Šumava
5. 5. 2009 – 26. 7. 2009
Alfred Kubin, Josef Váchal
Západočeská galerie v Plzni ve dnech od 5. května do 26. července 2009 představuje v Masných krámech Šumavu, tak jak ji viděli a ve svých dílech zachytili Alfred Kubin a Josef Váchal.
Návštěvníci si v rámci expozice budou moci prohlédnout na sto padesát děl dvou významných umělců první poloviny dvacátého století, známého expresionistického grafika, ilustrátora a spisovatele Alfreda Kubina (1877-1959) a neméně známého českého malíře, řezbáře a básníka Josefa Váchala.
Oba autory přitom spojuje řada paralel. Ať již životních či uměleckých. Oba dva se narodili v Čechách ještě za existence Rakouska-Uherska. Zatímco litoměřický rodák Alfred Kubin prožil většinu svého života v rakouské vesničce Wernstein am Inn ve své tvrzi Zwickledt, Josef Váchal naopak spojil svůj život s českou kotlinou. Další paralelu mezi oběma umělci můžeme nalézt v jejich jedinečném, těžko zařaditelném výtvarném projevu a obdobné tématice děl. Jedním z častých motivů, k nimž se ve svých pracích Kubin s Váchalem, po celý život vraceli, bylo prostředí Šumavy.
Na výstavě si tak návštěvníci budou moci prohlédnout Kubinův cyklus litografií z roku 1930 s názvem Stilzel, který se zaměřuje na mýtickou postavu šumavského skřeta, podle něhož celý soubor dostal i svůj název. Dalším těžištěm expozice jsou litografie z cyklu Čarodějná noc a Fantazie na Šumavě, kterou Kubin dokončil v roce 1935. Z Váchalových děl jsou v Masných krámech k vidění zejména dřevoryty ze souboru Šumava umírající a romantická.
Přestože jsme doposud hovořili zejména o podobnostech v pracích obou umělců, lze v jejich dílech najít i řadu rozdílností. Zatímco Váchalovy dřevoryty na diváka zapůsobí spíše melancholicky či romanticky, Kubinovy litografie plné oběšenců, skřetů, čarodějnic a jiných strašidel naopak silně depresivně. Není se ani čemu divit, neboť Kubinův život vydláždilo hned několik tragédii, ať už šlo o brzkou smrt matky, neúspěšný pokus o sebevraždu či smrt snoubenky, která vyústila v Kubinovo celkové nervové zhroucení a pozdější závislost na marihuaně.
Pokud bychom měli na závěr jmenovat ještě jeden společný rys ze života obou protagonistů současné expozice, pak bychom zajisté zmínili jejich osud. Oba umělci totiž zemřeli zcela opuštěni a zapomenuti okolním uměleckým světem.
Hodnocení:
Zajímavá tématicky laděná výstava připomínající díla dvou významných Rakousko-Uherských osobností.
Výstava potrvá od 5. 5. 2009 do 26. 7. 2009
Kde:
Výstavní síň Masné krámy
Pražská 18
301 00 Plzeň
Otevřeno:
úterý – neděle 10.00 –18.00
sobota 12.00- 18.00
Vstupné:
Plné: 50,-Kč
Snížené: 30,-Kč
67%
Marek Velebný
Konečně také něco mimopražského. Hezká recenze.