Red Snapper
Key
Psal se rok 1993, když londýnské trio Ali Friend, Richard Thair a David Ayers založilo kapelu Red Snapper. Jejich hudba byla tehdy směsicí jazzu a elektroniky a není tomu jinak ani na nejnovějším albu Key.
Od té doby se ale formace rozrostla o dalšího člena Toma Challengera, který se stará o dechové nástroje, hlavně saxofon, klarinet a pianovou foukací harmoniku. Na zvuku Red Snapper se jeho přítomnost podepisuje velmi významně, což je celkem pochopitelné vzhledem k tomu, že nástroje, které obsluhuje, jsou dominantní a poutají na sebe pozornost. Žánry, kterými nově vzniklé kvarteto proplouvá, nelze jasně vymezit. Stále se ale drží hlavně acid jazzu, trip hopu s až breakbeatovými bicími, do junglu spadajícími samply, trochou psychedelie a na novém albu také hodně patrné soulové nálady.
Aranže písní působí jako řeka, kterou sledujeme na její cestě klidnými úseky s širokým korytem a bez zákrutů, ale i tam, kde se rozbijí o skaliska, pění a zvedá se do výše. Většinu písní provází stereotypní elektrosložka. To, co určuje směr skladby, jsou právě bázové nástroje, které si postupem času navzájem předávají slovo. Kompozici například uvede saxofon, jehož snový nádech již od samého počátku rozhánějí bicí a kontrabas. Vše téměř nepostřehnutelně graduje k dunivému elektrobeatu, podporovanému elektrickou kytarou, charakteristickou spíše pro progresivní rock. Nástroje Davida Ayerse a Toma Challengera si navzájem vycházejí vstříc a krásně se doplňují. Co však lze skladbám jednoznačně vytknout, je absence jakékoli katarze. Skladby tak zpravidla prostě a jednoduše dozní. Posluchač tak jen velmi těžko určí, kde začíná a kde zase končí další píseň.
Rytmická složka, perkuse a kontrabas, vytvářejí na novém albu výrazný dynamický podkres a spolu s elektrosložkou směřují většinu písní do tanečnějších sfér. Kapele se tak daří skloubit touhu po barvami hýřícím a taneční choutky evokujícím poslechu, který rozhýbá šrouby v hlavě. O vokální složku se tentokrát postarali hosté Gavin Clarke a Eliza Carthy. Texty jsou stručné, nijak výrazné, hlasy vokalistů pak mají spíš pocitovou než vypravěčskou roli.
Ať už vám album rozechvěje kostrč (Spikey), saxofonem navodí retro náladu (Take Your Medicine, Love Boat) nebo ukáže cestu alkoholovým oparem temného soulu (Eye liner Stab), vždy je atmosférické, hravé, důrazně rytmické a s nadprůměrně sexy zvukem bázových nástrojů. Živý koncert souhry těchto čtyř virtuózů a elektronických mašinek, patří mezi nezapomenutelné zážitky. Jediným škraloupem na kráse tak zůstává jen nejasná struktura kompozic.
Hodnocení:
Kontrabas, perkuse, akustické a elektrické kytary, klarinet, saxofon a smyčce. To vše se na novém albu Key krásně prolíná. Přestože deska kombinuje mnoho žánrů, v základu si pořád drží jazzové kořeny s trip hopovou rytmikou. Škoda jen již zmiňované struktury jednotlivých skladeb, které postrádají začátek a konec, což nedovoluje posluchači plně si vychutnat zážitek z nového alba.
Rok vydání:
2011
Žánr:
Trip-hop / acid jazz / electronic
Vydavatelství:
V2 Records Benelux
Seznam skladeb:
In Your Backs
Chimee
Biffa Bacon
Jack
Spikey
Architectronic
Take Your Medicine
Loveboat
Eye Liner Stab
Great First Touch
Racing Snake
Off Balance
Fat Roller
You Read My Cards Wrong
77%
Jaromír Mára