Na Hradě proběhne výstava slavných Salgadových snímků
Moc velkých mezinárodních výstav zatím na Pražském hradě za prezidentování Miloše Zemana neproběhlo. Po přehlídce Tizianových prací, jež však budila spíše rozpaky, než respekt a údiv, se lidé konečně jedné takové dočkají. Už o tomto víkendu se totiž v Královském letohrádku rozběhne expozice, přibližující ceněný cyklus Genesis slavného brazilského fotografa Sebastiãa Salgada. Přehlídku bude možné navštívit až do poloviny září.
Genesis je rozsáhlým souborem o téměř 240 fotografiích, rozdělených do pěti okruhů, podle toho, v jaké geografické oblasti byly snímky pořízeny. Okruhy Chráněná území, Afrika, Amazonie, Severní území a Jih planety zachycují život mořských i suchozemských zvířat, divokou přírodu, rozbouřené moře i domorodé obyvatelstvo z nejrůznějších koutů světa. Za cíl si klade rozvířit celospolečenskou diskuzi o palčivých otázkách ochrany životního prostředí. Na rozsáhlém projektu pracoval Sebastião Salgado sedm let. Začal v roce 2004. Místo, aby pořizoval snímky těch oblastí světa, jež člověk svou činností nejvíce zdevastoval, rozjel se do nejodlehlejších krajin naší planety hledat poslední kousky země, kde lidská ruka zatím napáchala jen minimum škod. Cyklus dokončil v roce 2011. Od té doby putuje po těch nejprestižnějších galeriích a metropolích. K vidění už byl v New Yorku, Barceloně, Paříži, Římě, nebo Moskvě.
Světově proslulý fotograf brazilského původu Sebastião Salgado se již od začátku své profesní kariéry, tedy od sedmdesátých let, věnuje velkolepým projektům a humanitárním otázkám. Díky technicky dokonalému, odvážnému, avšak zároveň citlivému přístupu se právem stal jedním z nejvýznamnějších soudobých fotografů, který se může pyšnit více jak padesáti profesními oceněními. Ve svých cyklech se zaměřuje na ožehavá a celosvětově diskutovaná témata, jakými jsou hladomor v Africe, migrace, ochrana životního prostředí, či život domorodců v Latinské Americe. Během pořizování cyklu Genesis zavítal Salgado do 32 různých zemí. Zřejmě nejnáročnější byl pro něho pěší pochod napříč Etiopií do národního parku Simien. „Vzhledem k tomu, že tam nejsou žádné cesty, musel jsem ujít asi 850 kilometrů. Byl to neuvěřitelný výlet. Báječný, ale také velmi náročný. Vždyť mi v té době bylo už 65 let,“ nechal se fotograf později slyšet.
Snímky Sebastiãa Salgada nejsou v našich luzích a hájích neznámé. Před šestnácti lety pražský Mánes hostil autorův fotografický cyklus Exodus z let 1993 – 1996, v němž slavný fotograf citlivým způsobem zmapoval život uprchlíků z různých koutů světa. V roce 2005 se stal s počtem téměř padesáti tisíc návštěvníků tuzemskou nejnavštěvovanější expozicí výstavní vlak Leica Gallery Prague. V něm si zájemci mohli prohlédnout ukázky ze Salgadova cyklu Workers, v němž fotograf zachytil náročnost fyzické práce vybraných profesí. „Doufám, že i další výstavy budou moci být ukazovány tímto způsobem. Je to skvělý nápad,“ pochválil tehdy Salgado organizátorku akce Janu Bömerovou. Nelze než doufat, že i o té, která nyní proběhne na Pražském hradě, bude moci slavný fotograf prohlásit něco podobného.
Výstava potrvá od 2. června do 17. září 2017
Kde:
Královský letohrádek
Mariánské hradby 52/1
119 08 Praha 1
Otevřeno:
denně od 10:00 – 18:00
Vstupné:
Plné: 290,-Kč
Snížené: 100,-Kč
Markéta Bestová