Sluha dvou pánů v Národním divadle překvapivě končí
Se závěrem letošního roku dojde i k definitivnímu ukončení úspěšné české inscenace. Kdo během dlouhých dvaadvaceti let nestihnul zhlédnout v prostorách Zlaté kapličky italskou komedii Sluha dvou pánů z pera Carla Goldoniho, od konce prosince již to nebude moci upravit. Poslední vstupenky na vynikajícího Miroslava Donutila v roli vychytralého sluhy Truffaldina budou v prodeji od 1. srpna 2016.
Derniéra úspěšné inscenace bude zároveň i oslavou jubilejní šestisté reprízy a dle slov mluvčího scény Národního divadla Tomáše Staňka mu bude věnována mimořádná pozornost a výtěžek z prodaných lístků bude věnován pro charitativní účely. „Dědicové autorských práv respektují přání nedávno zesnulého režiséra inscenace a někdejšího šéfa činohry ND Ivana Rajmonta ukončit její uvádění v nejvyšší formě a za neopadávajícího zájmu publika,“ dodává Tomáš Staněk na vysvětlenou, proč Sluha dvou pánů opustí prkna Národního divadla. Již s první premiérou 17. září roku 1994 se Rajmontovo nastudování renesanční komedie o mazaném a věčně hladovém Truffaldinovi, sloužící dvěma pánům najednou, stalo fenoménem a dodnes je považováno za nejúspěšnější inscenaci v historii scény. O tom svědčí i fakt, že i nyní po více jak dvou odehraných dekádách, je velmi složité sehnat lístek na výše zmíněné představení. Nahrává tomu především fakt, že režijní zpracování bylo v rukou právě prvního polistopadového ředitele činohry ND, Ivana Rajmonta, který má na svém kontě mimo jiné i zpracování úspěšné divadelní hry Jakub a jeho pán, která se dodnes hraje na prknech Divadla bez zábradlí, či inscenaci Rok na vsi, jež v roce 1993 získala prestižní Radokovu cenu. Nutno podotknout, že hlavní role v inscenaci Sluha dvou pánů byla v tehdejší době i perfektně obsazena. Po prknech Národního divadla se ruku v ruce procházel Vilém Udatný, Jan Novotný, Miluše Šplechtová a také Miroslav Donutil.
Obsadit do hlavní role Miroslava Donutila byl před 22 lety ze strany Ivana Rajmonta výborný tah. Právě oblíbený třebíčský rodák díky svému komediálnímu talentu a schopnosti improvizace splňuje veškeré prvky takzvané commedia dell‘arte, jíž Sluha dvou pánu je. „Režisér Rajmont mě tehdy přemlouval do hlavní role Sluhy dvou pánů. Chtěl jsem po něm volnost a možnost improvizace a on mi díky Bohu vyšel vstříc“, řekl před několika lety Donutil pro MF Dnes. Když v roce 1994 uvedlo Národní divadlo premiéru této italské komedie, bylo herci 44 let. Nynější pětašedesátník stále dokáže jako Truffaldino rozesmát Národní divadlo i přes fakt, že v roce 2013 za vyhrocených okolností první českou scénu opustil, a i když herecké obsazení většiny postav doznalo v průběhu let změn a v dalších devíti rolích se vystřídaly téměř tři desítky herců, vrací se Donutil na prkna Národního divadla do této inscenace jako externista. „Zatím je Sluha dvou pánů stále součástí mého života a nic bych neuzavíral. Do prosince máme času dost. I když já jsem si myslel, že ten konec přijde po dohodě se mnou. On přišel ze strany vedení, což si myslím, že je trošku překvapivé – zvlášť, když to divadlu zajišťuje tak vysoký finanční příjem a divácký zájem neutuchá. Naopak, jak říkala jedna z ředitelek v Národním divadle, tak objednávek má na dalších 20 let, o to víc je to překvapující,“ říká nyní Donutil, který v roli Truffaldina oslavil před pěti lety i své šedesátiny, na jevišti převzal čtyřpatrový dort a příležitosti jeho narozenin vyšel již druhý záznam inscenace na DVD.
S mimořádnou úspěšnou inscenací se tento týden rozloučilo kupříkladu i Divadlo na Vinohradech. Šlo o Feydeauova Brouka v hlavě v nastudování Jiřího Menzela, který se tu za téměř dvacet let dočkal 363 repríz. Stažením inscenace z repertoáru vyšlo vedení Vinohraské scény vstříc hlavnímu představiteli dvojrole Viktoru Preissovi, který se rozhodl skončit s účinkováním v divadle.
Je škoda, že inscenace v ND končí. Patří mezi nemnoho skutečně povedených věcí, které jsou dnes ve Zlaté kapliče k vidění.
Někde jsem četla, že se Donutil snaží inscenaci ještě zachránit. Držím mu palce, aby se mu to povedlo. Sluha dvou pánů je naprosto jedinečný a v ND by měl zůstat.
Také jsem to četla. Z textu vyplynulo, že pan Donutil má pocit, že by se ho dědicové práv měli nejprve zeptat, zkonzultovat to nejprve s ním a pak případně s vedením divadla. To mi přijde trochu divné a nabubřelé. Prostě nechtějí, aby se Sluha dvou pánů dál uváděl a tečka. Pan Donutil si samozřejmě může myslet co chce, ale nic s tím udělat nemůže.