Režisér seriálu Twin Peaks David Lynch vydá své paměti
Americký režisér David Lynch chystá novou publikaci o svém životě a kariéře. Kniha ponese název Life & Work. Vydání netradičního mixu biografie a memoárů filmař moudře naplánoval na začátek roku 2017, kdy se má na televizní obrazovky po 25ti letech vrátit legendární Městečko Twin Peaks. Psaní knihy Lynch svěřil novinářce Kristine McKennové, která ji založí na 90 rozhovorech s režisérovými nejbližšími. Od publikace si režisér podle vlastních slov slibuje zlepšení svého mediálního obrazu. V Česku titul vyjde v nakladatelství Paseka.
„V knihách a všude na internetu o mne koluje spousta nesmyslů,“ uvedl Lynch v prohlášení britského nakladatelství Canongate, jež vlastní práva na vydání Life & Work v Británii. „Chci, aby všechny informace o mně, byly na jednom místě, takže když se o mně bude někdo něco chtít dozvědět, najde to v této knize.“ O jakých konkrétních nepravdách režisér hovoří, není zřejmé. Může jít o nejasnosti kolem financí, kvůli nimž málem upustil od plánovaného natáčení nové série Twin Peaks. Lynch tehdy sám na svém twitterovém účtu napsal: „Zvěsti nejsou tím, čím se zdají být…“ Režisér bývá také často v médiích obviňován z náklonnosti k transcendentální meditaci, jež mu má být inspiračním zdrojem. „To se teprve sami dozvíme, co všechno opraví,“ vyjádřil se mluvčí nakladatelství Paseka Lukáš Růžička k vydání titulu, jehož náklad má být na tuzemské poměry nadprůměrný. Šéfredaktor Ben Greenberg z amerického nakladatelství Grand Central Publishing si zase v rozhovoru pro The Guardian chválí Lynchův unikátní přístup ke knize: „Přesně takový bych od něj očekával. Nemůžu se dočkat, jak se kniha vyvine.“
Kristine McKennovou si Lynch jako spoluautorku memoárů nevybral náhodou. Už dříve knižně zpracovala rozhovory s hudebníky Leonardem Cohenem a Brianem Enem. Lynch se v prohlášení pro Canongate nechal slyšet, že by si spolupráci na knize s nikým jiným nedovedl ani představit. „Vrátíme se společně v čase. Jen s ní si mohu být jist, že mě správně pochopí,“ řekl doslova. Kristine McKennová byla první novinářkou, jíž Lynch poskytl v 70. letech interview. Stalo se tak po uvedení experimentální prvotiny Mazací hlava. Novinářka v minulosti publikující v The New York Times nebo The Washington Post přiznala, že byla z Lynchova debutního snímku unešená. Rozhovory vedla s Lynchovými spolupracovníky včetně herců, agentů či hudebníků, s přáteli, příbuznými i bývalými manželkami. Právě přátelství, umělecký vývoj a autorovy vnitřní kreativní souboje mají být hlavními tématy životopisného příběhu.
Lynchovy filmy jsou charakteristické nelineární stavbou děje, mysteriózností a surrealistickými sděleními. Expresivnost, originalita, schopnost kriticky nahlédnout do lidského vědomí a odvaha, s jakou filmy tvoří, jsou hlavními důvody jeho kultovní obliby mezi fanoušky a právem jej řadí mezi nejvýznamnější současné představitele postmoderní kinematografie. Lynch boduje ale i na komerčním filmovém poli. Kasovní trhák Sloní muž mu přinesl Césara pro nejlepší zahraniční film i řadu ocenění Britskou akademií. Nominován byl také na Oscara za nejlepší režii a scénář. Neproměněné Oscarové nominace Lynch obdržel za dva filmy v žánru neo-noir Modrý samet a Mulholland Drive. Devětašedesátiletý rodák z Montany je také dvojnásobným držitelem Zlaté Palmy a ceny udělované za celoživotní dílo na filmovém festivalu v Benátkách. Mezi další snímky známé českému publiku patří roadmovie Zběsilost v srdci, psychologický thriller Lost Highway, nebo nepříliš povedená adaptace sci-fi románu Franka Herberta Duna.
Life & Work nebude prvním knižním počinem režiséra, jenž v příštím roce oslaví sedmdesáté narozeniny. V roce 2007 Lynch vydal knihu Velká ryba, pojednávající o jeho tvůrčí práci v souvislosti s meditací. Ani režisérova biografie přitom nevyjde knižně poprvé. Dva roky po vydání Velké ryby sepsala Helen Donlonová režisérovy nejzajímavější i nejzábavnější výroky. Na českých pultech je titul k dostání pod názvem Vlastními slovy David Lynch. Režisérův umělecký záběr ovšem sahá i za hranice filmového průmyslu. Vystudovaný malíř se s velkou oblibou věnuje hudbě. V říjnu mu vyšla deska autorských skladeb s pianistou Markem Zebrowskim pojmenovaná Polish Night Music.
Městečko Twin Peaks je naprostý kult. Myslím, že tak kvalitní seriál ještě nebyl nikdy natočen a že ho bohužel žádný jen tak nepřekoná. Uvidíme ovšem jaká bude další série. První byla zjevením, druhá už přeci jen trochu pokulhávala, tak snad třetí nebude úplně chromá.
Citáty doma od Lynche mám a jsou super. Předpokládám, že memoáry budou ještě o něco zajímavější.
Podle mě jeden z nejvlivnějších a nejgeniálnějších režisérů současnosti. V USA podle mě jeden z mála, který se snaží o umělecké pojetí filmu.
To sice nevím, ale určitě patří k těm lepším. Osobně mám nejradši jeho rané filmy – Mazací hlavu a Sloního muže. Třeba takový Inland Empire už na mě byl moc umělecký a těžko pochopitelný.