Výstava Rousseaua, která míří do Prahy, ve Francii táhla
Přesně v polovině září začne po průtazích v Národní galerii dlouho očekávaná výstava děl francouzského malíře Henri Rousseau. Ta byla v předchozích měsících k vidění v Paříži, kde o ni byl mimořádný zájem. Bude v Praze stejně úspěšná?
Expozice děl umělce přezdívaného „Celník“ měla být v našem hlavním městě k vidění už loni. Dokonce se měla stát jedním ze stěžejních bodů letního programu Národní galerie. Ze záměru ale bohužel sešlo. Podmínkou pro cestu putovní výstavy do Prahy totiž bylo zapůjčení dvou cenných tuzemských pláten. Konkrétně měla Národní galerie do benátského Dóžecího paláce dodat plátno Já, Portrét – Krajina od Henri Rousseaua a Tygr a lev od Eugena Delacroixe. K tomu ale nedošlo. Podle Národní galerie totiž ministerstvo kultury nestihlo dílům včas vyřídit nutné vývozní povolení. Ministerstvo naopak instituci obvinilo z toho, že nedoložila, že transport obrazům nijak neuškodí. Buď jak buď, výstava byla odložena. Nakonec se vedení Národní galerie podařilo alespoň vyjednat, že do našeho hlavního města doputuje až na úplný závěr své cesty po světě. Ten se nyní přiblížil. Před pár týdny totiž přehlídka skončila v pařížském Musée d’Orsay, kde byla k vidění až do 17. července. Nyní by tedy měla zamířit k nám.
V metropoli na Seině byl o expozici děl Henriho Rousseaua nebývalý zájem, jak si všimla světová média. K vidění zde byla od 22. března. Celkem si ji během čtyř měsíců přišlo do Musée d’Orsay prohlédnout bezmála půl milionu návštěvníků. „Na přehlídku nazvanou Celník Rousseau, která o víkendu skončila, dorazilo skoro 480 000 diváků,“ nechala se krátce po jejím ukončení slyšet mluvčí slavného muzea. Podle jejích slov se tak výstava zařadila k těm návštěvnicky vůbec nejúspěšnějším za uplynulých deset let. Rekord Musée d’Orsay drží přehlídka děl Vincenta van Gogha zpřed dvou let. Ta tehdy přilákala 650 000 lidí. Velmi vysoká návštěvnost se ovšem v roce 2014 tak nějak předpokládala. To samé úplně nejde říci o nynější přehlídce děl Henriho Rousseaua. V daném případě jde o příjemné překvapení. Odborníci totiž odhadovali, že by ji mohlo svou návštěvou poctít okolo 350 000 diváků. Realita byla ale nakonec jiná. A to přitom nebohý Rousseau v průběhu života musel od mnohých lidí ze svého okolí snášet posměch, že je amatér a neumí pořádně namalovat ani ruce. Více jak sto let po jeho smrti se ovšem zdá, že se Rousseau již natrvalo zabydlel v srdcích Pařížanů i celého uměnímilovného světa.
Připravujeme podrobnosti…