Stavbou roku je most ve tvaru páteře, důlní areál i rozhledna
Minulý týden vyhlásila Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství výsledky každoroční soutěže o Stavbu roku. Seznam vítězných projektů je přitom opět mimořádně pestrý. Porotci totiž titul letos přiřkli pětici naprosto odlišných realizací. Mezi oceněnými stavbami tak najdeme most, základní školu, důlní areál, rozhlednu, či podzemní komplex.
Prestižní soutěžní klání o Stavbu roku se u nás konalo již po třiadvacáté. Pětice porotců měla letos práci o to těžší, že se do klání přihlásilo rekordních 72 projektů. „To je o 20 procent více, než je průměrný počet za každý rok. Proinvestované náklady staveb přihlášených do soutěže činily 42 miliard korun,“ uvedla nadace. Ze zapsaných realizací vybrala porota v září 15 finalistů, z nichž pět se od minulého úterý může pyšnit titulem Stavba roku 2015. Soutěži dominovalo ocelové srdce republiky, tedy Ostrava. V pětici oceněných staveb je totiž možné najít hned dvojici, která se nachází ve zdejším areálu vítkovických železáren. Ten již několik let prochází nákladnou rekonstrukcí a je líhní těch nejlepších architektonických realizací na našem území. Letos byl tento trend jen potvrzen. Ocenění za Stavbu roku 2015 totiž získala jak zdejší nová vyhlídková věž Bolt Tower, tak si ji vysloužil projekt obnovy budov v areálu Důl Hlubina. Ačkoli byly mezi finálovou patnáctkou také dvě pražské stavby (Trojský most a multifunkční centrum Quadrio), stejně jako loni žádná z nich v klání neuspěla a našemu hlavnímu městu titul nepřinesla.
Velká pozornost byla již od dokončení věnována ostravské věži Bolt Tower, kterou ve Vítkovicích postavil nejvýraznější český architekt posledních několika let, Josef Pleskot. Zajímavá je mimo jiné i tím, že nevyrůstá ze země, jak je obvyklé, ale vznikla jako nástavba pro již řadu let nefunkční vysokou pec č. 1. Náklady na postavení neotřelé rozhledny, kterou v květnu letošního roku pokřtil slavný jamajský sprinter Usain Bolt, se vyšplhaly na 56 milionů korun. Vysoká je 77,7 metru a její vrchol se nachází ve výšce 345 metrů nad mořem, což z věže dělá nejvyšší geografický bod Ostravy. Kromě úchvatného pohledu na okolí nabízí rozhledna také další vyžití. V jejích útrobách je možné najít klub a kavárnu. Druhou oceněnou ostravskou stavbou, či spíše realizací je rekonstrukce areálu Dolu Hlubina. Provoz v něm byl zastaven v roce 1998 a o čtyři roky později byl celý komplex prohlášen za Národní kulturní památku. Jeho vzhled v minulosti ovlivnil i Josef Pleskot, který před pár lety proměnil někdejší šaty Dolu Hlubina na klub Heligonka. Nyní prošly konverzí i další části areálu, který byl architektem Milanem Šramlem, Janem Malíkem a studiem A-LT Architekti proměněn na kulturní centrum. Náklady na jeho vznik se vyšplhaly na 150 milionů korun.
Že zajímavé architektonické projekty nevznikají jen ve velkých městech, dokazují další oceněné stavby. Ačkoli středočeské Dobřichovice nemají ani 4000 obyvatel, loni na podzim v nich byla dokončena budova, která si zaslouží mimořádnou pozornost. Jde o dostavbu zdejší základní školy, jež se nachází v centru města. Nová přístavba je rozdělena na dvě hmoty. První, třípodlažní část přímo navazuje na stávající budovu a půdorysně přibližně kopíruje bouranou nejstarší část školy. Druhá, dvoupodlažní část je tvořena souborem jednotlivých hmot učeben a kabinetů kolem široké středové chodby s odpočinkovými kouty. Obě části spojuje centrální středový prostor se schodištěm a polootevřeným prostorem multifunkční knihovny. „Škola je svou barevností uvnitř i venku příslibem pro to, aby tam děti chodily rády. Pro obec samotnou se stala významným kulturním centrem,“ nechal se slyšet předseda Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství Jan Fibiger. Stavbou roku se mohou pochlubit také ve východočeské Jaroměři, kde v červnu roku 2013 strhla povodeň zdejší most. Na nový byla vypsána architektonická soutěž, v níž zvítězil návrh Mirko Bauma s lávkou ve tvaru páteře. Ta byla v Jaroměři dokončena v březnu letošního roku, odkdy zde slouží pěším a cyklistům při přechodu přes řeku Labe.
Už podruhé za sebou bodovala v klání o Stavbu roku některá z nových budov v Mladé Boleslavi. Zatímco loni si sympatii porotců získalo Letecké muzeum Metoděje Vlacha na okraji města, letos to byl podzemní komplex pod Staroměstským náměstí v centru metropole. Pod oběma projekty je přitom podepsané jedno a to samé studio, konkrétně kancelář Hlaváček Architekti. „Jsme nadšení. Zvláště, když už je to počtvrté a navíc dvakrát za sebou. Mimo to máme ještě řadu dalších nominací,“ prohlásil krátce po vyhlášení výsledků Michal Hlaváček. Revitalizace hlavního boleslavského náměstí je unikátní zejména vkusným propojením starých sklepů, které byly v centru města objeveny v roce 2009, s nově vybudovaným volnočasovým střediskem. Letos bylo podruhé uděleno i ocenění Zahraniční stavba roku 2015, o nějž se mohou ucházet budovy, které mimo naše území realizovaly české firmy. Porota v čele s Radomírou Sedlákovou z pětice přihlášených nakonec za vítěznou vybrala administrativní budovu AGC Glass Building v Belgii, jež stojí na pilotech nad zvlněnou krajinou Valonského Brabantu. Zvláštní cenu si od nadace vysloužil experimentální projekt energeticky soběstačného domu Air House. V kategorii Urbanistický projekt roku 2015 porotu nejvíce zaujal územní plán města Sušice.
osobně mi tedy přijde trojský most architektonicky kvalitnější, než je ten v jaroměři. tim nechci říci, že komenského lávka by byla špatná. to v žádném případě. jen si myslím, že trojský most je o fous přeci jen zajímavější stavbou
Škoda, že jsem nechodil do školy jako mají v Dobřichovicích. To bych se do ní možná těšil. 🙂
Škola je opravdu nádherná. Jen víc takových. Osobně se mi ale nejvíce líbí Bolt Tower od Pleskota, na níž už jsem byla a moc si to na ní užila.
Z výběru je bohužel zřejmé, že v Čechách na rozdíl od ciziny vůbec nevyrůstají kulturní budovy. Chybí nám divadla, muzea, galerie, operní domy atd.
Je pravda, že v této oblasti je to dost ubohé. První porevoluční divadlo vyrostlo teprve před nedávnem v Plzni. V Brně teď plánují výstavbu nového koncertního sálu. Jinak ale nic. To Budapešť se údajně chystá na výstavbu zbrusu nové muzejní čtvrti.