Rolling Stones představili dokument o koncertu na Kubě
Mezinárodní filmový festival v Torontu, který o víkendu uzavřel své brány, nabídl řadu zajímavých snímků. Nemalou pozornost na sebe strhnul dokument Rolling Stones, v němž legendární kapela zmapovala své turné po Jižní a Střední Americe, během něhož zavítala také na Ostrov svobody…
S dokumenty o skupině Rolling Stones se v posledních letech doslova roztrhnul pytel. Začalo to povedeným snímkem Martina Scorseseho Shine a Light, který se zaměřil na dvojici koncertů kapely v newyorském Bacon Theater. Film měl být uveden do kin již v září roku 2007, nakonec si ho ale lidé mohli poprvé prohlédnout až na jaře roku 2008. Dokumentu to ale nijak neublížilo a zařadil se mezi nejlepší snímky, které kdy byly nějaké kapele věnované. To samé lze vlastně říci o dalším filmu, v němž Rolling Stones sehráli hlavní roli. V roce 2012 ho natočil režisér Brett Morgan u příležitosti padesáti let od založení skupiny. Dokument nazvaný Crossfire Hurricane vyprávěl příběh „valících se kamenů“ od jejich úplných začátků, až do dnešních dní, kdy se z členů kapely staly pro řadu lidí žijící modly. Ani třetí biograficky laděný snímek věnovaný Keithu Richardsovi od Morgana Nevilla nebyl vůbec špatný.
Aby toho nebylo málo, vznikl o kapele, respektive o jejím turné po latinské Americe snímek další. Filmově ho zpracoval opět relativně zkušený režisér Paul Dugdale. Ten má s podobnými projekty velmi bohaté zkušenosti. V minulosti kupříkladu zdokumentoval vystoupení zpěvačky Adele, britských Prodigy a Coldplay. Z pobytu Rolling Stone v Jižní a Střední Americe vydoloval šestatřicetiletý filmař hned dva snímky. Kromě dokumentu Olé, olé, olé, který přibližuje celé turné, dal totiž vzniknout záznamu Havana Moon. Koncert byl natočen na konci América Latina Olé Tour 2016, na kterém Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts a Ronnie Wood dokázali, že stále nemají nejmenší problém udělat dokonalou show pro více než 1,2 milionů diváků. Dvouhodinový záznam obsahuje navíc exkluzivní entrée – rozhovor s Mickem Jaggerem a ostatními členy kapely. V kinech by měl být dokument ke spatření od konce září až do listopadu.
Během Torontského mezinárodního filmového festivalu si diváci mohli prohlédnout nejen koncert Rolling Stones v hlavním městě Kuby, ale celé turné kapely po Jižní a Střední Americe. Na něj se valící kameny vydaly letos v únoru. Skupina během něj zavítala do Kolumbie, Brazílie nebo do Peru, kde na vystoupení dorazilo nejvíce diváků. Přes 50 000 lidí se přišlo na bujarý koncert dnes již ovšem notně zestárlých rockerů podívat. „Byli velmi emotivní. Skvělé publikum. Pro hodně lidí to moc znamenalo,“ nechal se slyšet kytarista Keith Richards. Hlavní pozornost je ve filmu ovšem věnovaná vyvrcholení turné, které obstaralo vystoupení na Ostrově svobody. Rolling Stones sem zavítali jako jedni z prvních západních umělců poté, co se země pod vedením Raula Castra začala více otvírat světu. Původně měl koncert proběhnout o něco dříve. Kvůli narychlo oznámené návštěvě prezidenta Obamy byl ale odložen na 25. březen. První rockové vystoupení v historii ostrova skončilo velkým úspěchem Rolling Stones. Dorazilo totiž na něj půl milionu fanoušků. „Tohle se podle mě stane, když se snažíte něco potlačit, potom se jisté věci zjevně posílí,“ komentoval emoce fanoušků kytarista Richards. Jestli zaznamená podobný úspěch i nový dokument Paula Dugdaleho se teprve uvidí…
Kameny se dovalily na Kubu. To je dobře, že si je mohli poslechnout také lidé na „Ostrově svobody“.
Americké balvany nakonec zavalí vše co jim stojí v cestě. To že na jejich koncertu bylo hodně lidí, neznamená, že je jejich hudba kvalitní. Spíš bych řekl, že je to obráceně. Jde o důkaz tuctovosti jejich umění.
Co to melete. Rolling Stones jsou žijící legendy. Jedna z nejlepších kapel uplynulých několika dekád. Co jste dokázal vy, že se o ně tak otíráte?
Budu rád, když mě poučíte, proč jsou Rolling Stones tak umělecky výjimeční?
Prý chystají vydání dalšího alba. Je to tak?