Předměstí Krakova nově zdobí socha čůrajícího Lenina
Zatímco na Ukrajině se v minulých měsících poroučelo k zemi více jak sto Leninových soch, v někdejším městě polských králů, Krakově, jedna nová naopak nedávno vznikla. Jejím cílem však není vynášet osobu sovětského revolucionáře do nebes. Ba naopak. Lenin je totiž na ní zpodobněn při konání potřeby.
Neotřelá skulptura je dílem manželská dvojice Malgorzata a Bartosz Szydlowských. Ti se při její tvorbě údajně inspirovali čůrajícím chlapečkem, jenž je k vidění v hlavním městě Belgie. Svému dílu nazvanému Fontána budoucnosti ale na rozdíl od známé bruselské atrakce, která se leskne bronzem, dali zelenou fosforeskující barvu, díky čemuž nelze sochu přehlédnout. Ta byla nejprve k vidění na hlavním náměstí v centru Nové Hutě, městské části ležící na předměstí Krakova. Vzhledem k tomu, že neobvyklá plastika byla vytvořena při příležitosti zdejšího uměleckého festivalu ArtBoom, po jeho skončení musela být přemístěna před budovu nedalekého divadla. „Chtěli jsme vědět, zda my, obyvatelé Nové Hutě a obecně Poláci, dokážeme s odstupem hledět na minulost, kterou jsme tolik posedlí,“ vysvětlil spoluautor díla Bartosz Szydlowski, co že ho s manželkou vedlo k vytvoření díla.
Figura čůrajícího Lenina na robustním černém podstavci je relativně malá. Měří pouhých 68 centimetrů a je tak desetkrát menší, než socha, kterou zde známému ruskému revolucionáři vztyčili za minulého režimu komunisté. Nová Huť vznikla teprve v roce 1949. Zpočátku šlo o samostatné město, které mělo být jistou protiváhou buržoazního Krakova. Vyprojektované bylo stejně jako Havířov pro dělníky, kteří zde pracovali v ocelárnách. Přestože šlo o vzorové město, jehož závody dokonce nesly jméno komunistického politika, dlouho zde žádná Leninova socha nestála. Soudruzi si tohoto neduhu všimli až v roce 1970 a samozřejmě na hlavní náměstí urychleně jednu nechali nainstalovat. Ta zde stála až do roku 1989, kdy byla odstraněna a prodána za 100 000 švédských korun do zábavního parku jednoho švédského podnikatele.
Na začátku letošního července, kdy byl ve městě zahájen šestý ročník festivalu ArtBoom, který se zaměřuje na pouliční umění, ji nahradila nová, zeleně fosforeskující figura. „Celkově jsou reakce lidí pozitivní. Mladí si sošku oblíbili a ti starší doufají, že by mohla přilákat do Nové Hutě turisty,“ nechal se slyšet Szydlowski. Tak úplně pravda to není. Fontána budoucnosti totiž ve městě vzbudila nemalý rozruch. Dva radní za konzervativní opozici přes ni dokonce přetáhli kondom, aby prý Lenin ve městě „nezasel sémě komunistické ideologie.“
Další rádobyvtipné umění, které je plytké jako vody Nežárky. Kdyby manželé Szydlowski raději vytvořili něco méně politické a více uměleckého.
My bychom si na Letné v místě, kde stávala „Fronta na maso“ mohli postavit sochu kadícího Stalina.
Je to tupé a nic neříkající. To snad byla lepší ta původní socha. Fekálního Stalina bych u nás tedy rozhodně nechtěl.
Recese. Ta už z naší společnosti takřka vymizela. Je to náhodou vtipné.