Saudkův komiks Muriel a andělé míří do dražby
Jeden z nejslavnějších tuzemských komiksů, Muriel a andělé, zřejmě vbrzku najde nového majitele. Začátkem února by měl být nejdříve krátce vystaven v Topičově salonu a následně vydražen v rámci aukce pořádané společností 1. Art Consulting.
Komplet sestávající se ze 131 stran vytvořil před více jak čtyřiceti lety umělecký tandem Kája Saudek, Miloš Macourek. Zatímco první jmenovaný vtisknul komiksu, jehož titulní postava je inspirovaná vzhledem Olgy Schoberové, nezaměnitelnou vizuální podobu, ten druhý pro něj vymyslel příběh a text. Oba dva tak navázali na předešlou zdařilou spolupráci na filmu Kdo chce zabít Jessii? z roku 1966. Doba jim však příliš nepřála. Vlivem postupující normalizace vytisknul Mladý svět, pro nějž Saudek tehdy pracoval, pouze prvních devětadvacet stránek, než byl projekt definitivně zastaven. Celý komiks nakonec spatřil světa až po revoluci v roce 1991, kdy ho vydalo nakladatelství Comet. I přes tato úskalí se Muriel před nedávnem dočkala zaslouženého uznání, když byla v roce 2009 na serveru Komiksárium prohlášena za nejlepší tuzemský komiks všech dob.
Originální listy se stylizovanými postavami a neodmyslitelnými bublinami vyplněnými textem z konce 60. let se však podařilo nalézt až teď. Od soukromého majitele je získala aukční síň 1. Art Consulting, která je 16. února nabídne potenciálním zájemcům v dražbě. Prodeji bude předcházet desetidenní výstava, na níž si veřejnost bude moci kresby prohlédnout. Vyvolávací cena kompletu je 6 milionů korun. Otázkou zůstává, jestli bude někdo ochotný tak vysokou sumu za dílo zaplatit. Saudkův rekord totiž zatím drží Černoška, která se v říjnu roku 2012 vydražila i s provizí za 324 000 korun. Je však nutné podotknout, že šlo o olejomalbu. „Jistý problém může být i v tom, že sběratelé komiksů jsou jiné publikum než kupci mnohamilionových obrazů. To, že jsou ochotní platit za jednotlivé listy statisíce, nemusí znamenat, že si mohou dovolit platit miliony za celý soubor,“ myslí si odborník na trh s uměním Jan Skřivánek.
V případě, že se na aukci nepodaří dílo prodat jako celek, má síň připravenou záložní variantu. „Pokud se nenajde zájemce, soubor bude rozprodáván po jednotlivých listech,“ nechal se slyšet majitel 1. Art Consulting Jiří Rybář. Obálka by se v takovém případě měla dražit za zhruba 100 tisíc korun, zatímco ostatní strany v rozmezí od 12 do 50 tisíc, což odpovídá současným cenám Saudkových prací. Z komiksů se nejdráže prodalo na sklonku roku 2011 devět listů Pepíka Hipíka v rukách extrémních sil a to za 264 tisíc korun včetně provize. Samostatná strana pak byla vydražena nejvíce za 192 tisíc korun, šlo o jeden z nejdůležitějších listů komiksu Muriel a oranžová smrt. Podle některých odborníků by bylo nejlepší, kdyby dílo jako celek odkoupil stát nebo Národní galerie. Tato varianta se však v tuto chvíli nejeví jako příliš reálná.
Jan Perniš
Škoda že nemám tolik peněz, abych si celý komiks koupil. Leda snad stránku, nebo dvě, to by ještě šlo.
Taky asi v prasátku nenajdu dost peněz na koupi komiksu, ale na výstavu určitě zajdu. Myslím, že o ni bude velký zájem. Tedy pokud se o ní lidé vůbec dozví.
Už se nemůžu dočkat na 6. únor, kdy bude komiks vystaven v Topičově salonu. Zřejmě tam bude dost plno.