Švandovo divadlo uvede v nové sezóně i hru Natálie Kocábové
Švandovo divadlo zažívá v současné době jedno z nejúspěšnějších období své novodobé existence. Loni divadelní ansábl hostoval na významném mezinárodním festivalu Kulturfest v New Yorku, v Čechách odehrál celkem 481 představení, z čehož 270 proběhlo na domácí scéně, a návštěvnost divadelních inscenací přesahovala 90%. K prvnímu říjnovému dni oslaví smíchovská scéna i 135. výročí své existence. A na co se může příchozí divák těšit?
U příležitosti oslav 135. výročí bude zahájena vernisáž takzvané výtvarné zdi ve foyer divadla. Autorem nového výtvarného díla, které nahradí malbu „Mein Kampf“ od Klause Voormana, jež zdobila prostory divadla od roku 2012, je mladý scénograf slovenské národnosti Jozef Hugo Čačko. Při tvorbě výtvarného projektu, který dosud hostil dílo osmi výtvarníku, se Čačko inspiroval tématikou sociálních sítí. Slavnostní odhalení je plánováno na 1. října v 17.30 hodin. S jistou dávkou symboliky pak bude u příležitosti významného výročí první říjnovou sobotu uvedena úspěšná inscenace „Cry Baby Cry“, v hlavní roli s Klárou Cibulkovou, jež bude současně 135. odehranou reprízou.
Krom již osvědčených titulů nebudou diváci ochuzeni ani o nové divadelní kousky. Smíchovská scéna přichystala pro sezónu 2016/2017 hned sedm premiér a zahájí ji tragikomedie Doda Gombára „Závislosti navzdory“, pojednávající o boji s alkoholem ať už osob závislých, konzumujících, či abstinujících. Další Gombárovou premiérou má být příběh inspirovaný starodávnou hamelnskou legendou o potulném Krysaři. Scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala pro Švandovo divadlo Martina Kinská a premiéra je stanovena na 5. listopadu. Poslední premiérou sezóny bude na velké scéně autorská a vesměs autobiografická hra spisovatelky Natálie Kocábové, kterou – zatím pod pracovním názvem „Než usneme“ – chystá režisér Daniel Hrbek. „Hra vypráví o tom, že prapodivnou rodinu máme v podstatě všichni, a o tom, co se stane, když tuto interní prapodivnost napadne zvenčí politické dění. Je o rozvodu a jeho dopadu na děti při jejich vlastním rozvodu. A vlastně je to o všem, co si asi za hodinu a půl dokáže u rodinné večeře říct rodina,“ poodhaluje děj inscenace sama Natálie Kocábová. Nové projekty chystá i suterénní Studio Švandova divadla. „Na programu jsou tři tituly o třech fenoménech, jimž je dnes vystaven člověk jako jedinec a s nimiž se potýká i celá společnost: jde o témata intimita, anonymita a agresivita,“ říká umělecký šéf divadla Dodo Gombár. První titul, zaměřený na tématiku intimity, je inscenace Viktorie Čermákové s prozatímním pracovním názvem Je to tu. Téma anonymity si vzala pod patronát režisérka Martina Krátká. Název hry ještě však znám není. Premiéra by měla být odehrána začátkem února 2017. Třetí titul o agresi zpracuje tým nejmladších divadelních tvůrců zcela autorsky: hry Moje srdce patří za mříže a Mladá agrese, které píší Dagmar Haladová a David Košťák, bude režírovat dámský režijní tandem Alžběta Burianová – Tereza Říhová. Premiéra inscenace proběhne 24. dubna 2017.
S nastávající sezónou budou nejen představeny nové premiéry, ale i nové herecké tváře. Do angažmá Švandova divadla nastupuje herec Luboš Veselý, kterého bylo dosud možné vidět ve Vinohradském divadle, kam naopak ze smíchovské scény přechází Tomáš Pavelka. Dalšími posilami týmu je i Tomáš Petřík z Městského divadla v Kladně a čerstvá absolventka DAMU Marta Dancingerová, kterou již bylo možné jako hostující herečku zhlédnout v loňské premiéře Zabít Johnnyho Glendenninga. Prostory Švandova divadla nabízejí již tradičně prostor i hostujícím umělcům a scénám. Nově se k nim zařadí kupříkladu i performer a mim Radim Vizváry s mistrovskou inscenací Sólo, či podmanivým představením „Lessons of Touch“. Ke stálým rezidentům Švandova divadla patří i soubor Buchty a loutky, který v září 2016 oslaví 25 let od svého založení a v listopadu zde uvede přehlídku pro dospělé spojenou s narozeninovým koncertem. V neposlední řadě by prostory smíchovské scény měly být k dispozici i ansáblu Divadla Na Zábradlí, které na podzim zahájí rekonstrukci nového foyer a venkovního dvorku. Vybudovat zcela nový přístup do sálu je Divadlo Na Zábradlí nucené kvůli tomu, že o prostor přišlo díky nedávné výpovědi z nájmu. Je ovšem otázkou, zda vedení souboru nakonec nenajde společnou řeč s magistrátem a ansámbl neodehraje další sezónu v Divadle Komedie.
Na hru paní Kocábové bych nezašel, ani kdyby mě hrozili trestem smrti. Takoví lidé by vůbec psát neměli, neboť to neumí. Zpívat taky neumí a nebýt papínka tak skončí někdu u strojů.
Kocábovou bych nechu samo pro sebe. Jinak ale vypadá plánovaný program Švandova divadla zajímavě. Jestli se nepletu, tak v něm nějaký čas bude hostovat Divadlo Na zábradlí…