury člen rodu Adam Karol Czartoryski. Cílem polské vlády bylo podle ministerstva kultury odkoupením sbírky zajistit, aby vzácná díla byla zachována i dalším generacím polského národa. „Dámy a pánové, jako polští občané jsme teď všichni majiteli sbírky rodu Czartoryských“, nechal se minulý týden slyšet polský ministr kultury Piotr Ginski, když za potlesku novinářů podepisoval smlouvu o koupi rozsáhlé sbírky. Ceremoniálu se zúčastnil také polský princ a prezident Nadace knížat Czartoryských, Adam Karol Czartoryski. „Kráčím ve šlépějích svých předků, kteří vždy pracovali ve prospěch polského národa,“ uvedl pro tisk šestasedmdesátiletý princ.
Polsko za získání umělecké sbírky zaplatilo 100 milionů eur společně s daní z přidané hodnoty. Dle Agentury Reuters se však jedná o pouhý zlomek celkové hodnoty sbírky, která se odhaduje přibližně na 2,4 miliardy eur. Podle Reuters byla polská vláda za sbírku ochotna zaplatit až miliardu zlotých, tedy 226 milionů eur. Nakonec transakci uskutečnila za 100 milionů (asi 2,7 miliardy korun). Na otázku proč byla sbírka prodána polské vládě tak levně, odvětil princ Adam Karol Czartoryski následovně: „V životě člověk dělá věci tak, jak se na to právě cítí a Já se cítím štědře.“ Samotný obchod se ale neobešel bez kontroverzí. Správní rada šlechtické nadace minulý týden odešla z jednání na protest, že se schůzka o prodeji sbírky uskutečnila bez jejího vědomí a probíhala pouze mezi ministrem kultury a princem Czartoryským.
Sbírku roku 1801 založili princovi předci, konkrétně princezna Izabela Czartoryska, která v době, kdy město Krakov náleželo Rakousku – Uhersku chtěla zachovat polská a evropská umělecká díla. Proto pod jménem slavného knížecího rodu založila muzeum, v němž byla sbírka, obsahující da Vinciho malbu, vystavena. Polský ministr kultury chtěl nyní koupí umělecké sbírky zajistit, aby obrazy, rukopisy a další předměty neopustily Polsko. To se dosud kupříkladu s da Vinciho obrazem dělo. Dáma s hranostajem naposledy vycestovala za hranice Polska v letech 2009 až 2012, kdy byla postupně vystavena mimo jiné v Madridu, Londýně, či berlínské Gemäldegalerie. V posledních letech byl obraz vystaven na Královském hradě Wawel v Krakově.
Nedatovaný a nesignovaný obraz o rozměrech 40 x 55 centimetrů vznikl patrně v letech 1488 až 1490. Zobrazuje Cecilii Galleraniovou, tehdy šestnáctiletou milenku milánského vévody Ludovica Sforzy, jenž byl jedním z da Vinciho mecenášů. Leonardovo autorství obrazu je podobně jako u většiny jeho dalších maleb sporné. Dámě s hranostajem bylo přiznáno teprve až v roce 1889. Vedle legendární Mony Lisy je portrét Cecilie Galleraniové, který je pojištěn na 331 milionů eur, jedním z pěti dochovaných ženských portrétů renesančního malíře. Předpokládá se, že Cecilia obraz vlastnila až do své smrti v roce 1536. Co se dělo s plátnem poté, se přesně neví. Rodina Czartoryských obraz koupila v Itálii okolo roku 1800 a převezla ho do Polska, kde jej roku 1939 ukradli nacisté. Po druhé světové válce byl obraz restituován. Součástí sbírky Nadace knížat Czartoryských je malba od roku 1991, kdy byla nadace založena.
Tož dobrá koupě. Samotný obraz Dámy s hranostajem má možná větší hodnotu, než polská vláda zaplatila za celý komplet. Ocenit je však třeba i prince Cartoryského. Jde od něj o hezké gesto.
Lze tedy předpokládat, že Dáma s hranostajem bude i nadále k vidění na Wawelu, že?
Spíše se dá předpokládat, že asi ne, že stát sesype všechna díla k sobě a bude je vystavovat pohromadě.
Zajímavé. Je hezké, že některé státy chrání své kulturní bohatství a neváhají do něj investovat…