Renoir ve 20. století
23. 9. 2009 – 4. 1. 2010
Grand Palais
Obě hlavní evropská města kultury – Paříž i Vídeň – se shodně pro letošní podzim rozhodla uspořádat výstavu, která by návštěvníkům přiblížila umění přelomu 19. a 20. století.
Zatímco vídeňská Albertina se na právě probíhající expozici s názvem Impresionismus: Jak se světlo ocitlo na plátně pokouší postihnout tento umělecký směr v celé své šíři, a to jak rozmanitým výběrem autorů, kteří jsou na výstavě představeni, tak záměrem objasnit samotnou genezi vzniku těchto uměleckých skvostů, pařížské Musée d’Orsay se naopak rozhodlo zaměřit svůj zájem pouze na jednu výraznou osobnost tohoto hnutí, a sice na Pierra-Augusta Renoira.
V roce 1913, když autorovi táhlo na třiasedmdesát let a v Berneim Jeune gallery se právě konala největší přehlídka jeho děl, Renoir prohlásil: „Myslím, že konečně začínám rozumět tomu, jak malovat. Trvalo mi to padesát let, než jsem to pochopil, ale ještě dlouhou cestu mám teprve před sebou.“
Renoir se narodil 25. února 1841 ve francouzském Limoges. Vzhledem k tomu, že pocházel z velmi chudých poměrů (jeho otec byl krejčí), musel si již ve třinácti letech začít hledat vlastní obživu. Nejdříve se živil jako malíř porcelánu v jedné pařížské továrně, později přešel na malování nástěnných dekorací a závěsů. Ke studiu na umělecké škole École des Beaux Arts se dostal až v roce 1862, kdy si to mohl konečně finančně dovolit. Zde se seznámil se svými vrstevníky a budoucími přáteli Alfrédem Sisleym a Claudem Monetem. V letech 1865 až 1870 se opět potýkal s finančními problémy, které byly natolik závažné, že neměl často ani na zaplacení barev, které používal. V té době pobýval poblíž lesa ve Fontainebleau v rodině Le Coeur, která mu poskytovala ubytování a peníze na práci. O střechu nad hlavou však záhy po aféře s dcerou pana Le Coeur přišel.
Výstava, která je v Grand Palais k vidění až do 4. ledna následujícího roku, se však zaměřuje zejména na práce, jež Renoir vytvořil na sklonku svého života v prvních desetiletích 20. století. V té době již slavný impresionistický malíř trpěl silným revmatismem, který mu zprvu jen částečně znemožňoval pohybovat pravou rukou, ale který ho nakonec připoutal na invalidní vozík.
Současná expozice je koncipována ve dvou rovinách. První se snaží přiblížit méně známé Renoirovo tvůrčí období a druhá ukázat Renoirův výrazný vliv na umění první poloviny 20. století. Vystavené práce jsou proto rozděleny do patnácti sekcí, kde jsou konfrontovány s díly Pabla Picassa, Maurice Denise, Aristida Maillola, Pierra Bonnarda či Henry Matisse.
Expozice složená ze sta autorových obrazů, kreseb a plastik se na začátku příštího roku přesune z Paříže za oceán, nejdříve do Los Angeles a poté do Philadelphie.
Výstava potrvá od 23. 9. 2009 – 4. 1. 2010
Kde:
Grand Palais
Avenue du Général-Eisenhower 3
75008 Paris
Otevřeno:
denně vyjma úterý 10.00 – 22.00
Vstupné:
Plné: 11,- Euro
Zlevněné: 8,- Euro
Jan Perniš
Vzhledem k tomu, že jsem měla možnost vidět, jak výstavu Impresionismu ve Vídni, tak Renoirovu expozici v Paříži, tak musím jednoznačně říci, že ta vídeňská se mi líbila mnohem více. Jednak je to asi dáno pestrostí vystavovaných prací v Albertině a za druhé Renoir je mi z impresionistů asi nejvíce vzdálený…