Unikátní snímek o van Goghovi vznikl animací olejomalby
S Evropskou filmovou cenou za nejlepší animovaný film a nominací na Zlatý glóbus vstoupí 25. ledna do tuzemských kin originální filmové zpracování života slavného malíře van Gogha. V celovečerním snímku Loving Vincent je k vidění 67 tisíc originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa.
Kdo by neznal slavnou vázu se slunečnicemi, nebo hejno havranů nad obilným polem. Obrazy Vincenta van Gogha jsou dodnes symbolem expresionismu. Nalezneme je v prestižních galeriích po celém světě a draží se za horentní sumy. Nad jeho dramatickým životem však visí dodnes mnoho otazníků, na které se snaží odpovědět i nový animovaný film Loving Vincent. Čeští diváci jej budou moci zhlédnout za necelých 14 dní v tuzemských kinech. Téměř hodinu a půl dlouhý snímek britsko-polské produkce je originální již v tom, že kombinací hraného filmu s animací originálních olejomaleb je historicky prvním snímkem svého druhu. Podkladem scénáře se stalo zhruba osm set van Goghových dopisů adresovaných jeho bratru Theovi. Inspirací k propojení maleb a hraných scén byla slova samotného malíře, že „komunikovat může pouze skrze své malby.“
Z 94 původních van Goghových obrazů vytvořila více jak stovka světových umělců 66 960 originálních olejomaleb. Dle slov samotných tvůrců by „při rozložení dokázaly svou plochou pokrýt celý Londýn, nebo newyorský Manhattan.“ Předlohou pro animované scény se v novém životopisném snímku staly hrané scény se skutečnými herci. Některé role ve snímku ztvárnili kupříkladu Saoirse Ronanová, Helen McCroryová, Douglas Booth, nebo Aidan Turner. Samotného Vincenta van Gogha ztvárnil polský herec Robert Gulaczyk. Příběh popisuje dramatický život holandského umělce, samotáře, podivína a zároveň jednoho z nejvýraznějších světových malířů. Děj filmu vrcholí v červenci roku 1890, kdy se za dosud nevyjasněných okolností van Gogh postřelí a o dva dny později v pouhých 37 letech na následky zranění umírá.
Autory filmového konceptu jsou polská animátorka Dorota Kobiela a britský producent Hugh Welchman. Životopisný snímek vznikl v britsko-polské produkci společnosti Break Thru-Films, která získala v roce 2008 Oscara za krátkometrážní animovaný snímek Petr a Vlk. Natčení filmu podpořil mimo jiné i Polský filmový institut a školení malířů částečně financovala veřejná sbírka. Pro Kobielovou byl snímek Love Vincent režijním debutem. „V rámci hledání inspirace si znovu přečetla dopisy, které psal van Gogh svému bratrovi. Zaujalo ji, že malovat začal až v devětadvaceti. Pomyslela si, že by z toho mohl být skvělý příběh, a rozhodla se, že jeho obrazům vdechne život,“ sdělil médiím producent Hugh Welchman. Společně velmi úzce pracovali na scénáři, přípravách filmu i samotném natáčení s herci. „Teprve, když do hry vstoupily animace, naše role se rozdělily. Dorota jako malířka měla na starosti animaci obrazu, já se soustředil na zvuk, hudbu a další složky. V jednu chvíli jsme museli být na dvou místech zároveň, takže bylo dobré, že jsme měli role rozdělené. Společně jsme pak opět pracovali na dokončení filmu,“ zhodnotil vznik filmu Welchman.
Neotřelý a mimořádně zajímavý snímek. Nedávno jsem si říkala, že jsem už dlouho neviděla film, který by formálně a vizuálně nějak výrazněji vybočoval. S láskou Vincet to změnil. Ten oboje naprosto splňuje.
Každému, kdo film ještě neviděl, bych doporučil na něj zajít. Je jedním slovem jedinečný
Přiznám se, že jsem byla z trailerů trochu rozpačitá a bála se, aby z toho nebyla kýčovitá pocta uměleckému velikánovi. Nakonec to ale dopadlo dobře. Pocta to sice je, ale svébytná a zdařilá.