Přehlídka Be2Can nabídne i film ověnčený Zlatou palmou
Již za několik málo hodin se v kinech po celé republice rozjede týden trvající projekt Be2Can. Ten tuzemským divákům nabídne snímky, které letos bodovaly na mezinárodních filmových festivalech v Berlíně, Benátkách a v Cannes. Zhlédnout bude v rámci něj možné i snímek Dheepan ověnčený Zlatou palmou.
Přehlídku stejně jako loni, kdy proběhl její první ročník, organizuje společnost Film Europe Media Company. Ta pro zájemce připravila celkem 18 titulů, na které se bude možné podívat v 44 různých kinech napříč Českou republikou a na Slovensku. Festival potrvá týden, začne dnes večer a skončí příští středu. Prostřednictví on-line služby Video-On-Demand budou moci diváci zhlédnout 19 filmů a na televizním kanálu Film Europe Channel dalších zhruba 70. „Milovníci kvalitních filmů především z evropské produkce se opět mohou těšit na novinky, které získaly ocenění festivalových porot. Z minulého ročníku Benátek například vítězný film oceněný Zlatým lvem Holub seděl na větvi a přemýšlel o životě (režie Roy Andersson) nebo snímek z hlavní soutěže s názvem Pasolini (režie Abel Ferrara),“ nechala se slyšet mluvčí přehlídky Klára Skřenková. Slavnostní zahájení se uskuteční dnes večer v pražské Lucerně a v bratislavském Kině Film Europe.
Na prvním místě si diváci budou moci v rámci přehlídky prohlédnout vítěze Zlaté Palmy z letošního ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Snímek Dheepan režiséra Jacquese Audiarda je dramatem zabývajícím se aktuálním tématem migrace. Vypráví o tamilském bojovníkovi, který uteče ze Srí Lanky do Francie, kde se ocitne uprostřed znepřátelených gangů. „Dále by si diváci neměli nechat ujít formálně dokonalou interpretaci „bojového“ žánru wuxia Assassin, odehrávající se během vlády mocné dynastie Tchang. Režisér Hou Hsiao-Hsien získal za tento film Cenu za nejlepší režii v Cannes,“ upozorňuje Skřenková. Mezi promítanými filmy nebude chybět ani kritikou vyzdvihovaný Saulův syn maďarského režiséra László Nemese, který za příběh o holocaustu dostal Velkou cenu poroty i cenu kritiků FIPRESCI. „Je považován za nejsilnější film o hrůzách holocaustu,“ nechala se slyšet Klára Skřenková. Velký divácký zájem se očekává také od britského dramatu Macbeth, mimo jiné proto, že v něm hlavní roli skotského krále ztvárňuje Michael Fassbender a společnost mu v něm dělá jako Lady Macbeth pohledná francouzská držitelka Oscara Marion Cotillardová. V souvislosti s tímto filmem se navíc mohou lidé těšit na jedno překvapení, které pro ně organizátoři akce přichystali. „V rámci přehlídky se chystá nevšední filmové překvapení shakespearovské klasiky Macbeth. Proběhne totiž unikátní filmová projekce v Mahenově divadle v Brně, bude to navíc evropská předpremiéra, a to už 22. října od 18.00 a 21.00,“ dodává mluvčí festivalu.
Be2Can uvede také vítězný film letošního Berlinale. Zlaté medvěda si z německé metropole tento rok odvezlo íránské drama režiséra Jafara Panahiho s názvem Taxi Teherán. Chybět v programu nebude ani snímek oceněný v Berlíně Stříbrným medvědem, a sice thriller Victoria pojednávající o mladé číšnici z Madridu, která se v Německu zaplete do bankovní krádeže a bojuje zde o holý život. „Be2Can je přehlídka aktuální světové festivalové špičky. Náš program se tak přirozeně rozšiřuje i o asijský a americký film. Počtem filmů i jejich kvalitou se z Be2Can stává nejprestižnější festivalová přehlídka v Evropě,“ sdělil před časem Ivan Hronec, prezident společnosti Film Europe Media Company. Z americké nezávislé produkce budou zájemci moci zhlédnout drama Chronic mexického režiséra Michela Franca, který zpracoval téma o umírání z pohledu ošetřovatele pacientů v konečném stádiu. Japonskou kinematografii na přehlídce zastupuje kupříkladu snímek Naše malá sestra natočený podle komiksu.
Festival navštíví a dvě projekce filmu Saulův syn by měla osobně v Praze uvést spoluscénáristka snímku Clara Royer, která bude po skončení promítání odpovídat na všetečné otázky diváků. Stát by se tak mělo v pátek 9. října od 20.30 a v pondělí 12. října od 18.45 ve velkém sále pražského Kina Lucerna. „Snímek pojednává o Saulu Auslanderovi, maďarském Židovi a příslušníkovi tzv. Sonderkommanda, jehož členové byli od ostatních osvětimských vězňů zpravidla izolováni a měli na starosti ty nejstrašnější práce. Film přitom připomíná až „umělecký horor“ a poprvé v dějinách kinematografie ukazuje Osvětim jako chaotickou a přitom bezchybnou továrnu na smrt, jejíž chod musí udržovat sami vězni,“ můžeme se dočíst na oficiálních stránkách přehlídky. Práva na některé filmy z mezinárodního filmového festivalu v Cannes před časem získala i distribuční společnost Aerofilms, která některé z nich již uvedla ve svých kinech. V blízké době by se přitom mělo dostat i na další. „Všechny filmy, které se premiérově uvádí ve vybraných českých kinech, se dostanou i do klasické kino distribuce. V nejbližší době se můžeme těšit na vítěze Zlaté palmy z Cannes, snímek Dheepan, který do českých kin dorazí už 22. října. O týden později přijde do kin Victoria, německý film natočený na jeden záběr, který získal druhé nejvyšší ocenění na festivalu Berlinale. 5. listopadu dorazí do kinosálů shakeapearovská klasika Macbeth s oscarovou Marion Cotillard a Michaelem Fassbanderem. U zbytku filmů se jejich distribuční premiéra ještě ohlásí,“ dodává na závěr Skřenková.
Asi jako většina lidí i já se těším především na snímek Saulův syn, který si rozhodně nenechám ujít.
Já osobně se chystám na Dheepana a na Macbetha. Ze snímků, které v článku nejsou zmíněné a které podle mě stojí za pozornost: Mia madre a Hlavu vzhůru! Druhý film už jen proto, že v něm hraje Catherine Deneuve.
Saulův syn je skutečně skvělý. Akčně natočený, syrový, mnohovrstevnatý a nepodbízivý. To se u takového tématu málokdy vidí.
Příjemně mě překvapil snímek Dheepan. Sice je trochu námětově i dějově rozkouskován, ale ve výsledku působí mimořádně silně. navíc se mi líbí poselství snímku, které je dnes aktuálnější než kdy dříve.
Mě zase doslova nadchnul Macbeth se skvělým Michaelem Fassbenderem. Zkazky o tom, že jde o jednoho z nejlepších současných herců, nelhaly.
Příjemným překvapením pro mě byl snímek Taxi Teherán. Pokud jde o všude skloňovaného Saulova syna, tak pokud bych měl použít hodnocení z csfd, tak bych dal pět hvězdiček z pěti.