Rekordní dražba. Obrazy Picassa a Klimta vytvořily nová maxima
Bezmála 200 milionů liber, právě tolik utratili kupci na velké nedávné londýnské aukci. Jejím hlavním tahákem byla Klimtova krajinomalba Bauerngarten, kterou aukční síň Sothebyʹs nakonec vydražila za 48 miliónů liber. Obraz se tak stal třetím nejdráže prodaným výtvarným dílem v Evropě.
„Dnešní vynikající výsledek je novým měřítkem pro londýnské dražby a stejně tak je důkazem o hybnosti světového trhu s uměním,“ uvedla po aukci Helena Newman, spoluředitelka oddělení přes impresionistické a moderní umění Sothebyʹs. Klimtovo plátno se v žebříčku nejdražších děl vydražených na starém kontinentě vysápalo za bronzovou sochu Kráčející muž od švýcarského umělce Alberta Giacomettiho (65 milionů liber) a olejomalbu Vraždění neviňátek od barokního génia Petera Paula Rubense (49,5 milionů). Výsledky ukázaly, že se i přes Brexit, zájemci stále nebojí nakupovat a umělecký trh si vede dobře. Dokonce se tvrdí, že je na tom lépe než minulý rok. Vysvětluje se to oslabením libry a zvýšeným zájmem asijských kupců o moderní umění, kteří klidně utratí vysoké částky za méně významná díla slavných umělců. Stejně tak je tomu i u obrazu Bauerngarten. Sothebyʹs sice vyzdvihla „inovativnost jeho kompozice“ a „nádhernou záři barev“, plátno ale nepatří ke Klimtovým nejlepším pracím jako třeba pozlacený Portrét Adele (1912), který moderátorka Oprah Winfrey prodala čínskému zájemci za 150 milionů dolarů.
Londýnský obchodník Richard Nagy, který se specializuje na německou a rakouskou modernu, dokonce o Bauerngarten prohlásil, že obraz nemá konkrétní tvary a jsou to „jenom vznášející se barvy“. Stejný už ale nenajdeme. Proto se po středeční aukci stal Bauerngarten nejdražší Klimtovou krajinomalbou. Zájem o něj dokazuje i boj, který o něj svedli čtyři kupci. Nakonec zvítězil zájemce z Německa, alespoň dva soupeři pocházeli z Asie. Bauerngarten přebýval v soukromé sbírce od roku 1994, naposledy si ho veřejnost mohla prohlédnout v roce 2016 na výstavě pořádané londýnskou Royal Academy of Arts. Úspěchu na dražbě dosáhl také jiný obraz, který by v minulosti zřejmě neměl takovou šanci. U Picassových rajčat (Plant de tomates) z roku 1944, se nepředpokládal velký komerční úspěch, malba totiž pochází z umělcova temnějšího válečného období.
Aukce ale ukázala opak. Z předpokládaných 10 až 15 milionů liber se nakonec částka dostala až na 17 milionů. Z malby se tak stalo nejdražší Picassovo zátiší. Portrét Baranowskiho od Amadea Modiglianiho se Sothebyʹs podařilo vydražit za 16 milionů liber. Expresionistický malíř na něm ztvárnil svého přítele jako křehkého, zamyšleného, dobře vypadajícího mladíka. Modigliani, tehdy už stižený tuberkulózou, údajně do jeho postavy promítl své dřívější já. V daném případě ale o rekord zdaleka nešlo. Nejdražším autorovým plátnem i nadále zůstává Ležící akt s modrým polštářem, za který v roce 2012 neváhal ruský oligarcha Dmitry Rybolovlev zaplatit 118 milionů dolarů. Za zmínku ještě stojí prodej Impresionistické zimní krajiny „Effet de Neige à Louveciennes“ od Alfreda Sisleyeho za 7,4 milionů liber. Celkově během večera, kterého se zúčastnili zájemci z 38 zemí, vyinkasovala nejstarší aukční síň světa 195 milionů. Tato čísla jsou rekordní v celé londýnské aukční historii.
Kam až se vyšplhaly ceny u některých, zejména moderních děl, je až neskutečné. Popravdě tomu moc nerozumím. Za některá plátna by si dneska člověk mohl koupit celou továrnu…
No, pro normální lidi nedosažitelné. Vlastně i pro většinu těch bohatých. Víc jak miliardu za obraz by si zřejmě nemohl dovolit ani Babiš… 🙂
Rád bych se zeptal, jak je to s cenami obrazů u Picassa. Který, za kolik a kdy se prodal úplně nejdráže?
Pěkný den, nejdráže prodaným Picassovým dílem jsou momentálně Alžírské ženy. Ty se před dvěma lety podařilo aukční síni Christie’s vydražit za 179,4 miliony dolarů.