Robert Vano
31. 7. 2010 – 31. 8. 2010
The Platinum Colletion
Platinové fotografie vydrží neporušené až několik tisíc let. Podaří se to i snímkům Roberta Vana, nebo jednoho dne i přes takřka nezničitelný materiál skončí na smetišti dějin? Odpověď možná najdete v Prácheňském muzeu v Písku.
Robert Vano se narodil roku 1948 ve slovenských Nových Zámcích. Krátce po maturitě v roce 1967 emigroval do Spojených států, kde se věnoval práci kadeřníka, maskéra a vizážisty. Zároveň však pracoval pro módní fotografy jakými jsou nebo byli Horst P. Horst, Marco Glaviano, Catel, Fallai, Nadír nebo Malerbi. Postupně ho ale práce s kadeřnickými nůžkami omrzela a tak se naplno začal věnovat focení. Pracoval pro nejvýznamnější módní časopisy, jeho fotky se objevily na stránkách Harper’s Bazaaru, Elle, Vogue, či v Cosmopolitanu. V New Yorku se vyrovnával se svojí homosexualitou a drogovou závislostí. Do Československa se vrátil až v roce 1990. V současné době je zaměstnán jako artdirector v modelingové agentuře Czechoslovak Models.
Současná putovní expozice, která byla v loňském roce k vidění ve výstavní síni Mánes a později i v Leica Gallery v Praze, se pro letošní léto přesunula do Prácheňského muzea v Písku. Výstava se koná při příležitosti autorových šedesátých narozenin. Vzhledem k tomu, že mapuje Vanovu tvorbu za posledních čtyřicet let, lze ji bez nadsázky nazvat retrospektivní. Fotografie jsou zhotoveny speciální technikou, tzv. platinotypií. Při této technice se fotografický papír s obsahem platnaté soli exponuje na světle. Jedná se o postup hojně používaný na začátku 20. století. Dnes se k němu někteří autoři vracejí jako k opaku dokonale přesné digitální fotografie. Snímky vzniklé touto ojedinělou technikou jsou navíc takřka nezničitelné.
Robert Vano se v Prácheňském muzeu v Písku představuje jako autor zasněných krajin, zátiší, ženských portrétů a zejména mužských aktů, jimiž se v 80. letech proslavil. Paradoxně však právě posledně zmiňované práce do celkové koncepce výstavy nejméně pasují. Série koupajících se mužů a několika dalších aktů svojí dokonalou přesností připomíná tuctovou černobílou digitální fotografii. Jako protipól k těmto pracím tu ovšem najdeme i snímky, které více než fotky připomínají uhlové kresby – jsou to jakési obrazy umělcovy duše.
Od návštěvy výstavy Vás nesmí odradit ani velké množství děl, kterých je v prostorách muzea rozvěšeno na dvě stě. Divák tak alespoň dostane možnost poznat všechny autorovy umělecké polohy. V přední části výstavní síně navíc běží dokument České televize 13. komnata Roberta Vana, v němž známý fotograf řeší svůj vztah k rodičům, vypráví o útěku na Západ a o životě ve Spojených státech. Pokud se tu zastavíte a podíváte se na celý film, tak možná lépe pochopíte i autorovo dílo.
Hodnocení:
Mezi vystavovanými fotografiemi naleznete jak kousky slabší, tak lepší. Příjemně překvapí zejména zátiší a ženské portréty. Naopak chlapecké akty, kterými se Robert Vano v minulosti proslavil, spíše zklamou.
Výstava potrvá od 31. 7. 2010 – 31. 8. 2010
Kde:
Prácheňské muzeum v Písku
Velké náměstí 114, 397 24 Písek
Otevřeno:
denně od 9.00 do 18.00 hodin
Vstupné:
Plné: 40,- Kč
Zlevněné: 20,- Kč
72%
solue