Režisér Lynch vystavuje své neznámé obrazy a kresby
Americký režisér David Lynch se kromě filmu stíhá v poslední době věnovat i jiným uměleckým oblastem. Před nedávnem kupříkladu vydal už své druhé hudební album. Nyní se pro změnu rozhodl ukázat něco ze své výtvarné tvorby. Až do začátku příštího roku totiž v Pensylvánské akademii výtvarných umění vystavuje svá raná plátna.
K propagaci expozice použil rodák z Montany krátký trailer, vystavěný na stejném principu, který svého času upotřebil v seriálu Město Twin Peaks. Herce tehdy v jednom dílu nechal namluvit své repliky pozpátku, ty se ale ve filmu pustily taktéž pozpátku, takže věty dávaly smysl, jen měly dosti atypickou intonaci. Tento zvukový efekt je nyní možné vychutnat si také v upoutávce na první Lynchovu samostatnou výstavu, která v polovině září začala v Pensylvánské akademii výtvarných umění v USA a bude zde k vidění až do ledna příštího roku.
Ačkoli je David Lynch známý především díky své surrealistické filmové tvorbě, z níž mu největší věhlas přinesly snímky Mulholland Drive, Zběsilost v srdci, Sloní muž, či Modrý samet, sám sebe považuje také za producenta, malíře, hudebníka, skladatele a performera. S částí jeho výtvarné tvorby se zájemci už setkat mohli. Před sedmi roky totiž proběhla v Pařížském centru moderního umění Fondatin Cartier přehlídka jeho prací nazvaná Vzduch hoří. Ta se však soustředila především na jeho fotografie. Letos se proto Lynch rozhodl vystavit i svá výtvarná díla pod názvem „David Lynch: The Unified Field“. Expozice nabízí přes 90 maleb a obrazů, z nichž většinu si návštěvníci mohou prohlédnout vůbec poprvé. Nových prací je ale v Pensylvánské akademii výtvarných umění poskrovnu. Jádro expozice totiž tvoří plátna, která Lynch vytvořil již v 60. letech během studií na zdejší akademii.
Na autorových obrazech se stejně jako v jeho filmech objevují prazvláštní tajemné postavy, které dělají netypické věci. Ztvárněny jsou velmi expresivně, takže namísto živelných figur mají diváci před sebou často jen raněná a zubožená lidská torza. Plátna navíc mají mnohdy až groteskní ráz. Patrný je v nich i nebývalý Lynchův smysl pro detail. Sám režisér o sobě koneckonců prohlásil: „V dětství jsem viděl život ve velkých detailech – například slinu smíšenou s krví – nebo velké celky poklidné dekorace. Ani se nepamatuju, nač jsem myslel – svět mi připadal nádherný.“ Jeho práce z 60. let, i těch několik málo současných, má ale k nějaké idyle hodně daleko, spíš jde znepokojivé vize ze současného světa plného násilí.
Fanoušci Lynchových děl se kromě výstavy mohou těšit také na další díly Městečka Twin Peaks, které se stalo jedním z nejlépe hodnocených seriálů 90. let. David Lynch ho vytvořil ve spolupráci se scénáristou Markem Frostem a jeho děj se točil kolem vyšetřování brutální vraždy mladé dívky. Seriál by se přitom měl po letech opět vrátit na televizní obrazovky. David Lynch totiž plánuje natočit novou řadu tohoto kultovního seriálu. „Tajuplný a jedinečný svět Městečka Twin Peaks nás vtáhl zpět. Je to velice vzrušující. Nechť vás les provází,” uvedli autoři v tiskové zprávě. Nové díly by mohly mít premiéru v roce 2016. Lynch přitom usiluje o to, aby se jeho tvůrčí tým co nejvíce podobal tomu původnímu. Hodlá proto oslovit i stejné herce…
Stejně jako jeho filmy, také jeho kresby a malby vypadají velmi zajímavě a neotřele.
Městečko Twin Peaks jsem si zamilovala a už se těším na jeho pokračování. Zajímalo by mě, co bude jeho hlavní zápletkou.
Prví série byla výborná. Ta druhá už byla trochu slabší, tak jsem zvědaví, jak dopadne ta třetí.