Srdce pro Havla
Záhy po smrti Václava Havla se v médiích vyrojily spekulace, jak vzdát našemu prvnímu polistopadovému prezidentovi hold. Šance se ihned chopila dvojice umělců, která na prostranství u Národního divadla umístila obří srdce.
Na výrobu neobvyklé sochy její autoři Lukáš Gavlovský a Roman Švejda použili svíčky, které začali lidé spontánně zapalovat krátce po Havlově smrti, k níž došlo 18. prosince loňského roku. Práce na plastice se rozběhly 20. ledna za pomoci řady dobrovolníků v pražském kulturním centru Trafačka. O čtyři týdny později bylo všech 115 plánovaných kvádrů připravených ke složení. V pátek 10. února tak po mnoha hodinách práce mohlo být vpodvečer na piazzetě Národního divadla srdce slavnostně odhaleno.
„Bylo to spontánní, stejně jako je i dosavadní průběh. Napadlo mě to po Vánocích, když jsem se byl podívat na pietní místo u svatého Václava. Okamžitě mi bylo jasné, že nějak musím využít materiál, ve kterém je nainvestována ta ohromná lidská energie,“ přiblížil okolnosti vzniku plastiky Lukáš Gavlovský. Voskové srdce, jehož odhalení se zúčastnila i manželka zesnulého prezidenta Dagmar Havlová, váží úctyhodných 2,3 tuny. Program vernisáže obstarala taneční skupina Nanohach za hudebního doprovodu Vojty Švejdy.
Přestože má plastika tvar srdce, není úplně uzavřená a umožňuje tak návštěvníkům podívat se až do jejího středu, čímž chtěli autoři symbolicky zpřístupnit Havlovy myšlenky všem lidem. „Jsme hrdí, že tato plastika ztělesňující samu podstatu Havlovy filozofie bude instalována právě u nás, v samotném středu Národního divadla,“ nechal se slyšet ředitel Národního divadla Ondřej Černý. V centru Prahy bude srdce k vidění až do 10. dubna. Poté by mělo být postupně představeno i v dalších českých městech.
Již první letmý pohled na plastiku odhalí její zásadní nedostatek spočívající ve výšce sochy. Ta totiž dosahuje dvou metrů, díky čemuž je sice možné vlézt dovnitř, na druhou stranu však přicházející návštěvník nemá možnost rozpoznat, jaký tvar vlastně plastika má. Ploché prostranství kolem Národního divadla tomu nijak nenapomáhá. Ideální by v tomto směru bylo umístit srdce na snížené místo, na které by měli přicházející návštěvníci možnost se nejdříve z výšky podívat. Na kolik je navíc dílo pouhým pokusem zviditelnit se a nakolik upřímnou snahou vytvořit hodnotné umění, zůstává otázkou.
Hodnocení:
Samotná myšlenka vytvoření plastiky srdce k poctění památky Václava Havla není nijak špatná. Její realizace však značně pokulhává. Nezasvěcený návštěvník totiž nemá možnost zjistit, jaký tvar vlastně socha má.
Kde:
Piazzeta Národního divadla
Kdy:
10. 2. 2012 – 10. 4. 2012
69%
Pavel Besta
Myslím, že jde o krásnou myšlenku i velmi hezké provedení. Panu Havlovi by se něco podobného jistě velmi líbilo.
Asi by se mu to líbilo. Popravdě ale nejde o žádný velký zázrak.
Souhlasím. Pěkné, ale nic převratného.