Slam poetry
Rock Café
Pražský klub Rock Café opakuje úspěšnou exhibici ve slam poetry. Špička domácí scény slam poetry se sejde na jednom podiu 21. října od 19 hodin, aby se utkala v prestižním souboji v poezii na živo, kde o vítězi rozhodují diváci.
Scéna slam poetry v Česku se za osm let zkušeností utěšeně rozrůstá co do počtu diváků i interpretů samotných. Čeští interpreti získávají cenné zahraniční zkušenosti – přítomní borci mohou i na podiu Rock Café zužitkovat zkušenosti z Berlína, Vídně, Varšavy, Madridu i severských zemí. Kdo by si kdy pomyslel, že na „poezii“ by u nás mohly chodit davy? Ono totiž nejde o klasickou poezii, ale i o show a atmosféru, kterou vytváří slameři společně s publikem. Vztah divák – interpret je základem ceněné interakce.
O co tedy ve slam poetry jde? Především o veřejnou interpretaci vlastního textu, která má m.j. za úkol získat si přízeň přítomného publika. Výrazovými prostředky se tak pro slamera stává jeho vlastní text, rytmika, rýmování a členění textu, poloha hlasu, mimika, pohyb těla, ale třeba i beat box, vtip nebo improvizace. Fakticky to znamená, že soutěžící dostane pevný časový rámec (většinou to jsou 3 minuty) na prezentaci svého textu nebo také prakticky na cokoliv jej v tu chvíli napadne. Za to jej nehodnotí nikdo jiný než publikum a to jednoduchým bodovým systémem – body 0 až 10, kdy 0 je nejméně a 10 nejvíce. Publikum funguje ve slam poetry jako živý element, je dovoleno a dokonce je žádoucí, aby soutěžící povzbuzovalo nebo naopak dávalo najevo nelibost. Ideálním případem je slamerův výraz, který stojí na pomezí poezie – kvalitního textu a divadla – jeho podání. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky. Navíc zde hraje roli moderátor, který udržuje atmosféru v publiku a dohlíží na hladký chod soutěže.
Exhibice se liší od běžných slamových akcí především tím, že nejsou primárně otevřené každému interpretovi, který se přihlásí. (Naopak v celostátní soutěži pořádané o.s. Fléda se skrze regionální kola živelně přesívají slameři zkušení i noví „básníci ulice“.) Do exhibic jsou zváni pouze zkušení borci, kteří nejsou v disciplíně slam poetry žádnými nováčky.
Změřit síly v přátelském duchu se tentokrát rozhodli Jan Jílek (mistr ČR 2008), Bohdan Bláhovec (mistr ČR 2005), které doplní další úspěšní harcovníci domácí scény slam poetry: René Jahoda, Havel Husák, plzeňský borec Mruczivák nebo slamerka Bio Masha. Ta na jaře 2010 vyhrála mezi silnou konkurencí mezinárodní Tilos slam v Budapešti. Očekávat se dá naprostá rozmanitost v přístupu ke slamování. Zastoupeni jsou vyznavači absolutní improvizace i básníci s dokonale vypilovaným pevným textem. Vzhledem k tomu, že se jedná o exhibici, bude mít akce v Rock Café i uvolněnější pravidla, než jsme zvyklí. Každý z interpretů dostane na každý svůj výkon časovou dotaci 5 minut.
„Za poslední tři roky se česká slam poetry posunula naprosto zásadním způsobem, jak co do kvality soutěžících, tak také co se týče publika – a to jak v kvantitě, tedy návštěvnosti, ale i jeho seznámením se slamem a schopností adekvátní reakce,“ hodnotí současnou scénu slam poetry Jan Jílek, mistr ČR z roku 2008, který v září úspěšně zastupoval ČR na jedné z nejprestižnějších evropských slamových akcí – na literárním festivale v Berlíně, kde skončil v ostré konkurenci na třetím místě.
„Na exhibici v Rock Café přirozeně odpadá vidina mamonu (v celostátní soutěži je vítězství dotováno částkou 30 tisíc Kč), jenž někdy v negativním smyslu pohlcuje některé výstupy. Spíš půjde o přátelský sportovní zápas v poezii. Podobné exhibice jsme se díky jarnímu úspěchu rozhodli v Rock café pořádat vždy dvakrát do roka,“ říká za organizátory akce Tomáš Kůs.
Exhibiční bitva ve slam poetry vypukne 21. října 2010 v pražském klubu Rock Café.
Tomáš Kůs