Roky ve dnech
28. 5. – 19. 9. 2010
České umění 1945 – 1957
V prostorách Městské knihovny na Starém Městě lze v současné době shlédnout bezpochyby jednu z nejzajímavějších výstav letošního roku. Expozici nazvanou Roky ve dnech…
Výstavu s podtitulem České umění 1945 – 1957 pořádá Galerie hlavního města Prahy, Arbor vitae societas ve spolupráci s Hlavním městem Praha. Projekt představuje komplikované tvůrčí období českých umělců od doby poválečné až po první změny spojené s částečným uvolněním ideologických dogmat. Symbolický název Roky ve dnech je odvozen od stejnojmenné básnické sbírky Jiřího Koláře, jejíž vydání bylo po únorovém převratu v roce 1948 nežádoucí.
Kurátorka výstavy Marie Klimešová uspořádala díla různých autorů, námětů a technik (malba, grafika, fotografie, koláž, sochařství…) do třinácti tématických a názorových okruhů reflektujících význam českého umění druhé poloviny 20. století. Současně je expozice rozdělena na dvě časová údobí, jejichž hranici tvoří politický puč v roce 1948.
První část s názvem Přeludy doby odráží hrůzné zážitky druhé světové války a nalezneme v ní díla takových autorů, jakými byli například Vladimír Boudník, Čestmír Kafka, Jan Zrzavý, Josef Sudek, Emil Filla, Mikuláš Medek a další. Návštěvníka jistě zaujme velmi sugestivní olejomalba od Toyen pojmenovaná Sejfy (1946), jež zobrazuje strohou řadu pozotvíraných sejfů, z nichž vytéká krev. Tato pozoruhodná výstava nám dává možnost sledovat tvorbu některých autorů i z diachronní perspektivy, jako například v části nazvané Skutečnost ve znacích, kde dominuje dílo Františka Hudečka. V jiné části pojmenované Balada / Krajina nalezneme tvorbu Emila Filly inspirovanou lidovými písněmi a Erbenovými baladami. Jednou z nejpůsobivějších částí expozice je nepochybně Imaginace a strach, kterou reprezentuje tvorba Mikuláše Medka a jeho manželky Emily. Třináctá a zároveň poslední část Roků ve dnech je pojmenovaná velmi příznačně: 1957 – poslední rok změny.
Jednotlivá umělecká díla zachycují pocity a vnitřní boj člověka, jenž se nechtěně ocitl mezi velmi komplikovanými dějinnými etapami. Potřebu uměleckého vyjádření kolektivní zkušenosti související s válečnými hrůzami nahradila potřeba ztvárnit traumatizující dobu nastupujícího totalitního režimu. Nadcházející období represí a nedobrovolného odosobnění posléze vyústilo v první revizi stávajícího politického systému a následné mírné uvolnění.
Rozdělení expozice na třináct okruhů není nikterak ohraničeno, je tedy spíše orientační. Jedná se o velmi nestandardní pojetí, které pomáhá návštěvníkovi neobvyklým způsobem porozumět problematice tohoto spletitého údobí našich dějin. Výstava potrvá v prostorách Městské knihovny do 19. září.
Hodnocení:
Tuto unikátní a velmi kvalitně zpracovanou výstavu byste si určitě neměli nechat ujít. Jednotlivé okruhy jsou nesmírně rozsáhlé, proto bych návštěvníkům chtěla doporučit, aby si na tuto expozici rezervovali mnohem více času než je obvyklé.
Výstava se uskuteční od 28. 5. 2010 do 19. 9. 2010
Kde:
Městská knihovna
Mariánské nám. 1, Praha 1
Otevřeno:
denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
Vstupné:
Dospělí 120,- Kč
Snížené 60,- Kč
92%
Šárka Lebedová
Velmi podnětná výstava, která určitě stojí za shlédnutí.
Podnětná výstava, která stojí za vidění.