Šumivé umění
14. 12. 2012 – 26. 5. 2013
K novoročnímu přípitku neodmyslitelně patří i sklenka dobrého šampaňského. V remešském Muzeu výtvarného umění se proto rozhodli zakončit rok stylově; expozicí, jejímž společným jmenovatelem je právě toto oblíbené šumivé víno.
Přijít na to, proč se výstava koná právě v tomto severofrancouzském městě, které bylo v minulosti svědkem mnoha královských korunovací, není nikterak složité. Takřka dvousettisícová metropole se totiž nachází v centru oblasti známé jako Champagne, kde se vinná réva pěstovala už za časů římské říše a kdoví, jestli ne i dlouhá staletí předtím. První lahev se slavným bublinkatým vínem ale mohli zdejší lidé ochutnat až relativně nedávno, na konci 17. století, kdy na jeho výrobu podle legendy přišel benediktinský mnich a sklepmistr Pierre Pérignon. „Pojďte rychle sem, piji hvězdy,“ vykřiknul údajně, když ochutnal první doušek. Od té doby uplynulo hodně vody a ze šampaňského se stalo jedno z nejoblíbenějších a zároveň nejznámějších vín vůbec. Není proto divu, že se mnohokrát objevilo i na obrazech a jiných uměleckých dílech.
Expozice, kterou na přelom roku připravilo remešské Muzeum výtvarného umění ve spolupráci s pařížským muzeem Orsay je vskutku impozantní, obsahuje totiž celkem 370 děl z nejrůznějších období, od klasicismus až po modernu. Kromě obrazů si návštěvníci mohou prohlédnout plakáty, sochy, skleněné objekty, nebo šperky. Nechybí hudební nahrávky ani filmy. K vidění jsou díla od takových mistrů, jako byli Henry de Toulouse-Lautrec, Pierre Bonnard, Alfons Mucha, nebo Pablo Picasso.
Nejstarším vystavovaným obrazem je plátno nazvané Oběd ústřic, který v roce 1735 vytvořil Jean Francois de Troy pro francouzského krále Ludvíka XV., jenž si jím vyzdobil jídelnu na zámku Versailles. Další raritou je stříbrná skříňka vyrobená Jeanem Gouldenem, v níž je uložena pro změnu nejstarší britská sklenička na šampaňské, kterou v roce 1935 obdržel Jiří V. jako dar od francouzských vinařů k pětadvacátému výročí od nástupu na trůn. Návštěvníci také mohou shlédnout první reklamní film všech dob natočený v roce 1900 bratry Lumierovými na zakázku pro vinařství Mercier. Ten během následné Světové výstavy v Paříži vidělo okolo 3,7 milionu lidí.
Podobně laděné výstavy nejsou v zahraničí úplně něčím výjimečným. Před dvěma lety proběhla kupříkladu ve vídeňském Kunstforu expozice s názvem Pastva pro oči – Jídlo v zátiších, jež se soustředila na proměnu fenoménu stolování v uplynulých staletích. Současná výstava věnovaná šumivému vínu a jeho přítomnosti v umění bude v remešském muzeu k vidění až do 26. května nadcházejícího roku.
Výstava potrvá od 14. 12. 2012 do 26. 5. 2013
Kde:
Muzeum výtvarného umění
8 Rue Chanzy, 51100 Remeš, Francie
Otevřeno:
denně od 10.00 do 18.00
neděle od 12.00 do 20.00
Vstupné:
Plné: 6,- Euro
Zlevněné: 5,- Euro
Pavel BestA
Určitě musí jít o mimořádně zajímavou výstavu.