Slam poetry exhibice
1. 2. 2012, Rock Café
V pražském klubu Rock Café se v pořadí již popáté koná výjimečná Slam poetry exhibice, na níž se scházejí ti nejlepší interpreti slam poetry v České republice.
Pozvání tentokrát přijalo 10 slamerů, kteří se 1. února od 20.30 hodin utkají v prestižním souboji v poezii naživo, kde o vítězi rozhodují diváci. První akce svého druhu v tomto roce odstartuje oslavy 10 let slam poetry v Česku. V roce 2012 slaví slam poetry v Česku významné jubileum. Je to totiž už 10 let, co se začali u nás konat první slamy. Na rozšíření slam poetry v Česku měli tehdy největší zásluhu nakladatel Martin Reiner a slamer Jaromír Konečný – český emigrant, který v Německu slaví na poli slam poetry nemalé úspěchy.
Od rozpačitých začátků se toho mnoho změnilo. „Zajímavé je, že se začalo od nuly. O tom, jak bude vypadat poetry slam v Česku se rozhodovalo za chodu, přímo na podiu před publikem. Nekopírovaly se mezinárodní vzory, ale interpreti si postupně ověřovali principy interakce s publikem, rytmiky projevu, sílu mimiky i pohybu, pilovali texty nebo naopak stoprocentně improvizovali, hledali témata, která zaujmou. Přitom všem se učili jeden od druhého. Dnes tady máme díky tomu scénu, která je pestrá. Každý dělá slam poetry trochu jinak a snad i proto jsou především exhibice tolik přitažlivé pro diváky, jejichž počet roste,“ říká organizátor slam poetry akcí Tomáš Kůs. Skrze soutěže i exhibice se vyprofilovala řada interpretů, kteří se neztrácejí ani v mezinárodní konkurenci. Důkazem je například úspěch Jana Jílka, který před rokem na International Slam revue Berlin obsadil třetí místo a následně absolvoval turné po Německu. V Budapešti zase vysoutěžila prvenství slamerka Bio Masha.
Dvojnásobný mistr ČR ve slam poetry Jan Jílek uvažuje: „V současné situaci se slam už musí brát jako pevná součást české literární scény. Tištěnou poezii dnes moc lidí nečte a vyjmenovat pět současných českých básníků dokáží snad už jen bohemisté a organizátoři literárních festivalů. Slam má obrovskou výhodu ve svém „tady a teď“. Je kombinací poezie, performance, stand-up comedy, improvizačního divadla… Slameři komunikují s publikem tou nejpřímější cestou, přímo v momentu vzniku básně či její prezentace. Slam je instantní dynamická forma poetického vyjádření vměstnaná do vymezených tří minut – zazní rychle „tady a teď“, je ideální pro generaci odkojenou Facebookem. Zároveň se však dobrý slamer může dotknout opravdové poezie a zážitek ze slamu může v divácích dlouho zůstat. Slam poetry má předpoklady stát se kulturním fenoménem, a i když si to z nás nikdo neuvědomuje, možná se za padesát let budou o počátcích slam poetry učit děti ve školách v hodinách češtiny.“
A jak by charakterizoval slam poetry jeden z nejúspěšnějších českých slamerů Bohdan Bláhovec? „Ve slam poetry jde o výkon interpreta na podiu, je to interakce mezi podiem, hlavou, tělem, hlasem, uchem, divákem, názorem a slovem,“ říká interpret, který jako jeden z mála měl možnost srovnat své umění nejednou i na zahraničních štacích.
Exhibiční bitva ve slam poetry vypukne 1. února 2012 v pražském klubu Rock Café.