Švankmajerovi se podařilo vybrat peníze na poslední film
Světově proslulý český výtvarník a režisér Jan Švankmajer podle všeho natočí ještě jeden film. Díky crowdfunding kampani na serveru Indiegogo se mu totiž před pár dny podařilo dovybrat peníze nutné na jeho natočení. Snímek vzniklý na motivy alegorické divadelní hry bratří Čapků se bude jmenovat Hmyz. S jeho natáčením by se mělo začít již letos v létě.
Scénář ke snímku napsal známý pražský rodák a surrealista Jan Švankmajer již v 70. letech. Tehdy ale bylo mimo jiné i z technických důvodů nemožné záměr přivést k životu, jak se autor nechal slyšet ve videu, které je součástí crowdfundingové kampaně. „Filmová povídka vznikla někdy v roce 1970. Tehdy se ten film ale nedal realizovat. K tomu snad dojde, pokud se nám podaří sehnat všechny peníze, teprve teďka po čtyřiceti letech,“ dodal. S nápadem převést scénář na stříbrné plátno přišel Švankmajer před dlouhými pěti lety. Že na financování Hmyzu použije i relativně nový způsob komunitního shánění peněz na internetu oznámil dnes již 81letý umělec před dvěma. Stalo se tak na karlovarském festivalu, kde Švankmajer převzal cenu za přínos kinematografii. Už tehdy avizoval, že k získání prostředků nutných na vznik snímku nevyužije žádnou sbírku českou, ale mezinárodní. Za jeden z hlavních důvodů, proč se rozhodl pro takzvanou crowdfundingovou kampaň, režisér uvedl snahu zachovat si nezávislost. „Naší výhodou je, že třetinu nákladů pokryjeme sami,“ dodal umělcův producent Jaromír Kalista. Švankmajer totiž disponuje vlastním studiem, díky němuž je schopen ušetřit nemalou část nákladů.
Rozpočet projektu činí 45 milionů korun. Deseti miliony snímek již podpořil Státní fond kinematografie. „Bylo to maximum, co mohl film dostat, vycházeli jsme z toho, že jde o absolutní prioritu,“ prohlásila bývalá radní fondu Tereza Brdečková. Dalších 9,3 milionu dá na výrobu filmu Česká televize. Dalších několik milionů korun by producent Jaromír Kalista rád získal od partnerů. 150 000 dolarů se Švankmajer rozhodl získat právě za pomoci crowdfundingové kampaně na zahraničním serveru www.indiegogo.com. Ty by měly být použity na postprodukci, jejíž náklady byly odhadnuty na 400 000 dolarů, tedy necelých 10 milionů korun. „Tahle civilizace v podstatě nepotřebuje takové filmy. Je to ekonomická, pragmatická civilizace, kde kultura nehraje žádnou roli, pakliže nevydělává peníze,“ postěžoval si režisér předloni v České televizi. Jak ale kampaň ukázala, není tomu úplně tak. Přestože se rozběhla na konci května, už za dva dny bylo více méně jasné, že bude úspěšná. Během 48 hodin se totiž díky ní podařilo Švankmajerovi získat půlku poptávaných prostředků. Včera pak byla naplněna ze 100%. Vzhledem k tomu, že by kampaň měla běžet další bezmála měsíc, je možné, že se režisérovi díky ní podaří získat prostředky na celou postprodukci.
V pořadí sedmý Švankmajerův celovečerní snímek by se měl jmenovat Hmyz a kombinovat animaci s hraným filmem, jak je u autora dobrým zvykem. Hlavními hrdiny snímku má být šestice ochotníků, která v jedné zapadlé hospůdce, která má právě zavřeno, zkouší Čapkovu známou hru Ze života hmyzu. „Vždycky se mi na hře bratrů Čapků líbilo, že brouci se chovají jako lidské bytosti a lidé se chovají jako hmyz. Můj scénář rozšiřuje tuto misantropii dále, když také reflektuje Franze Kafku a jeho slavnou Proměnu,“ uvádí tvůrce na stránkách sbírky. S natáčením Hmyzu by se vzhledem k úspěchu kampaně mělo začít již letos v létě. I přesto si ale Švankmajerovi fanoušci na výsledné dílo budou muset ještě celkem dlouho počkat. „I kdybychom začali točit letos, což závisí na hercích, kteří už jsou vybraní a těší se, ale mají různé závazky, znamená to dva roky práce,“ vysvětlil Kalista. Do kin se tak snímek nepodívá dříve než v roce 2018. Podle Švankmajera by mělo jít o jeho poslední celovečerní film. Režisér ovšem nevyloučil, že by mohl ještě v dohledné době natočit nějaký krátkometrážní snímek. K úspěchu crowdfundingové kampaně zřejmě Švankmajerovi nedopomohlo jen jeho mezinárodní renomé, ale vhodně zvolená forma a nejrůznější bonusy pro přispěvatele. Mezi odměnami jsou například podepsané litografie, filmové plakáty, nebo brouci, kteří se ve filmu objeví. Za deset tisíc dolarů se navíc z přispěvatele může stát výkonný producent a za patnáct tisíc dolarů čeká na dárce odměna nejvyšší – večeře se Švankmajerem a prohlídka jeho ateliéru.
Gratulace. Je dobře, že lidé mají ještě zájem o kvalitní umělecké filmy. Člověk má občas pocit, že tomu tak už totiž není.
Švankmajerovy filmy mám moc ráda. Jako jeden z mála režisérů má ještě nějaký svébytný styl, jinak je současná kinematografie nudná, stejná a předvídatelná.
Na přihlouplé filmy má Státní fond kinematografie peníze, ale že by zaplatil celý Švankmajerův snímek to ne. Je to tedy asi špatně nastavené, když musí takový tvůrce jako pan Švankmajer žebrat o prostředky někde na zahraničním serveru.
Nevím, jestli surrelismus sto let od chvíle, kdy vzniknul, má ještě smysl a co lidem říci, ale proč ne. Pan Švankmajer se alespoň o něco snaží, což se dnes dá říci o málokom…
Je pravda, že inovativní postupy úplně Švankmajer nevolí. Většina z nich už byla někdy použita ve výtvarném umění. Jejich transponování do filmu ale má podle mě něco do sebe. Jak správně píšete, alespoň jde o snahu o umění.
Na kontě pana Švankmajera je už necelých 180 000 dolarů. Kampaň je tedy víc než úspěšná…