Sopko dokazuje, že se bez lidí neobejde
Před několika málo týdny byla v Galerii Gate zahájena výstava obrazů Jiřího Sopka. Přestože se jmenuje Bez lidí, autorovi se nakonec nechtělo naplnit původní záměr a na řadě pláten si tak návštěvníci mohou lidské figury přesto prohlédnout.
Pokud bylo něco pro poslední dvě velké Sopkovy výstavy, jež v uplynulých letech proběhly nejdříve na Pražském hradě a následně v Galerii Rudolfinum, charakteristické, pak to byl v prvé řadě zájem o lidskou figuru. Ta byla sice redukována na nezbytné minimum, zpravidla jen na olysalou lebku bez vlasů a horní část nahého trupu, nicméně byly to právě postavy, které hrály na obrazech hlavní roli. Snad aby byl narušen hrozící stereotyp, rozhodli se Sopko společně s kurátorkou Lindou Sedlákovou současnou výstavu pojmout trochu jinak, to jest vystavit na ní díla, jež ukážou odlišný výsek z autorovy tvorby.
Procházíte-li se úvodní rozměrnou místností, po jejíchž stěnách je rozvěšeno okolo dvou desítek obrazů, budete mít pocit, že se to více méně povedlo. Vyjma jedné bronzové busty tu totiž nenajdete žádné figurální vyobrazení. Výstavní prostory zaplňují pestrobarevné krajiny, od rozlehlých polí a luk s balíky sena, přes hluboké lesy plné vysokých a statných jehličnanů, až po domy a jednoduchá zátiší tvořená červenými kbelíky, nebo vejci na okenním parapetu. Plátna vznikala v okolí severočeských Rynoltic, na zalesněných stráních v Podještědí, kde má Sopko chalupu, a kam se autor stále častěji uchyluje před všudypřítomným městským shonem a hlukem. I přes odlišné téma, kterým se rodák z Podkarpatské Rusi zatím nikdy dlouhodobě nezabýval, si obrazy uchovávají typické rysy, jež jsou všem Sopkovým pracím společné, na prvním místě je to určitě výrazná barevnost. Na plátnech tak hraje prim červená, modrá, žlutá, zelená, ale třeba i taková fialová. K tomuto pojetí se Sopko přiklonil po svém pobytu na Kypru, kam se dostal krátce po škole, a jež mu vydrželo až do dnešních dní.
Hned v následující místnosti však na nás vykouknou podivné obličeje s vyčesaným čírem a zarostlou bradkou. „Původně jsem si myslel, že na obrazech budou jen krajiny bez lidí, proto ten název,“ přiznává Sopko. Byla to paradoxně odloučenost, která ho vedla k vytvoření několika pláten, na kterých se postavy přeci jen objevují. „Lidé se mi tam nakonec připletli,“ přiznává jednasedmdesátiletý autor. Na škodu to samozřejmě není. Výstava tak působí ucelenějším dojmem. Figurální tvorbě se přitom autor věnuje kontinuálně už od šedesátých let, o dvě desetiletí později pak vznikla pravděpodobně nejslavnější plátna řazená do takzvané české grotesky. Nynější portréty jsou však výrazně poetičtější a méně znepokojivé. Příjemně tak doplňují obrazy polí, luk a uhrančivých zeleno-bílých březových hájů, jež výstavu uzavírají. Osobně však dávám přednost abstraktnějšímu pojetí přírody, kterým se kupříkladu před nedávnem prezentoval Vladimír Kokolia v Topičově salonu.
Za zmínku jistě stojí i sympatická bibliofilie, která je na výstavě k vidění. Jde o nejnovější počin nakladatelství Aulos, jež se rozhodlo vydat Vančurovo Rozmarné léto. Při výběru ilustrátora padla volba na Sopka, který se však zdráhal nabídku přijmout. „Přiznám se, že se mi do ilustrování této knihy vůbec nechtělo, po Čapkovi je to sebevražda… Nakonec mě ale přemluvili. Původně jsem chtěl udělat dřevořezy, ale neměl jsem k dispozici kvalitní dřevo, tak jsem z nouze zvolil linoryt,“ prozradil autor v rozhovoru pro Český rozhlas. Jedinečná kniha v typografické úpravě Zdeňka Zieglera je k dostání za 6000 korun.
Hodnocení:
Pokud vás v rušném centru Prahy, kde to pořád vře, řinčí, haleká a valí se ulicemi jedna vlna turistů za druhou, přepadne pocit stísněnosti, a vy zatoužíte po tichu a míru, určitě si na pár minut odskočte do Gate Galerie. Až do konce listopadu je zde k vidění výstava obrazů Jiří Sopka, jež by se klidně mohla jmenovat Oáza klidu. Ten kdo ale ve výtvarném umění hledá alespoň špetku znepokojení, bude možná lehce zklamán.
Výstava potrvá od 11. 9. 2013 do 30. 11. 2013
Kde:
GATE Galerie
Husova 21
110 00, Praha 1
Otevřeno:
denně od 10:00 – 18:00
v neděli od 11:00
Vstupné:
Plné: 120,-Kč
Snížené: 60,-Kč
75%
Pavel BestA
Myslím, že jste to úplně vystihnul. Osobně jsem rád, že Sopkovy obrazy nejsou znepokojivé. Občas člověk také rád navštíví nějakou krásnou výstavu.
Vstkutku příjmná zastávka v rušném centru Prahy, jn co je pravda.
Osobně mě práce pana Sopka nezaujaly. Výtvarné umění je podle mě dneska úplně někde jinde – u konceptuálních děl.
Sympatický počin