Pražské Rudolfinum má být za dva roky uvnitř jako nové
Novorenesanční sídlo České filharmonie prochází od začátku tohoto měsíce rozsáhlou rekonstrukcí. Ta by se měla týkat vnitřních prostor a podle odhadů vyjít na 100 milionů korun. Projekt s názvem Otevřené Rudolfinum bude trvat dva roky. Na začátku září však úpravy ustoupí přípravám na koncerty.
V rámci projektu Otevřené Rudolfinum by měly být postupně opraveny prostory Dvořákovy a Sukovy síně, Sloupového sálu, galerie i hlavní dvorany. Rekonstrukcí by při té příležitosti mělo projít také zázemí pro hráče, účinkující a zaměstnance. Vizí do budoucna je vybudování restaurace, která by sloužila jako místo pro setkávání členů filharmonie s jejich posluchači. Cílem projektu schváleného Ministerstvem kultury je nejen oživit prostory budovy, ale také snížit energetické náklady Rudolfina až o 2 miliony korun ročně. V současné chvíli se pracuje na opravě pódia ve slavné Dvořákově síni. Ta nese jméno po slavném českém skladateli, pod jehož vedením zde Česká filharmonie 4. ledna 1896 poprvé vystoupila. Vedle toho prochází úpravami i dvorana a šatny hudebníků, které jsou pro rozrůstající se orchestr již nedostačující.
Budova byla totiž postavena již před bezmála 140 lety. U příležitosti 50. výročí od svého založení ji v roce 1876 za dva miliony zlatých nechala postavit Česká spořitelna. Tento velký projekt měl za účel spojit prostory pro hudební produkci, konzervatoř a výstavní síně muzea. Vítězný a dostatečně reprezentativní koncept architektů Národního divadla J. Zítka a J. Schulze vyhověl všem tehdejším požadavkům. Honosná stavba dostala jméno po korunním princi Rudolfovi, synovi Františka Josefa I., který se sám zúčastnil slavnostního otevření. Během let Rudolfinum nehostilo pouze umělce. Bylo zde i sídlo poslanecké sněmovny a právě v jeho zdech byl zvolen prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk. Až po 2. světové válce se v budově opět rozezněla hudba.
Od té doby zde sídlí Česká filharmonie, vstupující letos do své 119. koncertní sezony. Díky silnému vedení získává v poslední době čím dál většího věhlasu doma i ve světě. Bezesporu za to vděčí svému generálnímu řediteli Davidu Marečkovi, který se zasloužil o nemalé změny uvnitř orchestru. Spolu s ním je ve vedení další silná osobnost, pečující o chod a práci orchestru a tou je šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Ten se po svém působení v londýnském BBC Symphony Orchestra, kde získal světové uznání, vrátil zpět do Prahy.
Větší rekonstrukcí si budova prošla naposledy před dlouhými pětadvaceti lety. Její náklady se tehdy vyšplhaly na 2 miliardy. To nynější rozpočet by neměl přesáhnout 100 milionů korun. Velkou část oprav hradí Ministerstvo kultury, část jde z úsporného EPC projektu společnosti Enesa a.s., zbylou částku hradí sama filharmonie. Veškeré pracovní zásahy jsou konzultovány s Národním památkovým ústavem a Odborem památkové péče Magistrátu hl. města Prahy. „Je třeba spoustu dožilých stavebních souborů obnovit, ať už se jedná o technologie typu požárního a jiného zabezpečení,“ vysvětluje projektový manažer Lukáš Duchek. Ve Dvořákově síni je v současnosti opravována tisícovka zdejších sedadel. Ke zlepšení pohodlí by v nadcházejících letech mělo přispět i vybudování dalších dámských toalet ve foyer divadla. Nynější práce by měly skončit do čtrnácti dnů. 8. září totiž v Rudolfinu začíná festival Dvořákova Praha.
Do Rudolfina na koncerty chodím moc ráda, tak se těším, jak to v něm bude po rekonstrukci vypadat. Ty toalety se také budou hodit. Vždycky je u nich o přestávkách obrovská fronta.
Do Rudolfina se brzy chystám, tak jsem zvědavý, jak se jeho vnitřní prostory zatím proměnily.