ProART Festival
Od tance a herectví k tvůrčímu psaní nebo designu. To vše a ještě mnohem víc nabízí již 9. ročník Mezinárodního multižánrového workshop festivalu ProART. Vypukne tento pátek 20. července tanečním vystoupením Ziya Azaziho z Portugalska.
Akce začíná v Brně a po devíti dnech se přesune do Prahy. Letos se jí zúčastní dvacet sedm pedagogů ze čtrnácti zemí světa a na své si přijdou opravdu všichni. Kromě výše zmíněných uměleckých činností se bude ProART zabývat i zpěvem, fotografií, kresbou a hrou na klavír a na kytaru. Návštěvník se může buď aktivně zapojit do workshopů, které budou probíhat přes den, nebo může jako pouhý divák navštívit některé z večerních představení, jejichž náplní bude především tanec. Při večerním programu vystoupí umělci z České republiky, z blízkých zemí (Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polska a samozřejmě také Česko) i ze vzdálenějších koutů světa (Izrael, Finsko, Portugalsko). Právě důležitou rolí, kterou na této akci hrají workshopy, se festival naprosto vymyká jiným akcím podobného zaměření. Workshop zde nespadá pouze do doprovodného programu. Ten vlastně ani neexistuje. Představení a workshopy jsou si zde rovny a vzájemně se doplňují. Studenti workshopů například předvedou výsledky svého snažení na jednom ze slavnostních galavečerů. Své nadání ale nebudou prezentovat pouze studenti. Na již tradičním improvizačním večeru se představí i mezinárodní pedagogové a další zase představí ukázky ze své současné tvorby.
Největším lákadlem tohoto ročníku je izraelský soubor Liat Dror Nir Ben Gal Dance Company. Do Česka se vrací po dvaceti letech. Na začátku devadesátých let zde totiž vystoupil poprvé, a to v rámci festivalu Tanec Praha. Letos sem přijíždí s premiérou, která umělce Liata Drora a Nira Ben Gala po dlouhé době oddělené tvorby znovu přivedla ke vzájemné spolupráci.
Ústředním tématem letošního ročníku jsou slova SEN – SKUTEČNOST – FANTAZIE. Organizátoři se tento rok snaží upozadit konceptuální rozumové umění a dát přednost právě emocím, vnitřním pohnutkám a nejistotě mezi tím, co je sen a co skutečnost, co realita a kde ustoupila fantazii. Hranice je nejasná a volnost nekonečná. Ideální podmínky pro rozvoj všech uměleckých vášní, ať už jste téměř profesionálové nebo naprostí amatéři – začátečníci.
Festival již od roku 2009 každoročně na přelomu července a srpna pořádá stejnojmenné seskupení ProART, které se nechalo inspirovat slavným rakouským festivalem Impuls – Tanz. Oproti němu se ale ProART snaží o širší záběr a větší otevřenost. Podle nich je umění především komunikace a komunikovat můžeme různými způsoby. Hlavně, že se domluvíme.
Klára Šebestová