Na Sychrově dojde na Dívčí válku i na Skotské hry
Ani s končícím létem není na některých českých zámcích veta po bohatém kulturním programu. Důkazem budiž severočeský Sychrov. Tento víkend se na něm už po čtrnácté odehrají Skotské hry, po skončení prázdnin se návštěvníci mohou těšit kupříkladu na představení Dívčí válka podle předlohy Františka Ringo Čecha.
Novogotický zámek Sychrov ležící takřka na dohled od Liberce i Turnova se do obecného povědomí zapsal především tím, že se zde svého času natáčely pohádky Zlatovláska a Nesmrtelná teta. Malebná rezidence s typickou lososovou fasádou a rozlehlým parkem se v minulosti stala oblíbenou destinací našeho nejvýznamnějšího hudebního skladatele. Řeč je samozřejmě o Antonínu Dvořákovi, který ji během života navštívil celkem sedmkrát. Správce zde totiž v druhé polovině 19. století dělal jeho přítel a kamarád Alois Göbel, jenž ho sem rád a často zval. Procházky zámeckým parkem Dvořáka uklidňovaly a inspirovaly k sepsání několika hudebních děl, včetně jednoho houslového koncertu. Od roku 1951, kdy bylo sídlo přeměněno na státní zámek, se zde proto vždy na začátku června koná festival klasické hudby Dvořákův Sychrov a Turnov.
Kdyby na začátku 17. století nezachvátila Čechy třicetiletá válka, zámek by zřejmě vypadal úplně jinak než dnes. Do té doby totiž na místě stávala nevelká pozdně gotická tvrz. Ta však byla během bojů, stejně jako řada dalších památek, úplně zničena a na jejím místě byl o několik desetiletí později postaven dvoupatrový barokní zámek. Ten pak po skončení napoleonských válek koupili členové významného francouzského knížecího rodu Rohanů, jehož členové dříve nosili kardinálský klobouk a dokonce se jako Louis René Édouard zapletli i do slavného skandálu s diamantovým náhrdelníkem Marie Antoinetty. Za jejich vlády dostalo sídlo opět zbrusu nový háv – tentokrát novogotický, který zámku s drobnými úpravami vydržel až dodnes.
Jedním z důvodů, proč na Sychrov jezdí tolik návštěvníků, je zdejší rozsáhlý zámecký mobiliář, který je druhý největší v republice a dává tak velmi jasnou a ucelenou představu o tom, jak si u nás šlechta v 19. století žila. Impozantní je také sychrovská obrazárna obsahující 243 portrétů jednotlivých členů rodiny. Hlavně se však v ní nalézají podobizny zástupců francouzské královské dynastie Bourbonů. Na zdech si tak můžete prohlédnout dvojici pláten, jimž dominuje postava slavného „krále Slunce“ Ludvíka XIV. První je od Charlese le Bruna, druhý obraz pochází z malířské dílny neméně známého Hyacinthe Rigauda. Kromě toho samozřejmě zámek každoročně láká na nejrozličnější kulturní akce. Letos na konci léta jsou to především oblíbené Skotské hry. „Vedle vystoupení tradičních skotských dudáků a bubeníků čeká návštěvníky maratón hudebních vystoupení českých i zahraničních skupin hrajících skotskou a irskou hudbu. Kromě českých skupin Asonance a Kukulín bude nejvýznamnějším hostem světová hvězda skotské hudby skupina Battlefield Band,“ přiblížil program posledního prázdninového víkendu na Sychrově organizátor akce Václav Rout.
Také v září se mají potenciální návštěvníci na co těšit. Druhou sobotu v měsíci bude na zdejším nádvoří k vidění inscenace Dívčí válka z roku 1985 podle předlohy Františka Ringo Čecha. „Když jsem Dívčí válku psal, vůbec jsem netušil, co všechno tahle hra způsobí, jak dlouho se bude hrát a za co všechno jí budu vděčit,“ nechal se před časem slyšet její autor. Humorně laděná komedie vypráví o tom, kterak se mladé ženy a dívky po smrti kněžny Libuše vzbouřily proti vládě knížete Přemysla. Na konci září si pak zájemci budou moci v zámecké galerii poslechnout koncert našich mladých pěvců. V rámci něj zazní árie z oper B. Smetany, A. Dvořáka, W. A. Mozarta, či G. Pucciniho.
Tím druhým hlavním důvodem, proč se na Sychrov jezdí, je zdejší velký a tichý zámecký park protkaný oranžeriemi, lučními průhledy na kostel sv. Jiří, romantickou zříceninou Arturova hradu a arborety. V anglickém duchu ho po roce 1840 nechal vystavět velký lidumil, mecenáš a botanik hrabě Kamil Rohan, ověnčený řádem Zlatého rouna. Pokud jste zde zatím nikdy nebyli, je nejvyšší čas se sem rozjet. Obzvlášť, když tento pátek skončila několik měsíců trvající obnova jedné ze tří páteřních os 24hektarového parku – aleje Rohanky. V ní se nalézá největší soubor pyramidálních dubů v České republice. Během renovace bylo z aleje odstraněno 25 poničených stromů, 37 jich bylo ošetřeno a 35 dubů sem bylo nově vysazeno. Tím však projekt zdaleka nekončí. Na podzim by se měly dočkat opravy i další části parku. „Projekt vychází z archivních materiálů. Lépe tak chápeme koncepci jednotlivých částí zahrady,“ dodal kastelán nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji. Celkem by se náklady na obnovu měly vyšplhat na 14 milionů korun. Škoda jen, že výletům za krásnými tuzemskými památkami v současnosti nepřeje počasí. Snad se to ale ještě zlepší.
Pavel BestA
Co určitě navštívit: Zámek, park s Arturovým hradem, případně i nedaleký Hrubý Rohozec
Kde se najíst: Ideálně na dohled od zámku v hostinci Konrad Sychrov
Kde zaparkovat: Parkoviště najdete hned před hradem
Na co si dát pozor: Zámecký park je velmi rozsáhlý, takže je možné v něm ztratit orientaci
Skotské hry jsou pasé, ale na Dívčí válku možná s přítelkyní vyrazíme.