Rolling Stones zamíří v rámci turné i na Kubu
Postupné oteplování vztahů mezi Washingtonem, Bruselem a Havanou má další reálné dopady. Kromě toho, že mezi zeměmi bude záhy obnoveno pravidelné letecké spojení, mohou se lidé na Ostrově svobody těšit také na koncert britských „Stounů.“
Ke sbližování Kuby na jedné straně a Spojených států a Evropské unie na straně druhé dochází už od roku 2014. Sympatické je, že ledy se prolamují mimo jiné i díky kultuře. Může za to hlavně osobnost amerického spisovatele Ernesta Hemingwaye, který na Kubě dlouhá léta bydlel. Ten si nedaleko hlavního města v roce 1939 nejprve pronajal a později i koupil vilu Finca Vigia, v níž střídavě žil až do konce svého života. Přestože mu na pozemku postavila jeho čtvrtá a poslední manželka Mary Welshová třípatrovou věž určenou k psaní, spisovatel ji k práci nikdy nepoužíval a postupně ji zabydlel svými kočkami, jichž měl v závěru života hned jedenáct. V rozlehlé usedlosti o rozloze 61 000 metrů čtverečných Hemingway svého času napsal novelu Stařec a moře a román Komu zvoní hrana. Navíc zde zanechal rozsáhlý archiv obsahující řadu neuveřejněných textů a přípravných črt k některým románům, o něž mají eminentní zájem Američané. Ti proto již několik let financují opravu vily. Oplátkou za to nyní mohli začít s postupným skenováním spisovatelových textů, jež hodlají ve Spojených státech následně uložit do knihovny Bostonské univerzity.
V těchto dnech také zlepšovala vzájemné vztahy a ještě je bude zlepšovat hudba. O uplynulém víkendu totiž v Havaně byli po dlouhé době opět k slyšení američtí hudebníci. Jako první od obnovení diplomatických styků mezi oběma zeměmi zde včera zakoncertovali Major Lazer. Elektronické duo, které vzniklo v roce 2008 z popudu DJ Dipla a Switche, se představilo před budovou amerického velvyslanectví, které se nachází u památníku Joseho Mártiho. Spolupořadatelem jejich vystoupení byla kubánská vláda, která jej označuje za kulturní výměnu. Zatímco pro Kubánce byl koncert zdarma, turisté si na něj museli koupit lístky. „Kuba měla nesmírně silný kulturní vliv na celý svět a zejména na mě, protože jsem vyrůstal na Floridě,“ uvedl Diplo, který na Ostrově svobody byl již před několika lety s dvojicí portorikánských hudebníků. Během koncertu Major Lazar se na pódiu objevilo také několik kubánských muzikantů. Vystoupení spoluorganizovala nadace Musicabana, která v květnu hodlá v hlavním městě uspořádat velký hudební festival. „Zapíšeme se do historie a hudbou vytvoříme bezprecedentní kulturní vazbu mezi Kubou, Spojenými státy a zbytkem světa,“ doufá pořadatel festivalu Fabien Pisani.
Tento měsíc by navíc na Kubě měl proběhnout největší koncert od převratu z roku 1959. Dne 25. března ho na ostrově uspořádají britští Rolling Stones, kteří jsou od začátku února na turné po Latinské Americe. V Havaně vystoupí pouhé tři dny po návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy. Hlava Spojených států naposledy oficiálně na Ostrov svobody vstoupila v roce 1928. Podle agentury Reuters by měl být koncert Rolling Stones nafilmován. K jeho uspořádání dojde na polích za havanskou sportovní halou Coliseo de la Ciudad Deportiva. „Během naší dlouhé kariéry už jsme hráli na různých zvláštních místech, ale show v Havaně pro nás bude mezníkem a doufáme, že i pro všechny naše přátele na Kubě,“ uvedla kapela ve svém prohlášení. Mick Jagger a spol. se sem přesunou z Mexika, kde 17. března skončí jejich jihoamerické turné. Stejně jako Major Lazer zakoncertují Rolling Stones pro Kubánce úplně zadarmo. Dá se proto očekávat, že jejich vystoupení přiláká početné zástupy diváků.
Kameny se valí na Kubu. To je dobrá zpráva. Hudba má spojovat.
Aneb jak chtějí USA zkolonizovat Kubu. Jen co se obnovily diplomatické styky, hup a už tam rvou svou kulturu. Tím myslím Major Lazer. Za chvilku tam budou vozit své zboží, pak své přihlouplé seriály a filmy a s tím vším samozřejmě i svůj pohled na svět a politiku.
Politiku bych nechal stranou. Tady jde jen a jen o kulturu.
Myslím, že tady právě nejde jen o kulturu. Přijde mi to jako naivní názor. Spojené státy dlouhodobě používají umění, zejména pak hudbu a film k propagandě. V tomhle směru nejsou jiní, než byl Sovětský svaz. Záměrem je samozřejmě udělat z Kuby demokratický režim. A právě k tomu ho mají dovést hudební kapely, americké filmy apod.
Jen aby si je tam Fidel, respetive Raul nenechal. 🙂